Kino plenerowe w Trójmieście. Sprawdzone miejsca i nowe pomysły

1 czerwca 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Tomasz Zacharczuk

Na orłowskiej plaży, sopockim deptaku czy na dachu gdańskiego teatru, a nawet... w lesie, nad Motławą i na łódkach - miejsc i sposobów na filmowe seanse w Trójmieście nie brakuje. Latem czeka nas prawdziwy wysyp plenerowych pokazów. Sprawdzamy najciekawsze propozycje wakacyjnego kina pod chmurką.Oglądanie filmów nie kończy się na przyciemnionej kinowej sali, zwłaszcza gdy za oknem temperatura zachęca do relaksu na świeżym powietrzu. Od kilku lat w różnych częściach Trójmiasta z powodzeniem widzowie korzystają z wakacyjnej oferty plenerowych pokazów filmowych. Tegoroczne lato zapowiada się szczególnie interesująco, a niecodziennych sposobów na seans w towarzystwie przyjaciół czy rodziny nie brakuje. I to niezależnie, czy wybierzemy Gdynię, Gdańsk czy Sopot.

Kino w parku i lesie - tournée po gdańskich dzielnicachPrzedsmak wakacyjnego kina pod chmurką będzie można poczuć w gdańskich dzielnicach. Czerwcówka filmowa to cykl czterech seansów, które nie tylko dostarczą mieszkańcom darmową rozrywkę, ale pozwolą też na sąsiedzką integrację na świeżym powietrzu, m.in. w Teatrze Leśnym we Wrzeszczu czy w Parku im. Jana Pawła II na Zaspie.

- Na pierwszą edycję gdańskiej czerwcówki zostały wybrane takie miejsca, do których będzie mogła dotrzeć możliwie największa liczba mieszkańców i to bez potrzeby zbytniego oddalania się od domu. Repertuar został dobrany tak, aby trafiał w gusta większości widzów - zapewnia Anna Kądziela-Grubman ze Stowarzyszenia Hamulec Bezpieczeństwa, które pokazy organizuje wspólnie z Miastem Gdańsk.
Przed rokiem dzielnicowe seanse gościły w maju w różnych częściach Gdyni. Tym razem wybór padł na Gdańsk i dwa czerwcowe weekendy. 8 i 9 czerwca pokazy zaplanowano kolejno w Parku im. Jana Pawła II na Zaspie ("Iluzja 2") oraz w Teatrze Leśnym we Wrzeszczu ("Dziewczyna z pociągu"). Tydzień później czerwcówka filmowa odwiedzi Amfiteatr w Parku Oruńskim (15 czerwca - "Boska Florence") oraz Park Heleny i Diany na Osowej (17 czerwca - "BFG: Bardzo Fajny Gigant"). Wszystkie seanse rozpoczną się o tej samej godzinie - 21:30, a udział jest darmowy.

Z nami nic nie przegapisz: zobacz wszystkie czerwcowe imprezy filmowe


Kino na wysokościachTradycją seansów na świeżym powietrzu w Gdańsku staje się Kino na Szekspirowskim. Mieszkańcy Trójmiasta i turyści już trzeci rok z rzędu wejdą latem na taras Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, aby zobaczyć łącznie 11 produkcji nagradzanych na festiwalach w Cannes, Wenecji czy Berlinie. Na widzów w tym roku czekać będą zarówno najlepsze europejskie tytuły ostatnich miesięcy, jak i propozycje zza oceanu.

Zobaczymy m.in. barwny amerykański komediodramat Seana Bakera "The Florida Project" z popisową rolą Willema Dafoe. Brawurowy duet Cate Blanchett/Rooney Mara będzie ozdobą filmu "Carol", a poezję codzienności odkryć będzie można w "Patersonie" Jima Jarmuscha. Nie zabraknie oscarowego "Klienta" irańskiego reżysera Asghara Farhadiego czy abstrakcyjnej czarnej komedii ze Szwecji, "The Square", która podbiła serca widzów na ubiegłorocznym festiwalu w Cannes. W repertuarze Kina na Szekspirowskim znajdziemy również dzieła europejskich wirtuozów filmu: Pedro Almodovara ("Julieta") i Andrieja Zwiagincewa (nominowana w tym roku do Oscarów "Niemiłość").

Kilkudziesięciometrowe kolejki przed kasami i dziesiątki widzów, którzy nie załapali się na seans mają już być przeszłością, bo organizatorzy w tym roku proponują odświeżoną formułę.

- Ubiegłoroczna frekwencja pokazała, że mieszkańcy Gdańska i turyści korzystali bardzo chętnie z naszej oferty. Na pokazy przychodziły tłumy, a ilość miejsc jest niestety ograniczona. Dlatego w tym roku wybrane pokazy, w przypadku dużego zainteresowania i braku miejsc na tarasie, odbędą się również na drugim ekranie zlokalizowanym na dziedzińcu teatru - informuje Anna Kądziela-Grubman.
Tegoroczny cykl pokazów filmowych z widokiem na panoramę Gdańska i dachy okolicznych kamienic startuje w Noc Św. Jana, czyli 23 czerwca, seansem włoskiej komedii "Zwariować ze szczęścia", okrzykniętej jako skrzyżowanie "Thelmy i Louise" i "Lotu nad kukułczym gniazdem". Projekcje odbywać się będą w wybrane soboty i środy o 21:30 (w czerwcu i na początku lipca z niewielkim opóźnieniem - tak, aby poczekać na zachód słońca).

Nowością, a jednocześnie sporym ułatwieniem, będzie w tym roku możliwość zakupu biletu przez internet, co powinno skrócić kolejki przed seansami. Wejściówki w cenie 10 złotych będzie też można oczywiście nabyć na miejscu.

Zobacz pełen repertuar Kina na Szekspirowskim

Kino przy i na wodzieSeansów filmowych na świeżym powietrzu nie zabraknie również w okolicach Motławy. Pomiędzy 6 a 8 lipca odbędzie się Światowy Zjazd Gdańszczan, a w programie imprezy przewidziano również projekcje tytułów nierozerwalnie związanych z grodem Neptuna. Absolutnym hitem może być pokaz filmowy na Motławie. Na pływającym na wysokości filharmonii telebimie widzowie usytuowani w łodziach (!) obejrzą "Dwóch ludzi z szafą" Romana Polańskiego. Seans zaplanowano 7 lipca o 22:00, a tuż po nim na terenie Muzeum Archeologicznego przy Rycerskiej rozpocznie się pokaz filmu "Trzeci" z Magdaleną Cielecką i Jackiem Poniedziałkiem.

W tym samym miejscu dzień wcześniej zebrani zobaczą "Do widzenia, do jutra" ze Zbyszkiem Cybulskim, a 8 lipca na zakończenie filmowych pokazów nad Motławą nominowaną do Oscara polsko-brytyjską animację "Twój Vincent", nad którą pracowano również w Gdańsku. Udział we wszystkich filmowych projekcjach w ramach Zjazdu Gdańszczan nic nie kosztuje.

Zobacz także: filmy i seriale kręcone w Trójmieście

W Gdyni filmy na plaży i w centrum miastaOczywiście trudno wyobrazić sobie filmowe seanse w otwartej przestrzeni w Trójmieście bez pobliskiego szumu fal. Po raz ósmy już letnie kino przyciągnie widzów na plażę w gdyńskim Orłowie. W lipcu i sierpniu, nie tylko we wtorki, ale - co jest tegoroczną nowością - również w wybrane poniedziałki, obejrzymy wielokrotnie nagradzane i uznane przez publiczność tytuły. Część z nich można znaleźć w repertuarze Kina na Szekspirowskim. Na Scenie Dużej w Orłowie zobaczymy poza tym m.in. szwedzką komedię "Mężczyzna imieniem Ove", "Tylko kochankowie przeżyją" Jima Jarmuscha (film otworzy orłowski cykl 2 lipca) czy niemiecki przebój "Toni Erdmann".

Wszystkie pokazy zaplanowano na 21:30 (lipcowe mogą się opóźnić kilka minut w oczekiwaniu na zachód słońca). Przed wybranymi projekcjami zostanie wyświetlony krótki (15-20 min.) blok filmów i animacji krótkometrażowych z polskich i europejskich festiwali filmów krótkometrażowych. Seanse odbędą się na Dużej Scenie, a w przypadku kiepskiej pogody będą przenoszone na zadaszoną Małą Scenę. Za wejściówkę zapłacimy 12 zł.

Tak prezentuje się 8.edycja Kina Letniego w Orłowie - program imprezy

Nowością będą natomiast wielkoformatowe projekcje na elewacji budynku C.H. Batory. W co drugi piątek bezpłatnie widzowie zobaczą lekkie, wakacyjne propozycje dopasowane pod różne gusta. Nie zabraknie oscarowego musicalu z Ryanem Goslingiem i Emmą Stone ("La la land"), brutalnych gangsterskich porachunków z Keanu Reevesem w roli głównej ("John Wick 2") czy włoskiego majstersztyku ("Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie"). Kino na Batorym wystartuje 29 czerwca, a na elewacji centrum zobaczymy w pierwszej kolejności "Point Break. Na fali".

Sopot jeszcze bez konkretówDo plenerowych pokazów na sopockim deptaku zdążyli się już przyzwyczaić nie tylko mieszkańcy kurortu, ale i przyjezdni. W ubiegłym roku kino letnie na molo wróciło, choć pod zmienionym szyldem - Visa Kino Letnie. Codziennie w lipcu i sierpniu na widzów czekały polskie produkcje, kinowe hity ostatnich miesięcy i ambitne tytuły światowej kinematografii. Prawdopodobnie zbliżona formuła obowiązywać będzie również podczas najbliższych wakacji, lecz na razie organizator nie podał jeszcze żadnych szczegółów dotyczących projekcji.

Zobacz także: Najsłynniejsze filmy nakręcone w Grand Hotelu
Kino pod chmurką:
62%

to świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu

29%

tak, ale musi być ciepły wieczór

9%

wolę salę kinową lub własne mieszkanie

zakończona

łącznie głosów: 408