stat

Kinowe pospolite ruszenie w Gdańsku. W sobotę Kinomoblizacja

12 czerwca 2013 (artykuł sprzed 7 lat)
Małgorzata Brylowska

To będzie kinowe pospolite ruszenie. W sobotę, w 24 miejscach na terenie całego Gdańska o godz. 22 odbędzie się akcja Kinomobilizacja - jednoczesna projekcja 24 różnych filmów. Na świeżym powietrzu, zupełnie za darmo.Zeszłoroczna akcja, przeprowadzona jednocześnie w 12 miejscach w Gdańsku cieszyła się wielkim zainteresowaniem mieszkańców. W tym roku miejsc i filmów jest dwa razy więcej, a repertuar wzbogaciły dzieła, które ledwo kilka miesięcy temu zeszły z kinowych afiszów.

Większość projekcji odbędzie się na świeżym powietrzu, kilka w kawiarniach i pubach, jedna w restauracji, a kolejna - na ściance wspinaczkowej. Wszystkie zaczną się punktualnie o godz. 22. Dodatkową atrakcją przy każdym seansie będzie krótki przegląd dziesięciu filmów z ostatniego Festiwalu Filmów i Form Jednominutowych "The One Minutes".

- Idea jest taka, że Gdańsk na czas imprezy staje się naszym multipleksem, a dzielnice salami kinowymi. Nie da się być wszędzie jednocześnie, trzeba więc zdecydować czy pójść najbliżej swojego miejsca zamieszkania czy na to, co chce się zobaczyć. Nie chodzi o ambitne, niszowe kino tylko o rozrywkę. Dzielnice najbardziej oddalone od centrum, np. Przejazdowo czy Wyspę Sobieszewską odwiedzą zapewne tylko mieszkańcy i jasnym jest, że tematyka wyświetlanych tam filmów została wybrana głównie z myślą o nich - mówi Tomasz Dziemiańczuk, koordynator projektu z Akademickiego Centrum Kultury UG "Alternator".

Główne, dziesięciometrowe ekrany staną przy Długim Targu i na Placu Zebrań. Te miejsca pomieszczą największą widownię i będą zaopatrzone w najlepszy sprzęt techniczny. Kolejne, o połowę mniejsze, zostaną rozstawione w różnych dzielnicach miasta, zaczynając od przystani jachtowej nad Motławą, poprzez kameralne kafejki i uczelniane błonia, na Wyspie Sobieszewskiej kończąc.

- Staraliśmy się obdarzyć organizatorów jak największą swobodą, żeby sami wybierali gdzie i co chcą pokazać. Nie ma jednej formuły dla wszystkich. Im ciekawsze miejsce, tym lepiej. Naszym marzeniem jest w przyszłości przeprowadzić Kinomobilizację w miejscach, które z kinem zupełnie się nie kojarzą - może w lesie, na miejskich bastionach albo na dachu jakiegoś budynku? Mamy do tego zaplecze techniczne, jedyne na co tak naprawdę nie mamy wpływu, to pogoda. Na szczęście, w tym roku większość miejscówek jest przygotowana na taką okoliczność i w razie konieczności seanse zostaną przeniesione pod dach. Mamy jednak szczerą nadzieję, że pogoda dopisze - dodaje Dziemiańczuk.

Kinomobilizacja ma być przede wszystkim dla gdańszczan bodźcem do wyjścia z domu i spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Organizatorzy nastawieni na pełen przekrój wiekowy widowni, zaprezentują 24 różne pozycje filmowe: od kultowego kina akcji - "Rambo" (Kampus UG), przez ambitniejszą "Samsarę" (Długi Targ), dramaty: "Jak zostać królem" (ul. Jaśkowa Dolina 7) i "Million Dolar Hotel" (4 Strony Świata), zeszłoroczne hity: "Jesteś Bogiem" (Akademiki PG) i "Atlas Chmur" (Marina Gdańsk); kończąc na komediach: "Żywot Briana" (Cafe Szafa) i "Czarny kot, biały kot" (Loft Pub) oraz romantycznej produkcji Woody'ego Allena "O północy w Paryżu" (Galeria Sztuki Warzywniak).

Wybór filmów w tegorocznej edycji miejskiego kina masowego rażenia jest ogromny. Ciężko będzie zdecydować, czy lepiej obejrzeć film, który wyświetlany będzie najbliżej, czy lepiej taki w nieznanej dotąd scenerii. Można też iść z rodziną lub sąsiadami - wybierając własne podwórko i sprawdzone stare kąty. Wybór trudny, ale lepiej pójść na jeden niż przegapić wszystkie.

Impreza startuje w sobotę o godz. 22. Wstęp na wszystkie projekcje jest wolny. Zobacz dokładną rozpiskę wszystkich lokalizacji i filmów.
Najbardziej lubię oglądąć filmy:
19%

na pokazach plenerowych

40%

w kinie

41%

w domu

zakończona

łącznie głosów: 189