Klub Kot w miejsce Rudego Kota. Za zmianą stoi znany animator rozrywki

24 sierpnia 2021, 14:00
Michał Brancewicz
Neon "Żegnaj, Kotku" upamiętniający klub Rudy Kot może pojawić się przed wejściem do klubu Kot. Więcej zdjęć (3)

Neon "Żegnaj, Kotku" upamiętniający klub Rudy Kot może pojawić się przed wejściem do klubu Kot.

materiały prasowe

Neon "Żegnaj, Kotku" upamiętniający klub Rudy Kot może pojawić się przed wejściem do klubu Kot.

materiały prasowe

Kawiarnia, bar bistro, scena koncertowa, kino i strefa alternatywna znajdą się na kilku piętrach nowego klubu Kot, który powstanie przy ul. Garncarskiej 18/20Mapka. Przez 15 lat operatorem kamienicy, gdzie kiedyś mieścił się Rudy Kot, będzie firma Sopocka Odessa Ewy i Arkadiusza Hronowskich, którzy prowadzą m.in. SPATiF i B90. Nowy klub ma zacząć działać jesienią 2022 roku.Użytkownicy naszej aplikacji zostali już o tym powiadomieni

Pobierz aplikację: Android | iPhone


Kamienica przy ul. Garncarskiej 18/20 przez starszych mieszkańców Trójmiasta kojarzona jest jako siedziba Rudego Kota. Przez dekady istniał tam bowiem klub muzyczny o takiej właśnie nazwie.

Jednak w ostatnich latach budynek świecił pustkami, a próby znalezienia dla niego najemcy kończyły się niepowodzeniem.

W czerwcu zeszłego roku gdańscy radni zdecydowali, że trafi on do spółki Międzynarodowe Targi Gdańskie, w której miasto ma większościowe udziały.

To właśnie MTG rozpisała konkurs na nowego najemcę. Wpłynęły trzy oferty, jedna z powodu niespełnienia warunków formalnych została odrzucona.

- W punktacji zdecydowaną większość uzyskała oferta firmy Sopocka Odessa, która prowadzona jest od 25 lat przez Ewę i Arkadiusza Hronowskich - informuje Bartosz Tobieński, rzecznik MTG.
Za zwycięską ofertą przemawiało:

  • dostosowanie koncepcji do historycznego miejsca i nadanie mu klubowego charakteru;
  • oryginalność pomysłu polegająca na podzieleniu całej przestrzeni na strefy; wykorzystanie przy tym inspiracji kulturą i specyfiki poszczególnych miast, których nazwy posłużą określeniu każdej z pięciu kondygnacji;
  • zagospodarowanie całego budynku, w tym piwnic;
  • mniejsza ingerencja w wewnętrzną estetykę budynku, np. wykorzystanie istniejącej cegły;
  • wielofunkcyjność poszczególnych kondygnacji, np. sala kinowa, która może być wykorzystana jako sala wystawiennicza;
  • aranżacja wyznaczająca różne obszary gastronomii (np. na parterze bar i część kawiarniano-przekąskowa) z zachowaniem ich funkcji i charakteru bez wzajemnej ingerencji;
  • najlepsze warunki finansowe;
  • najbardziej różnorodne i wielokierunkowe doświadczenie w prowadzeniu działalności kulturalno-rozrywkowej;
  • powrót do ambitnej sceny kinowej o studyjno-dyskusyjnym charakterze;
  • różnorodna oferta muzyczna.

Pierwszy rockandrollowy koncert w Polsce


24 marca 1959 roku to dzień, kiedy do szarej PRL-owskiej rzeczywistości wkroczył rock and roll. Na scenie najsłynniejszego wówczas trójmiejskiego klubu Rudy Kot pojawili się muzycy grupy Rhythm and Blues.

Czytaj też:

W Rudym Kocie narodził się polski rock and roll


Hronowski: Nie będziemy z nikim konkurowaćKamienica zamieni się w strefy o różnym przeznaczeniu. Będzie to połączenie klubu, kawiarni, baru bistro, niewielkiej sceny koncertowej, kina i alternatywnych działalności.

Arkadiusz Hronowski z sukcesem prowadzi kilka rozrywkowych miejsc w Trójmieście. Czy uda mu się ożywić miejsce po dawnym Rudym Kocie? Więcej zdjęć (3)

Arkadiusz Hronowski z sukcesem prowadzi kilka rozrywkowych miejsc w Trójmieście. Czy uda mu się ożywić miejsce po dawnym Rudym Kocie?

fot. Piotr Hukało/Trojmiasto.pl

Arkadiusz Hronowski z sukcesem prowadzi kilka rozrywkowych miejsc w Trójmieście. Czy uda mu się ożywić miejsce po dawnym Rudym Kocie?

fot. Piotr Hukało/Trojmiasto.pl

- Stworzymy miejsce, które nie będzie z nikim konkurować swoją ofertą programową ani stylem - mówi Arkadiusz Hronowski. - Mając już spore doświadczenie w branży rozrywkowej i działaniach kulturalnych, wykreujemy miejsce wyróżniające się na mapie trójmiejskiej kultury i rozrywki. W planach mamy wiele zupełnie premierowych aktywności, takich jak studyjne kino prowadzone z doświadczonymi partnerami czy cykl koncertów pod nazwą OFFSET, którego formuła będzie bardzo zbliżona do popularnego tiny desk [koncerty na żywo za pośrednictwem połączenia wideo - red.].

Remont na koszt MTG, potem aranżacja przez operatoraMiędzynarodowe Targi Gdańskie zobowiązały się do przeprowadzenia prac budowlanych doprowadzających wnętrze kamienicy do stanu deweloperskiego.

Według zeszłorocznych szacunków koszty tych prac mogą wynieść ok. 2,5 mln zł.

Aktualnie przygotowywana jest dokumentacja niezbędna do uzyskania pozwolenia na budowę.

Z kolei aranżacja i wystrój wnętrza leżą już po stronie najemcy. Rozpoczęcie działalności planowane jest na jesień 2022 roku.

Ukłonem w stronę historii budynku będzie neon "Żegnaj, Kotku", który zawiśnie przed lokalem lub w jego wnętrzu.

Właściciele B90 i SPATiF-uEwa i Arkadiusz Hronowscy mają duże doświadczenie w branży rozrywkowej i kulturalnej. Od 2000 roku prowadzą w Sopocie Klub Środowisk Twórczych SPATIF. W 2013 roku stworzyli na terenach postoczniowych klub koncertowy - B90.

Od 2019 roku ich firma jest właścicielem sąsiadującego z B90 klubu Drizzly Grizzly.

Sopocka Odessa jest udziałowcem spółki Square, operatora takich miejsc jak Ulica Elektryków, W4 Food Squat, Plener 33, Plenum i S1.
Czy Kot ma szansę powtórzyć sukces Rudego Kota?
47%

tak, wzięli się za niego fachowcy

29%

trudno powiedzieć, dzisiaj jest znacznie większa konkurencja

24%

nie, bo chyba nie o to chodzi operatorowi

zakończona

łącznie głosów: 2024

Opinie wybrane


wszystkie opinie (185)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.