Klubokawiarnia na Monciaku, czyli nowe spółdzielnie socjalne w Trójmieście

8 kwietnia 2014 (artykuł sprzed 7 lat)
Borys Kossakowski
Maciej Salamon i Julia Cyrzan - wiceprezesi "Dwóch Zmian". Więcej zdjęć (3)

Maciej Salamon i Julia Cyrzan - wiceprezesi "Dwóch Zmian".

fot. Borys Kossakowski/Trojmiasto.pl

Maciej Salamon i Julia Cyrzan - wiceprezesi "Dwóch Zmian".

fot. Borys Kossakowski/Trojmiasto.pl

Klubokawiarnia "Dwie Zmiany" to jedna z dwóch spółdzielni socjalnych, które właśnie powstały w Trójmieście. Tworzą je osoby zagrożone wykluczeniem społecznym. Na otwarcie lokalu w pomieszczeniach dawnego Złotego Ulazobacz na mapie Sopotu w Sopocie poczekamy co najmniej do września. Natomiast działalność Szkoły Rocka "Overhead" zainauguruje 16 kwietnia koncert w Wydziale Remontowym.- Przed nami ogromny remont, chcemy przywrócić oryginalny stan pomieszczeń naszej części "Złotego Ula", otworzyć przestrzeń, wpuścić więcej światła - mówi Julia Cyrzan, wiceprezes spółdzielni "Dwie Zmiany". - Zanim jednak przystąpimy do dzieła, musimy dopełnić wielu formalności. Na pewno nie zrobiliśmy tego tylko dla pieniędzy. Jeśli komuś się wydaje, że to skok na unijną kasę, to jest w błędzie. Proces uzyskania wsparcia finansowego jest czasochłonny i wymaga przejścia wielu szkoleń i testów.

Program zakłada, że w każdej spółdzielni co najmniej połowa członków musi należeć do grup zagrożonych wykluczeniem. W przypadku "Dwóch Zmian" to bezrobotni, ale w innych spółdzielniach pracują m.in. osoby uzależnione czy niepełnosprawne.

- Artyści to też grupa wykluczonych - przekonuje Maciej Salamon, wiceprezes "Dwóch Zmian". - Pracujemy na tzw. "śmieciówkach", bez stałych dochodów, bez ubezpieczenia zdrowotnego. Nie ma mowy o emeryturze. Nawet jak ktoś się załapie na etat, to i tak nie w swoim zawodzie, bo nie ma malarzy na etatach.

Projektem OWES "Dobra Robota" (Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej) kierują pomorskie organizacje skupione wokół rozwoju ekonomii społecznej: Gdański Obszar Metropolitalny, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Caritas Gdańsk, Pracodawcy Pomorza i Fundacja RC. Podobne projekty działają już od jakiegoś czasu w innych regionach. Oprócz przeprowadzenia konkursu i rozdzielenia pieniędzy OWES dba o to, żeby spółdzielnie poradziły sobie na rynku dłużej niż tylko programowe dwanaście miesięcy.

- Mamy opiekę mentora biznesowego, Sławomira Jezierskiego, który służy nam cały czas pomocą - mówi Salamon. - Wiemy, jak się robi kulturę, ale mamy mgliste pojęcie o biznesie. Sławek pomaga nam też zaplanować naszą pracę, bo profesjonalna koordynacja działań ośmiu osób, to też nie jest bułka z masłem.

"Dwie Zmiany" zagospodarują część opuszczonego ponad rok temu lokalu po restauracji "Złoty Ul". Na 300 metrach kwadratowych powstanie przestrzeń galeryjna oraz klubokawiarnia.

- Nasz pomysł spotkał się z przychylnością władz Sopotu - tłumaczy Maciej Salamon. - Wygraliśmy konkurs przeprowadzony przez Państwową Galerię Sztuki na najemcę tego miejsca. Poprzedni właściciel pozostawił je w fatalnym stanie, zniszczył całkowicie wszystkie instalacje. W zamian za przeprowadzenie radykalnego remontu i przeznaczenie znacznej części pomieszczeń na działalność galeryjną, możemy liczyć na rozsądne stawki czynszu.

Klubokawiarnia "Dwie Zmiany" to alternatywa dla klubów na Monciaku, specjalizujących się w dyskotekach. Jak mówią twórcy, to taki "współczesny dom kultury", w którym będzie miejsce na kameralne koncerty, wystawy, performance i warsztaty. Te ostatnie przeznaczone będą dla przeróżnych grup docelowych (dzieci, dorośli, seniorzy), a większość z nich na pewno będzie za darmo. W ten sposób artyści pragną się odwdzięczyć społeczeństwu za dotację.

- W Stoczni Gdańskiej prowadziliśmy razem z Tomkiem Wierzchowskim "Galerię Gablotka" - mówi Salamon. - "Dwie Zmiany" to będzie kontynuacja tamtego pomysłu. Pozyskaliśmy ze spółdzielni mieszkaniowej na Żabiance mnóstwo zdemontowanych gablotek z klatek schodowych, mamy więc gdzie wieszać prace artystów. Na otwarcie ruszamy z wystawą "The Best of Gablotka".

Inna trójmiejska spółdzielnia socjalna to "Overhead", która otworzy m.in. Szkołę Rocka, a także sale prób do wynajęcia oraz studio nagraniowe. Ich siedziba zostanie otwarta jeszcze w kwietniu na Wzgórzu Mickiewicza zobacz na mapie Gdańska. W ramach projektu powstały również: pracownia reklam "Studio Effect" w Rumi oraz firma szkoleniowa "Pasja" z Kartuz.

Ile to kosztowało?
Projekt kosztował 520 tys. złotych. W ramach programu każda spółdzielnia otrzyma dotację w wysokości 20 tysięcy złotych za każdą osobę zagrożoną wykluczeniem (w przypadku Dwóch Zmian będzie to w sumie 120 tys.). "Wykluczeni" członkowie spółdzielni będą przez najbliższy rok otrzymywać także tzw. "pomostówki" w wysokości 1400 zł miesięcznie, które od trzeciego miesiąca mają być wydawane na obsługę programu. Obiekt wynajmowany od Państwowej Galerii Sztuki przez "Dwie Zmiany" składa się z części przyziemnej o pow. 194,45 m2 oraz piwnicy o powierzchni 99,35 m2. Lokal wymaga kapitalnego remontu, brak jest jakichkolwiek instalacji wewnętrznych. Za wynajem lokalu spółdzielnia płacić będzie czynsz w wysokości 5143,80 zł oraz podatek od nieruchomości w kwocie 693,53 zł miesięcznie.
Spółdzielnie socjalne to:
49%

świetny pomysł, żeby zaktywizować bezrobotnych i innych mających problemy na rynku pracy

26%

pomysł niezły, ale jak będzie z wykonaniem?

25%

kiepski ruch urzędników unijnych

zakończona

łącznie głosów: 319

Opinie (193) 1 zablokowana

 • :) (4)

  "wiemy, jak się robi kulturę..."

  • 56 5

  • Klubokawiarnia... (2)

   brzmi gejowsko...znaczy ten... genderowsko.

   • 14 20

   • Hahahaha :)

    • 1 6

   • możesz być pewny

    że to będzie nic innego, tylko lewacki skłot. A skoro pisze o tym towarzysz Kossakowski, to na 100% będzie tam portret Wielkiego Geja Stworzyciela Haszu i Marychy.

    • 11 15

  • WTF! Co to jest " Zagrożenie wykluczeniem społecznym" ?

   To jakaś eurosocjalistyczna nowomowa?

   • 22 7

 • O ! (7)

  Trójmiejskie lewaki działają !

  • 70 72

  • znowu? (5)

   lewaki,prawaki jeden przyslowiowy ch.., wazne ze cos robia. skad w ogle wziela sie ta cholerna moda, zeby przypisywac poglady polityczne do kazdego aspektu naszego zycia?

   • 44 10

   • (4)

    spoko niech robia nawet przyklasne ale za swoje niech robia a nie z podatkow wszystkich iczciwie pracujacych.

    • 18 20

    • właśnie. niech do pracy się jakiejs wezmą! Znów marnują publiczne pieniadze. Zaraz obok Monciaka jest biblioteka. Nie wystarczy? Za te kase możnaby dzieci w przedszkolac dokarmic albo załatac drogi. To skandal!

     • 7 27

    • (2)

     Tak precz z socjalizmem.. Płaćmy za szkołę, szpitale, praktyki, staże. Zlikwidujmy emerytury i tak dalej. Wprowadźmy klasy w szpitalach I klasa -sala z własna pielęgniarką II klasa -dwóch współlokatorów III klasa-

     Tak precz z socjalizmem.. Płaćmy za szkołę, szpitale, praktyki, staże. Zlikwidujmy emerytury i tak dalej. Wprowadźmy klasy w szpitalach I klasa -sala z własna pielęgniarką II klasa -dwóch współlokatorów III klasa- miejsce w hali z setką łóżek oddzielonych parawanem albo i nie.. Bo to co jest teraz to jest za pieniadze uczciwie zarabiajacych..
     Zobaczymy co będzie jak nagle dostaniesz wypowiedzenie

     • 20 9

     • Ok

      Jeśli to oznacza, że podatki będą wynosiły 10%, a nie 60-70% jak obecnie mogę płacić za wszystko wymienione. Precz z socjalizmem!

      • 5 5

     • a teraz jak dostaniesz wypowiedzenie to cos sie zmienia? tez nei masz ubezpieczenia a nawet jezeli masz to czekasz na glupie wyrwanie zeba pare miesiecy albo i rok ze o operacjach nie wspomne,aktualnie za wszystko

      a teraz jak dostaniesz wypowiedzenie to cos sie zmienia? tez nei masz ubezpieczenia a nawet jezeli masz to czekasz na glupie wyrwanie zeba pare miesiecy albo i rok ze o operacjach nie wspomne,aktualnie za wszystko placisz z podatkow tyle ze g... z tego masz bo gdy przychodzi co do czego i potrzebujesz pomocy pomocy to nie ma miejsc/terminow.

      Szkola.. tez za wszystko placisz tylko nie zdajesz sobie z tego sprawy bo wmawiaja ci ze szkolnictwo jest darmowe.

      • 1 0

  • chyba się pomyliłeś. Nie O ! tylko Oi

   • 2 1

 • nieuczciwa konkurencja (1)

  Wykluczeni z vis a vis - czyli spod kościoła też dostają poza deszczem , mrozem
  mandaty od wspaniałej SM!!!
  Czyli kultura wspiera miasto, a misto wspiera kulturę wykluczonych ot co
  koło się kręci

  • 32 6

  • Miasto mówi, że jak jesteś "wykluczony", ale masz coś do zaoferowania, i robisz, to możesz liczyć na pomoc.

   • 8 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.