Kluby zapraszają na imprezy online

20 marca 2020, 16:00
Aleksandra Wrona
Najnowszy artukuł na ten temat

Sylwester w Trójmieście bez miejskich imprez pod chmurką

Stan zagrożenia epidemicznego to ciężkie czasy nie tylko dla gastronomii, ale też dla klubów muzycznych. Koronawirus sprawił, że trójmiejskie imprezownie są zamknięte na cztery spusty, jednak ich bywalcy wcale nie stracili chęci do zabawy. Specjalnie dla nich kluby organizują koncerty i imprezy online, transmitując na żywo występy muzyczne.Wszystkie imprezy online


- Nie ukrywamy, że obecna sytuacja bardzo mocno daje nam się we znaki. Pomysł na odpalenie streamów pojawił się w momencie, kiedy widmo zamknięcia klubu stało się naprawdę realne. Początkowo plan zakładał, że będziemy prowadzić wideostreamy, zapraszając najbliższe, związane z klubem osoby, które mocno działają na trójmiejskiej scenie artystycznej. Osoby te miały grać w pustym, zamkniętym klubie. Niestety ograniczone możliwości sprzętowe wymusiły zmianę koncepcji. Wideostreamy przeniosły się do domów artystów.

Taka forma kontaktu z naszymi klubowiczami daje możliwość utrzymania jakiejkolwiek relacji. Platformy, na których realizujemy streamy, czyli media społecznościowe typu Facebook czy też YouTube oraz zaprzyjaźnione internetowe stacje radiowe, umożliwiają interakcje na żywo wśród oglądających/słuchających. Daje to namiastkę tego, czego wszystkim brakuje - kontaktu z drugą osobą, spotkania, rozmów oraz chwilowego odcięcia się od problemów, których - jak widzimy na chwilę obecną - nie brakuje - mówi Bartosz Ochenduszka, menadżer klubu Protokultura.

Imprezy i koncerty w InternecieProtokultura planuje transmitować muzykę przez cały najbliższy weekend w ramach cyklu Separacja.

- Zarówno piątek, sobota, jak i niedziela będą obfitować w wirtualne wydarzenia związane z muzyką. Oprócz typowych, imprezowych występów artystycznych mamy planach różnego rodzaju warsztaty. Wszystko w formie online, bez opłat. Dołączyć do takich wydarzeń może każdy, kto posiada połączenie z internetem oraz komputer bądź smartfona - mówi Bartosz Ochenduszka, Protokultura.
Jägspot co drugi dzień zaprasza swoich bywalców na transmisję online o gastronomii, koktajlach i sztuce barmańskiej, a na piątek zaplanowana jest transmisja online z muzyką Linkin Park z okazji urodzin zmarłego lidera zespołu. Imprezę online przygotował też Drugi Dom.

Koronawirus w Trójmieście: raport na bieżąco


Internetowe transmisje prowadzi też dla swoich bywalców sopocki klub Wtedy. Blues Club i Sfinks700 wrzucają na swoje strony archiwalne nagrania z imprez i koncertów.

- Codziennie coś publikujemy dla naszych gości - powiedziała nam załoga klubu Sfinks700. - W tym tygodniu wystartowaliśmy z publikowaniem premierowo całych setów z festiwalu Wisłoujście 2019, który organizujemy. W poniedziałek był kolektyw Duss, dzisiaj Beskres (Kamp Dj set). Planujemy jeszcze kilka "niespodzianek", dlatego zachęcamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych.
Nie lada gratką dla miłośników muzyki alternatywnej będzie Soundrive Online Festival, który zaczyna się już w ten piątek. Organizatorzy popularnego festiwalu Soundrive, który odbędzie się w B90 w dniach 14-15 sierpnia, postanowili zorganizować "pierwszy polski festiwal online".

- Zaraza nie odbierze nam przyjemności ze wspólnego słuchania muzyki na żywo, ale zachowujemy środki ostrożności - zaprezentujemy wyłącznie występy solo lub duety wprost z domostw artystów. Oni siedzą w domu, wy siedzicie w domu, łączy nas stałe łącze. Wszystkie transmisje będą prowadzone poprzez kanał Soundrive na YouTube, a w trakcie oglądania będziecie mogli przesyłać dobrowolne napiwki (90 proc. trafi do artystów i artystek, którzy w tym trudnym okresie mają ograniczone możliwości zarobkowe, 10. procent wesprze działalność portalu) - czytamy w opisie wydarzenia.
Na internetową transmisję koncertu z cyklu Wolność Kosmos Improwizacja zdecydowała się też Desdemona.

- Pomysł pojawił się szybko, wręcz błyskawicznie, kiedy tylko usłyszeliśmy zalecenia prezydenta miasta Gdyni, dotyczące odwołania imprez. Od słowa do słowa doszliśmy do wniosku, że streaming koncertu to wcale nie jest zły pomysł. Lokalizacja się nie zmieniła, koncert transmitowany będzie z klubu Desdemona, który będzie zamknięty dla osób z zewnątrz, a muzycy ustawią się w bezpiecznych dla siebie odległościach - tłumaczy Maciej Szkudlarek, prezes Fundacji 4Sztuki. - Zaplanowaliśmy cały cykl koncertów Wolność Kosmos Improwizacja i zrobimy wszystko, żeby w takiej czy innej formie się odbyły. Nie składamy broni i nie damy się wirusowi.

Imprezowe playlistyNiektóre kluby, choć nie prowadzą transmisji na żywo, zdecydowały się ułatwić swoim bywalcom dostęp do cotygodniowej dawki muzyki klubowej. Tkacka oraz Xanax stworzyły specjalne playlisty, które mają pomóc imprezowiczom poczuć atmosferę szalonej, klubowej zabawy.

Trójmiejska rozrywka przenosi się do sieci. Ciekawe imprezy


- W tym jakże trudnym czasie polecamy posłuchać podcastów przygotowanych przez naszych rezydentów. Niech będzie to chociaż namiastka typowego, weekendowego wieczoru w Ziemi - pisze na swojej stronie Ziemia, udostępniając swoim obserwatorom aż sześć nagrań z muzyką klubową.
Sety swoich didżejów publikuje też Bunkier.

Pomoc dla klubówNie da się ukryć, że większość trójmiejskich imprezowni znajduje się teraz w trudnej sytuacji finansowej. Chociaż dostęp do transmisji online jest darmowy, widzowie mogą dobrowolnie wesprzeć klub lub artystów poprzez zrzutkę. Na takie rozwiązanie zdecydowały się Protokultura i Soundrive Online Festival.

- Będąc pozbawionym pracy, a co za tym idzie zarobienia pieniędzy potrzebnych do funkcjonowania jednego z większych klubów muzycznych w Gdańsku, internet dał nam możliwość utworzenia zbiórki pieniędzy, która w sposób znaczący da nam nadzieje na to, że nie będziemy musieli zamykać miejsca, które można powiedzieć, że jest naszym domem i pracą. Odzew ludzi, którzy dobrowolnie nas w ten sposób wspierają, działa niesamowicie mobilizująco i daje nadzieję, że walka o przetrwanie nie jest skazana na porażkę. Zainteresowanie wirtualnym imprezowaniem jest coraz większe i kto wie, czy nie zostanie z nami na dłużej - mówi Bartosz Ochenduszka, Protokultura.
Transmisje imprez i koncertów w internecie to:
46%

dobra propozycja na weekendowe wieczory w domu

31%

ciekawy pomysł, ale obawiam się, że zainteresowanie będzie małe

23%

nie dla mnie, wolę muzykę na żywo

zakończona

łącznie głosów: 377