Kobieta o kobietach. Cykl Patrycji Brendler

13 lipca 2020, 7:00
Julia Rzepecka

Cykl "Kobiety z pasją" Patrycji Brendler to zbiór rozmów z inspirującymi kobietami pochodzącymi z Trójmiasta. Autorka prezentuje w nich ciekawe postaci, które realizują swoje pasje i nie boją się wyzwań. Teksty można przeczytać na stronie internetowej Patrycji Brendler, która na co dzień jest projektantką biżuterii.Spotkania autorskie w Trójmieście


W cyklu rozmów Patrycja Brendler rozmawiała między innymi z Moniką Babicką, Aleksandrą Adamiak, Iwoną Guć, Agnieszką Moczyńską czy Zdzisławą Mochnacz.

Julia Rzepecka: Czym jest cykl Kobiety z Pasją? Gdzie go można przeczytać?

Patrycja Brendler: "Kobiety z Pasją" to stworzony przeze mnie cykl prezentacji kobiet Trójmiasta, które weszły do mojego życia zarówno na płaszczyźnie osobistej, jak i zawodowej. Kobiety te dały mi szansę poznać swoją siłę, zaciekawiły mnie tym, kim są i co robią, to że znalazły pomysł na siebie. Postanowiłam po prostu o nich opowiedzieć. Cyklicznie prezentuję wszystkie bohaterki, pisząc felietony i zamieszczając je na mojej stronie na Facebooku oraz na mojej stronie internetowej.

Skąd pomysł na stworzenie takich kobiecych portretów?

Mieszkamy we wspaniałym regionie Polski. Trójmiasto jest otwartym, zróżnicowanym i inspirującym miejscem, które tworzą szczególni ludzie - dlatego chcę o nich pisać. Dla mnie mają znaczenie ludzie, których spotykam. Wszyscy są po coś i z jakiejś przyczyny znaleźli się w naszym życiu. Jedni są na chwilę, a inni pozostają na dłużej albo i na zawsze. Są naszymi nauczycielami i drogowskazami, bo motywują nas do działania, a często i do zmiany. Tak było z kobietami, o których piszę, dlatego postanowiłam utrwalić nasze spotkania w formie felietonów.

Z kim miała pani przyjemność rozmawiać podczas spotkań do pierwszego i drugiego cyklu?

Kiedy tworzyłam pierwszy cykl, nie do końca wiedziałam, jak będzie wyglądał, ile potrwa i ile osób przedstawię. Siłą rozpędu napisałam w ciągu całego roku 11 felietonów i wówczas postanowiłam, że przyszedł czas, aby w końcu poznać ze sobą wszystkie kobiety. Tą decyzją podsumowałam pierwszą edycję, którą zamknęłam przepiękną sesją zdjęciową w gdańskiej stoczni. Moje bohaterki wykonują różne zawody, są w różnym wieku, mają różne zainteresowania - jednak łączy je chęć ciągłego rozwoju. Są wśród nich managerki, nauczycielki, artystki, projektantki, fotografki, dziennikarki, fryzjerki. Wszystkie doświadczenia z pierwszej edycji pozwoliły mi jeszcze lepiej przygotować się do drugiej edycji, która właśnie trwa. Finał zaplanowany jest na styczeń 2021 roku.

Nietypowy, charytatywny pokaz mody w PlenumJakie kobiety pani wybiera do projektu? Czym się charakteryzują? Jakie są ich historie?

Do projektu wybieram kobiety o silnej osobowości, które potrafią zawalczyć o siebie, o swoje życie i szczęście. Ich historie to drogi pełne ciekawych doświadczeń i przeżyć, w których podejmowały własne decyzje. To kobiety, które nie boją się ryzyka i zmian. To kobiety, w których jest moc.

Jaki obraz kobiety wyłania się z tych wszystkich spotkań?

Współczesna kobieta nie boi się poszukiwać swojej drogi w życiu, nie boi się ryzyka i umie radzić sobie ze strachem. Współczesne kobiety nie boją się mówić o pomyłkach, porażkach i problemach. One wiedzą, że wszystko to jest potrzebne, aby pójść dalej. Są świadome swoich potrzeb, otwarte na nowe rzeczy, nie pozwalają się ograniczać uprzedzeniom i stereotypom. Nie krytykują i nie oceniają, wręcz przeciwnie - szanują wszelką odmienność, bo wiedzą, że dzięki temu same mogą nauczyć się czegoś nowego. Współczesna kobieta chce się zmieniać i rozwijać, wyznacza sobie cele i konsekwentnie je realizuje.

Jakie ma pani plany na następne działania w tym temacie?

Dalej będę prezentowała nowe ciekawe osobowości naszego regionu. Myślę, że ten projekt ma w sobie również ogromną wartość edukacyjną, ponieważ pokazuje, jak ciekawym i silnie rozwijającym się regionem jest Trójmiasto. Mam również plany związane z publikacją moich felietonów w formie albumu bądź książki, dlatego bardzo intensywnie poszukuję osoby do współpracy.