stat

Kombi i Krystyna Stańko Quintet wystąpili na gali hospicyjnej

13 października 2019, 8:00
Ewa Palińska

Zespół Kombi ze Sławomirem Łosowskim oraz Krystyna Stańko Quintet wystąpili w sobotni wieczór w Filharmonii Bałtyckiej podczas kolejnego koncertu z cyklu "Głosy dla Hospicjów" organizowanego przez Fundację Hospicyjną. W przerwie koncertu odbyła się aukcja, z której środki przeznaczone zostaną na rzecz Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC oraz inicjatywy budowy Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku.Koncerty "Głosy dla Hospicjów" organizowane są regularnie od 2007 roku z okazji Światowego Dnia Hospicjów i Opieki Paliatywnej. Dotychczas w ramach cyklu odbyły się koncerty m.in.: Grzegorza Turnaua, Renaty Przemyk, Justyny Steczkowskiej, Krystyny Jandy, Kayah czy Zakopower.

Wydarzenie zapowiadaliśmy w kalendarzu imprez i cyklu Planuj tydzień - czytaj w każdy czwartek

"Głosy dla Hospicjów" w całej Polsce otwierają kampanię "Hospicjum to też Życie", inicjowaną przez Fundację Hospicyjną. Tegoroczna kampania prowadzona jest pod hasłem "Ważni-niewidziani. Zauważ, zrozum, wesprzyj", a jej celem jest zwrócenie uwagi na rolę opiekunów rodzinnych, opiekujących się bliskimi w domach, oraz potrzebę wspierania dzieci, które straciły kogoś z najbliższych. Kampania będzie przypominała, że "dzieci radzą sobie same tylko w bajkach", a także o istniejącym portalu wsparcia dla dzieci i młodzieży w żałobie.

Muzyczna inauguracja hospicyjnej kampanii każdego roku cieszy się dużym zainteresowaniem. Nie inaczej było tym razem - sala koncertowa Filharmonii Bałtyckiej była zapełniona w 2/3. W części pierwszej, po oficjalnym otwarciu, którego dokonała Anna Janowicz - prezes Fundacji Hospicyjnej, godzinnym występem uraczyła słuchaczy Krystyna Stańko Quintet.

Już za samą konstrukcję programu należą się Krystynie Stańko ogromne brawa. Zaczęła od piosenek Antônia Carlosa Jobima, bo cóż innego potrafi tak poruszyć słuchaczy, jak esencjonalna bosa nova? A że publiczność nie tylko wzruszeń potrzebowała, ale i słońca, bo na zewnątrz jesienna szaruga, artystka wykonała też takie piosenki, w których tego słońca - w sensie metaforycznym oczywiście - mogliśmy się bez trudu doszukać. Stańko nawiązała też do Nagrody Nobla, którą otrzymała Olga Tokarczuk, i w hołdzie świeżo upieczonej noblistce wykonała piosenki do tekstów Wisławy Szymborskiej, która tę samą nagrodę otrzymała 23 lata wcześniej. A że polska klasyka jest - jak piosenka - dobra na wszystko, na zakończenie wysłuchaliśmy "Zmierzchu" Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory.

Krystyna Stańko ma szczęście występować z artystami niebagatelnymi - w skład jej kwintetu (poza nią samą oczywiście) wchodzą: Dominik Bukowski, Piotr Lemańczyk, Mikołaj Stańko i Marcin Wądołowski. Razem tworzą spójną całość, jednak każdy z nich wnosi do zespołu sporo indywidualności, co przekłada się na ciekawą, fascynującą jakość brzmieniową. Krystyna Stańko czarowała głosem, a panowie swoimi wybornymi solówkami. Nie dziwi zatem, że publiczność występem wydawała się zachwycona, czemu dała wyraz gromkimi brawami.

W przerwie gali hospicyjnej goście zostali zaproszeni do filharmonicznego foyer. Tam można było wziąć udział w loterii fantowej, cichej aukcji wystawionych przedmiotów bądź skorzystać z licznych atrakcji (również kulinarnych), jakie przygotowali sympatycy Fundacji Hospicyjnej. Tak jak w latach ubiegłych, nikogo nie trzeba było namawiać do udzielenia finansowego wsparcia.

W części drugiej na filharmoniczną scenę wkroczył - i to z impetem - zespół Kombi Sławomira Łosowskiego. Tu nie było mowy o jakiejkolwiek rozgrzewce czy budowaniu nastroju. Panowie zaczęli swój występ z taką energią, że jej poziom przyrównać można jedynie do erupcji wulkanu. Ci, którzy gustują w muzyce spokojniejszej, subtelnie opuścili salę koncertową. Zdecydowana większość została i poddała się temu muzycznemu szaleństwu.

Koncerty w Trójmieście


W programie znalazły się piosenki z najnowszej płyty, jednak zdecydowaną większość stanowiły największe hity zespołu Kombi, jak "Nietykalni - skamieniałe zło", "Nasze rendez-vous", "Zawsze black and white", "Kochać cię - za późno" czy "Słodkiego, miłego życia". Podczas wykonywania tej ostatniej piosenki energia na widowni osiągnęła apogeum. Publiczność poderwała się z miejsc, a wielu słuchaczy pełnym głosem śpiewało razem z wokalistą, Zbyszkiem Filem.

Nie mogłam oderwać oczu od Sławomira Łosowskiego, nie mogąc się nadziwić, że od czasu mojego wczesnego dzieciństwa (bo właśnie wtedy miałam pierwszy kontakt z zespołem Kombi) nie zmienił się nic a nic. A kilka dekad od tego czasu minęło! Zresztą na podobną dygresję pozwolili sobie prowadzący koncert: Magda Szpiner i Robert Silski, którzy zażartowali, że w przypadku Łosowskiego, w kwestii daty urodzenia, Wikipedia kłamie.

Fakt jest jednak taki, że Sławomir Łosowski staż ma niemały, czego dowodem jest fakt, że zespół Kombi, którego jest założycielem, w tym roku obchodzi 50-lecie istnienia. Z tej okazji na zakończenie gali "Głosy dla Hospicjów" publiczność odśpiewała Łosowskiemu "Sto lat", a przedstawicielka magistratu wręczyła mu Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury z okazji jubileuszu 50-lecia działalności artystycznej.

Dochód z koncertu zostanie przeznaczony na rzecz podopiecznych Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC oraz budowę Centrum Opieki Wytchnieniowej. To inicjatywa, która dopełni wszechstronne wsparcie udzielane przez Fundację Hospicyjną chorym, osobom niesamodzielnym i ich opiekunom. Według założeń ośrodek każdego dnia ma udzielać pomocy 90 rodzinom.

Przypominamy, że Fundacja Hospicyjna prowadzi gdańskie Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC, a także Fundusz Dzieci Osieroconych Tumbo Pomaga. Rocznie z wszystkich form pomocy Fundacji korzysta 2 tys. osób.

Koncert Kombi w filharmonii - publiczność śpiewa razem z zespołem