stat

Komiksowy spacer przez Dolne Miasto

20 kwietnia 2013 (artykuł sprzed 7 lat)
Małgorzata Brylowska

"Komiks w Mieście - Miasto w Komiksie" to tytuł jedynej w Trójmieście wystawy, będącej jednocześnie trasą spacerową po urokliwych zakątkach Dolnego Miasta.Komiks w Mieście - Miasto w Komiksie: to nie tylko jednorazowa wystawa, ale i bardzo nietypowy przewodnik rysunkowy prowadzący widza ulicami Dolnego Miasta zobacz na mapie Gdańska. Szesnaście plansz komiksowych rozstawionych między Redutą Miś a Kamienną Groblą to efekt współpracy młodych trójmiejskich komiksiarzy, Gdańskiej Kolonii Artystów oraz Opowiadaczy Historii - grupy zapaleńców zbierających historie i miejskie legendy od tych, którzy je jeszcze pamiętają.

- Zaczęło się od pomysłu na wykorzystanie komiksu w działaniach kulturalnych. Szukając miejsca znaleźliśmy Dolne Miasto i działającą tam Kolonię Artystów. Plany zaczęły się precyzować. Wymyśliliśmy formułę. Nie chcieliśmy kończyć warsztatów zwykłą "publikacją" - stąd też pomysł umieszczenia prac na widoku publicznym. Dzięki organizatorom z Fundacji KulTopia, współpracy z Kolonią i profesjonalnymi komiksiarzami - powstały warsztaty, w których uczestnicy nie tylko mogli się wykazać swoimi umiejętnościami, ale też współtworzyć ten wyjątkowy, rysunkowy projekt mapy Dolnego Miasta, które wg naszej opinii jest miejscem na tyle wyjątkowym, że zasługuje na "ponowne" odkrycie - mówi Marek Kraska, jeden z koordynatorów projektu.

I tak, zamiast zamkniętego obiektu galerii, oglądamy przestrzeń Dolnego Miasta. Zamiast czystych, bielonych farbą ścian witają nas zapomniane i często niedoceniane przez mieszkańców ściany i zakratowane okna rozpadających się zabytkowych budowli, niegdyś wielkich - dziś pustostanów. Same komiksy, choćby nie wiem jak dobre, nigdy nie zrobiłyby na przechodniach wrażenia, gdyby nie jeden szczegół - autentyczne historie, których są ilustracjami.

- Chcieliśmy się posłużyć autentycznymi historiami. Dzięki Opowiadaczom Historii - zdobyliśmy je. One stały się inspiracją dla komiksów, które powstały na warsztatach i to one sprawiły, że ten projekt jest tak wyjątkowy - dodaje Kraska.

Pod każdą z szesnastu prac prezentowanych na komiksowym szlaku znajduje się odpowiadająca rysunkowi krótka anegdota. Autentyczny zapis wspomnień mieszkańców, często żartobliwy i zawsze sentymentalny - to nie tylko historie miejsca, ale i ludzi w nim mieszkających. Z nich dowiemy się kto zastrzelił Stalina, a kto skakał z mostu saperskiego. Co można wyłowić z Motławy i kto tak naprawdę stworzył człowieka z żelaza. Dlaczego sowa uciekała nocą z portyku i czym zajmował się kot Kalasanty.

Wystawa to możliwość nie tylko bliższego przyjrzenia się tej zapomnianej części starówki i przekonania się na własnej skórze, że "nie taka Łąkowa straszna, jak ją malują". To przede wszystkim świetny sposób na przypomnienie sobie własnych "historii niesamowitych", które choć ceniliśmy w dzieciństwie - często nie przetrwały próby i tempa dorosłego życia.

Wystawa potrwa do 20 maja. W mapkę można zaopatrzyć się TUTAJ (plik PDF), lub w wydrukowane jej wersje w Kolonii Artystów, przy ul. Dolnej 4 zobacz na mapie Gdańska.

Dodatkowe informacje na temat zorganizowanych "spacerów z komiksem" i ewentualnych imprez towarzyszących będą pojawiały się na bieżąco, na stronie wydarzenia komikswmiescie.blogspot.com oraz na facebooku.

Przy okazji Trojmiasto.pl dołącza do apelu twórców prac o wiele mówiących tytułach "Złodziej z Klasą" oraz "Przybysze z Obcej Planety", których prace w nocy z piątku na sobotę zyskały nowych właścicieli. Artyści mają nadzieję, że prace mają się dobrze i dziękują za ich docenienie. W podzięce za ich ewentualny zwrot do Kolonii Artystów proponują miniaturki opatrzone oryginalnymi autografami.
Czy chciałbyś aby projekt "Komiks w mieście" pojawił się w Twojej dzielnicy?
76%

Tak. To świetna idea i doskonała promocja "miejsca".

10%

Nie wiem.

14%

Nie. Nie lubię "obcych" na moim podwórku.

zakończona

łącznie głosów: 107