• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Komiksowy spacer przez Dolne Miasto

Małgorzata Brylowska
20 kwietnia 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 

"Komiks w Mieście - Miasto w Komiksie" to tytuł jedynej w Trójmieście wystawy, będącej jednocześnie trasą spacerową po urokliwych zakątkach Dolnego Miasta.



Komiks w Mieście - Miasto w Komiksie: to nie tylko jednorazowa wystawa, ale i bardzo nietypowy przewodnik rysunkowy prowadzący widza ulicami Dolnego Miasta zobacz na mapie Gdańska. Szesnaście plansz komiksowych rozstawionych między Redutą Miś a Kamienną Groblą to efekt współpracy młodych trójmiejskich komiksiarzy, Gdańskiej Kolonii Artystów oraz Opowiadaczy Historii - grupy zapaleńców zbierających historie i miejskie legendy od tych, którzy je jeszcze pamiętają.

- Zaczęło się od pomysłu na wykorzystanie komiksu w działaniach kulturalnych. Szukając miejsca znaleźliśmy Dolne Miasto i działającą tam Kolonię Artystów. Plany zaczęły się precyzować. Wymyśliliśmy formułę. Nie chcieliśmy kończyć warsztatów zwykłą "publikacją" - stąd też pomysł umieszczenia prac na widoku publicznym. Dzięki organizatorom z Fundacji KulTopia, współpracy z Kolonią i profesjonalnymi komiksiarzami - powstały warsztaty, w których uczestnicy nie tylko mogli się wykazać swoimi umiejętnościami, ale też współtworzyć ten wyjątkowy, rysunkowy projekt mapy Dolnego Miasta, które wg naszej opinii jest miejscem na tyle wyjątkowym, że zasługuje na "ponowne" odkrycie - mówi Marek Kraska, jeden z koordynatorów projektu.

I tak, zamiast zamkniętego obiektu galerii, oglądamy przestrzeń Dolnego Miasta. Zamiast czystych, bielonych farbą ścian witają nas zapomniane i często niedoceniane przez mieszkańców ściany i zakratowane okna rozpadających się zabytkowych budowli, niegdyś wielkich - dziś pustostanów. Same komiksy, choćby nie wiem jak dobre, nigdy nie zrobiłyby na przechodniach wrażenia, gdyby nie jeden szczegół - autentyczne historie, których są ilustracjami.

- Chcieliśmy się posłużyć autentycznymi historiami. Dzięki Opowiadaczom Historii - zdobyliśmy je. One stały się inspiracją dla komiksów, które powstały na warsztatach i to one sprawiły, że ten projekt jest tak wyjątkowy - dodaje Kraska.

Czy chciałbyś aby projekt "Komiks w mieście" pojawił się w Twojej dzielnicy?

Pod każdą z szesnastu prac prezentowanych na komiksowym szlaku znajduje się odpowiadająca rysunkowi krótka anegdota. Autentyczny zapis wspomnień mieszkańców, często żartobliwy i zawsze sentymentalny - to nie tylko historie miejsca, ale i ludzi w nim mieszkających. Z nich dowiemy się kto zastrzelił Stalina, a kto skakał z mostu saperskiego. Co można wyłowić z Motławy i kto tak naprawdę stworzył człowieka z żelaza. Dlaczego sowa uciekała nocą z portyku i czym zajmował się kot Kalasanty.

Wystawa to możliwość nie tylko bliższego przyjrzenia się tej zapomnianej części starówki i przekonania się na własnej skórze, że "nie taka Łąkowa straszna, jak ją malują". To przede wszystkim świetny sposób na przypomnienie sobie własnych "historii niesamowitych", które choć ceniliśmy w dzieciństwie - często nie przetrwały próby i tempa dorosłego życia.

Wystawa potrwa do 20 maja. W mapkę można zaopatrzyć się TUTAJ (plik PDF), lub w wydrukowane jej wersje w Kolonii Artystów, przy ul. Dolnej 4 zobacz na mapie Gdańska.

Dodatkowe informacje na temat zorganizowanych "spacerów z komiksem" i ewentualnych imprez towarzyszących będą pojawiały się na bieżąco, na stronie wydarzenia komikswmiescie.blogspot.com oraz na facebooku.

Przy okazji Trojmiasto.pl dołącza do apelu twórców prac o wiele mówiących tytułach "Złodziej z Klasą" oraz "Przybysze z Obcej Planety", których prace w nocy z piątku na sobotę zyskały nowych właścicieli. Artyści mają nadzieję, że prace mają się dobrze i dziękują za ich docenienie. W podzięce za ich ewentualny zwrot do Kolonii Artystów proponują miniaturki opatrzone oryginalnymi autografami.

Miejsca

  • Kolonia Gdańsk, ul. Al. Grunwaldzka 51

Opinie (10)

  • Komiksowy? Chyba z supermocami.

    • 1 8

  • Super

    Kilka plakatów wywieszonych na miescie, w miejscach gdzie nikt na codzien nie bywa. Rewelacyjny pomysl. Wlasnie z takich powodów komiks w polsce kuleje i umiera. Do tego ktos juz podwedzil 2 plakaty. Pewnie kolekcjonerzy sztuki.

    • 6 4

  • Świetny pomysł (1)

    Bardzo fajna akcja , historie komiksowe opowiadające o tym co działo się na dzielnicach dolnego miasta przed wojną są świetnym sposobem na zapoznanie się z historią tego miejsca . polecam

    • 5 1

    • to nie są historie z przed wojny, tylko po.

      • 1 0

  • Skoro chodzi o spacer po Dolnym Mieście, to artykuł powinien być pod tyłem:

    ""Sammy", czyli gra o życie na wesoło".

    • 1 0

  • Dolne Miasto umiera (2)

    Idea sama w sobie fajna-szukanie tozsamosci dzielnicy, i ciekawa inicjatywa zbierania historii. Nie rozumiem tylko tego dziwnego zjawiska- dolne miasto jest chyba najbardziej zaniedbana dzielnica miasta, co wiecej spadlo do poziomu slumsow z poziomu przedwojennej eleganckiej dzielnicy. Jak nawet w artykule zostalo wspomniane obecnie to pustostany lub ruiny, ktore przeciez wlasnie my-mieszkancy i wladze miasta doprowadzilismy do takiego stanu. Czy nie jest to jakies chore zjawisko: chodzenie po czyms zniszczonym przez nas bez zadnej idei i dzialania by to uratowac i dorabianie do tego upadku historii i happeningow? Bo bardziej dekadencko?
    Przeciez to wstyd..

    • 7 4

    • Slumsy to jednak zbyt dużo powiedziane. (1)

      Kiedy byłas w Dolnym Mieście, Stefo? Faktem jest, że niszczeją ocalałe, piekne kamienice i zdarza się, że zamieszkują je ludzie sprowadzeni tutaj w latach 60-tych i 70-tych po "czyszczeniu" innych dzielnic. Prawdą jest też to, że istnieją pustostany.
      Ale slums - wybacz, za dużo.
      Pozdrawiam Cię z DM :- )

      • 2 0

      • A i owszem

        Miałam przyjemność przez 5 lat chodzić na zajęcia do AM na Łąkowej i już sama podróż tramwajem z Dworca Głównego była czasem, szczególnie wieczorem interesująca (pijani ludzie leżący w tramwaju, przeklinające wrzeszczące do siebie rodziny..). Przeszłam się też okolicą kilka razy, bo bardzo lubię stare kamieniczne klimaty. Nietstety wszystko tam wygląda jakby było tuż po wojnie.. Może określenie slumsy nie odnosi się do kamienic, tylko bardziej jakichś chatek, lepianek, jednak ludzie których spotkałam po drodze kojarzą mi się z nieróbstwem, nadużywaniem alkoholu i niedbaniem o otoczenie..
        Może znasz jakieś miejsca gdzie jest inaczej i gdzie warto pójść odczarować dzielnicę? :)
        Pozdrawiam

        • 0 1

  • Kolejny

    nieczego niezmieniający "projekt", niestety. Nie tędy droga. I zabierzcie sobie w końcu wrak ciężarówki z nadmotławskiej promenady.

    • 1 3

  • dolne miasto

    niewiele tu zmienia wielkie wystawy lub jakies niewiadome jak wielkie imprezy i tak bendzie sie zle mowic o dolnyn miescie tu trzeba najpierw zmienic wyglad pozniej ludzi a wtedy robic wystawy pokazy pisze ale itak moja opinia zostanie skasowana

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Targi Rzeczy Ładnych (4 opinie)

(4 opinie)
15 zł
Kup bilet
targi

Wielka Szama na Stadionie - wielkie otwarcie sezonu w Gdańsku! (12 opinii)

(12 opinii)
street food

Kwiat Jabłoni "Nasze ulubione kluby" (11 opinii)

(11 opinii)
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

W którym roku powstał słynny gdyński klub Ucho?