Koncert z widokiem na świat. Coals w Muzeum Emigracji

31 lipca 2020, 11:00
Magda Mielke

Muzeum Emigracji po rocznej przerwie wraca do popularnych "Koncertów z widokiem na świat", organizowanych na tarasie. 6 sierpnia, w malowniczym sąsiedztwie gdyńskiego portu, wystąpi odważnie eksperymentujący z dźwiękami i mieszający różne gatunki muzyczne zespół Coals. Są jeszcze bilety.Nadchodzące koncerty


Kameralne "Koncerty z widokiem na świat" to wakacyjny cykl koncertów organizowanych w industrialnej scenerii na tarasie dawnego Dworca Morskiego przy ul. Polskiej 1Mapka. Zapoczątkowany w 2015 roku projekt jest muzyczną podróżą przez różne gatunki, która potwierdza, że dobre brzmienie nie zna granic.

Atrakcją są nie tylko występy lubianych zespołów, ale i sama lokalizacja - z tarasu Muzeum Emigracji rozciąga się wspaniały widok na port i przepływające statki, a także można podziwiać zachód słońca. Większość koncertów na tarasie cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, o czym świadczą rozchodzące się w szybkim tempie bilety.

W ramach szóstej odsłony projektu 6 sierpnia na tarasie Dworca Morskiego wystąpi Coals, czyli duet, w którego skład wchodzą Katarzyna Kowalczyk i Łukasz Rozmysłowski. Nazwa zespołu ściśle nawiązuje do znanego z kopalni węgla Śląska. W czwartkowy wieczór z duetem zagra przyjaciel zespołu, gitarzysta i basista Bobkovski.

Czytaj także: Lokale z tarasamiCoals proponuje melancholijne elektroniczne brzmienia, oryginalne nie tylko w polskiej skali, co sprawia, że jest jednym z najczęściej występujących za granicą polskich duetów muzycznych. Prestiżowy brytyjski magazyn The Quietus określił ich muzykę jako "marzycielski, eteryczny pop czerpiący na równi z elektroniki i elementów folku". Grupa ma na koncie świetnie przyjęty, debiutancki krążek "Tamagotchi", nostalgicznie odnoszący się do estetyki lat 90., wypuszczoną wiosną zeszłego roku EP-kę "Klan", powstałą we współpracy m.in. z Piernikowskim i Schafterem, która potwierdza, że Coals to mistrzowie żonglerki konwencjami.

Na koncercie będzie można usłyszeć przede wszystkim utwory z drugiego długogrającego albumu "Docusoap", który ujrzał światło dzienne na początku tego roku. Płyta swoją nazwę wzięła od telewizyjnych telenowel dokumentalnych.

- Staraliśmy się stworzyć takie utwory, w których pojawia się wiele barw i emocji. Postawiliśmy na rozmaite rozwiązania brzmieniowe - tłumaczyli artyści.
Nowy album Coals ukazał się nakładem wytwórni Poland and Eastern Europe, będącej częścią legendarnej Group z Brukseli. Związki polsko-belgijskie zespołu nawiązują bezpośrednio do tematu działalności programowej Muzeum Emigracji w 2020 roku, której głównym punktem jest przygotowywana na wrzesień wystawa czasowa Carboland, przedstawiająca historię emigracji Polaków do pracy w kopalniach węgla we Francji i w Belgii w dwudziestoleciu międzywojennym.

Poza wydarzeniem z udziałem publiczności planowana jest również publikacja pełnego zapisu koncertu w sieci. Dzięki czemu możliwe będzie dotarcie do szerszego grona odbiorców, w tym do osób rzadko uczestniczących w wydarzeniach kulturalnych ze względu na ograniczenia ruchowe, materialne czy wynikające z miejsca zamieszkania. Aby zwiększyć dostępność publikowanych treści, materiał ma też zostać opatrzony napisami.

Zobacz także: Najciekawsze wydarzenia w przyszłym tygodniuZeszłoroczny koncert Pokahontaz na tarasie Muzeum Emigracji
Czy interesujesz się muzyką młodych polskich twórców?
21%

tak, bardzo się tym interesuję i stale poszukuję nowości

21%

raczej tak, słucham kilku z nich

30%

raczej nie, ale kilku kojarzę

28%

nie, nie przepadam za współczesną polską muzyką

zakończona

łącznie głosów: 57