Koncertowy sierpień: jazzowo i plenerowo

1 sierpnia 2017 (artykuł sprzed 3 lat)
Łukasz Stafiej

Sierpniowy rozkład koncertowej jazdy w Trójmieście ucieszy fanów jazzu, ale nie tylko. Będzie też sporo koncertów plenerowych popularnych artystów.Jeśli sierpień, to Ladies Jazz Festival (20-27.08). W tym roku na scenie Teatru Muzycznego zobaczymy m.in. damę polskiego jazzu - Urszulę Dudziak, Kanadyjkę Wendy Lands, wykonującą kompozycje Władysława Szpilmana czy grającą bossa novę Bebel Gilberto. Bilety jeszcze są. Fani bardziej alternatywnych brzmień powinni wybrać się z kolei do Teatru Leśnego, gdzie odbędzie się kolejna odsłona Gdańskich Nocy Jazsowych (25-27.08). W programie m.in. Milo Kurtis i Orkiestra Naxos oraz Włodzimierz Nahorny Sekstet.Jazzu, ale także bluesa czy kameralnej alternatywy posłuchać będzie można również w Teatrze Boto. Warto zwrócić uwagę na to miejsce, bo z miesiąca na miesiąc staje się coraz prężniej działającym centrum kultury alternatywnej w Sopocie. Koncerty odbywają się tutaj kilka razy w tygodniu. W sierpniu w programie m.in. Jazzgot, Adriano Trindade, Marcin Janek Quintet, Dominik Bukowski Quartet i wielu innych artystów.

Sporo klubowego grania powinni spodziewać się również bywalcy Blues Clubu. W sierpniu zagra tutaj kilka kapel: Matt Woods (3.08), Parnas Brass Band (10.08), Kraków Street Band (20.08) oraz JJ Band (31.08). W Uchu szykują się tylko dwa koncerty. Zagrają rockandrollowi Rival Sons (15.08) oraz death metalowcy z fińskiego Amorphis (20.08). W Protokulturze będzie się działo troszkę więcej. Na Tribute Festival (19.08) usłyszymy muzyków naśladujących m.in. Led Zeppelin, Alice in Chains, Arctic Monkeys i Red Hot Chili Peppers. Na minifestiwalu Stoner Garden (13.08) wystąpią Ignu, Weedcraft, Octopussy oraz Asteroid.

B90 zbiera siły przed corocznym świętem alternatywy, czyli Soundrive Fest (31.08-2.09). W programie kilkadziesiąt koncertów i muzyka z każdego gatunku: od rocka przez elektronikę po eksperymenty. Każdy artysta na tym festiwalu jest inny, ale łączy ich jedno: są niemalże nieznani szerzej w Polsce. Fani niszowej muzyki będą mieli co odkrywać. Oprócz tego w stoczniowym klubie w sierpniu tylko jeden koncert - zagrają kanadyjscy death metalowcy z Cryptopsy (11.08).

Rozbudowany program, który zadowoli przede wszystkim fanów muzycznej awangardy i nowoczesnej, poszukującej muzyki, przygotowali organizatorzy festiwalu Solidarity of Arts (13-30.08), który w tym roku odbędzie się w nowej, bardziej kameralnej formule. Na scenie ECS będzie można zobaczyć m.in. Johanna Johannsonna, specjalny projekt Michała Jacaszka i Stefana Wesołowskiego, grający Radiohead Echo Collective czy projekty Forest Swords i Penguin Cafe.

Największej widowni w sierpniu spodziewać się powinni artyści, którzy wystąpią na Targu Węglowym na zaproszenie organizatorów Jarmarku św. Dominika. Koncerty odbywają się w każdy weekend oraz w piątki, a zobaczymy m.in. L.U.C., Vavamuffin, Julię Pietruchę oraz Raz Dwa Trzy.

Pod chmurką (częściowo zadaszoną) zobaczymy też Macieja Maleńczuka (5.08), który zagra na tarasach przy aquaparku, oraz Agnieszkę Chylińską (11.08) na koncercie w Operze Leśnej. W tym drugim miejscu odbędzie się również festiwal sopocki, który po kilku latach przerwy wraca jako Top Of The Top Festival Sopot (18-20.08). W programie znani i lubiani i ich przeboje ze stacji radiowych. Na koniec dobra wiadomość dla fanów polskiego hip-hopu - na Placu Zebrań Ludowych podczas Baltic Games (4-6.08) zagrają m.in. Żabson, Subaru Gang i Tede.