Kup sobie sztukę. Młodzi i uznani artyści w trójmiejskich galeriach

18 stycznia 2022, 7:00
Magdalena Raczek
Dzieła sztuki to doskonały pomysł na wyjątkowy prezent - nie tylko pod choinkę. Więcej zdjęć (45)

Dzieła sztuki to doskonały pomysł na wyjątkowy prezent - nie tylko pod choinkę.

fot. antoniodiaz/ 123rf.com

Dzieła sztuki to doskonały pomysł na wyjątkowy prezent - nie tylko pod choinkę.

fot. antoniodiaz/ 123rf.com

Wiadomo nie od dziś, że warto inwestować w sztukę. Co prawda, nie każdy z nas ma odwagę, by się na to zdecydować, jednak - jak wynika z badań rynku sztuki - z roku na rok kupujemy coraz więcej obiektów artystycznych. Zainteresowanie dziełami sztuki i ich kupnem rośnie, świadczą o tym również kolejne rekordy na polskich aukcjach. Podpowiadamy zatem, gdzie w Trójmieście można nabyć prace artystów i jakich cen możemy się spodziewać.Galerie sztuki w TrójmieściePolski rynek sztuki rozwija się bardzo szybko i nie spowolniła tego nawet pandemia koronawirusa. Popyt na dzieła sztuki rośnie, a wraz z nim idą w górę ceny. Przybywa jednocześnie aukcji dzieł sztuki, a także galerii i klientów. Kupują nie tylko kolekcjonerzy, ale również inni nabywcy - często z powodów estetycznych i dla satysfakcji z posiadania czegoś wyjątkowego w swoim domu lub mieszkaniu. Wiele osób ponadto traktuje sztukę jako lokatę kapitału. Dzieło sztuki jest również świetnym, oryginalnym pomysłem na prezent na każdą okazję, a tych zapewne w nowym roku nie zabraknie.

Przeczytaj także: 13,6 mln zł za instalację Magdaleny Abakanowicz. To rekord aukcyjny w Polsce

Kup sobie sztukę w Galerii Glaza DesignW Galerii Glaza Design można nabyć dzieła artystów uprawiających różne dziedziny sztuk plastycznych - nie tylko obrazy, grafikę czy rzeźbę, lecz także szkło artystyczne lub biżuterię autorską. Ceny takich dzieł zaczynają się od 200 do 1500 zł. Obrazy namalowane w różnych stylach i technikach można nabyć w galerii już od 2 tys. zł do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Do najdroższych obrazów dostępnych w Galerii Glaza Design należą prace artystów pojawiających się na aukcjach sztuki. Ceny takich dzieł osiągają wysokość kilkudziesięciu tysięcy złotych.

- Od dawna wiadomo, że warto inwestować w sztukę. Zwłaszcza ostatnio w związku z wysoką inflacją, wzrostem cen, które z niepokojem obserwujemy. Potwierdzają to opinie kolekcjonerów, a także osób, które chcą ulokować kapitał bądź kupić wymarzone dzieło do wnętrza swojego domu. W cenie zakupu proponujemy poradę profesjonalną architektów wnętrz współpracujących z Galerią. Możliwy jest też zakup dzieła na spłatę w ratach - mówi Joanna Małolepsza z Glaza Design.

Kup sobie sztukę w Galerii BlikW ofercie Galerii Blik znajdziemy prace zarówno artystów o ugruntowanej już pozycji na rynku sztuki, jak i twórców młodego pokolenia. Galeria świadczy również usługi w zakresie doradztwa artystycznego, pomaga w tworzeniu prywatnych i firmowych kolekcji sztuki współczesnej. Wiele prac znajdujących się w ofercie ma wartość muzealną. Unikatową grafikę można nabyć w galerii już od kilkudziesięciu złotych, a obrazy od 200 zł do 40 tys. zł.

- W Galerii Blik coś dla siebie znajdą zarówno turyści szukający nieszablonowej pamiątki w postaci oryginalnej grafiki czy akwareli o tematyce związanej z Gdańskiem, jak również kolekcjonerzy i miłośnicy sztuki poszukujący oryginalnych prac z zakresu malarstwa, rzeźby, ceramiki czy biżuterii, doskonale nadające się do uzupełnienia swojej kolekcji czy jako prezent okolicznościowy - informuje zespół Galerii Blik.
W ofercie galerii znajdziemy prace Magdaleny Abakanowicz, tj. grafiki z cyklu "Katharsis" z 1985 r. oraz rysunek z cyklu "Twarze" z 1997 r., rysunki Kiejstuta Bereźnickiego, malarstwo Hugona Laseckiego, Rafała Kowalskiego i Marcina Bildziuka, oryginalne plakaty polskich artystów z lat 50., 60. i 70., ryciny i rysunki dokumentujące proces odbudowy miasta po II wojnie światowej (Władysław Lam, Stanisław Rolicz, Antoni Suchanek), jak i grafiki tworzone przez artystów przedwojennych związanych z Gdańskiem (Berthold Hellingrath, Paul Kreisiel, Bruno Reinhold i inni).

Kup sobie sztukę w OneGalleryRównież w gdyńskiej galerii OneGallery można zakupić zarówno ciekawe prace malarskie, graficzne, jak i drobną ceramikę.

- Wszystkie dzieła w naszej galerii są autorskie i oryginalne, stworzone przez twórców z Trójmiasta i Poznania. Galeria dba o ich wysoką jakość, gdyż zna osobiście artystów i ma z nimi bezpośredni kontakt - mówi Anna Julia Lewandowska z OneGallery.
Ceny dostępnych prac zaczynają się od 100 zł do 430 zł - jak np. ceramiczna mydelniczka czy wazon, który może być również świecznikiem. Koszt zakupu prac graficznych waha się od 260 zł do 1100 zł. W przypadku malarstwa tuszem kwoty te zaczynają się od 300 zł, natomiast obrazów olejnych - od 600 zł do kilku tysięcy, gdy chodzi o znane nazwiska, jak Marek Wróbel i Jacek Piątek.

Kup sobie sztukę w Galerii daVinciZ kolei w Galeria daVinci zakupić można m.in. obrazy, rzeźby z brązu i ceramiki oraz grafiki i inkografie Tomasza Sętowskiego, a także twórczość ponad setki artystów z całego kraju, m.in. Stanisława Wysockiego, Jacka Pałuchy, Izabeli Rajskiej, Ewy Skaper czy Rafała Kowalskiego.

- Inwestowanie w sztukę zyskało jeszcze bardziej w obecnych czasach. Oczywiście nie trzeba mieć kilkudziesięciu czy kilkuset tysięcy złotych. Swoją przygodę ze sztuką można rozpocząć od grafiki, które można nabyć już nawet od stu złotych, czy obrazów olejnych za kilkaset złotych, ale oczywiście mamy również rzeźby i malarstwo za blisko sto tysięcy złotych. Mamy przyjemność współpracować z tak wybitnym współczesnym malarzem jak Tomasz Sętowski. W ofercie mamy obrazy, rzeźby z brązu i ceramiki, jak również grafiki i inkografie tego autora. Dla osób poszukujących nowych, nietypowych prac na uwagę zasługują prace Kornela Wilczka, który tworzy obrazy wykonane swoją autorską techniką Ars metallum - mówi Anna Staniukiewicz.

Kup sobie sztukę w Sopockiej Galerii SztukiSopocka Galeria Sztuki Współczesnej to stosunkowo nowy punkt na kulturalnej mapie Trójmiasta, w którym znajdziemy przede wszystkim współczesne malarstwo takich wielkich artystów, jak: m.in. Zdzisław Beksiński, Rafał Olbiński, Edward Dwurnik, Tomasz Sętowski czy obrazy-instalacje Władysława Hasiora. Galeria oferuje również rzeźby i zegary tworzone przez mistrzów, organizuje wydarzenia kulturalne i wernisaże, a także aukcje charytatywne wspierające szczytne cele.

Wśród rzeźb znaleźć tu można m.in. wyjątkową rzeźbę Jerzego Dudy-Gracza o tytule "Gazda" z roku 1975. Technika, w jakiej została wykonana, to drewno, collage, olej.

- Trzeba zaznaczyć, że na rynku dzieł sztuki rzeźby Jerzego Dudy-Gracza są rzadkością. Kolekcjonerzy z niecierpliwością wyczekują, aż pojawią się one gdzieś w ofercie. Prezentowana rzeźba przedstawia mistrza stolarskiego Franka, który wybudował jeden z podtatrzańskich kościołów własnymi rękami. Znanym faktem jest, że Jerzy Duda-Gracz kochał góry, a tatrzańskie tematy to częste motywy twórczości artysty, który co roku przyjeżdżał na plenery w góry, malował pejzaże i w towarzystwie górali cieszył się widokami - czytamy na stronie FB galerii.
Czy kupujesz dzieła sztuki?
20%

tak, kolekcjonuję sztukę

7%

tak, kupuję w celach inwestycyjnych

41%

sporadycznie i niedrogo

22%

nie, nie znam się na sztuce

10%

nie, nie lubię sztuki

zakończona

łącznie głosów: 235

Opinie wybrane


wszystkie opinie (47)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.