Kurort filmowy. Rusza 11. Sopot Film Festival

22 lipca 2011 (artykuł sprzed 9 lat)
Jakub Knera

Po raz jedenasty odbędzie się Sopot Film Festival, jedna z najciekawszych imprez filmowych w Trójmieście. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie - wielbiciele kina ambitnego, rozrywkowego, wideoklipów, animacji oraz niemych filmów z muzyką na żywo w tle. Impreza rusza w sobotę, 23 lipca i potrwa tydzień.Sopot Film Festival odbywa się już od dekady, ale dopiero podczas kilku ostatnich edycji spotkał się z naprawdę dużym zainteresowaniem. W ubiegłym roku na wiele seansów brakowało miejsc, niezależne od tego czy projekcje odbywały się w salach kinowych czy na plaży.

Co decyduje o powodzeniu tej imprezy? Na pewno sopocki kurort, do którego w środku lata przyjeżdżają tłumy turystów, ale przede wszystkim rozbudowany program. Tegoroczna edycja to niemal 50 propozycji, wśród których są ambitne i rozrywkowe filmy fabularne, animacje, filmy muzyczne czy projekcje kina niemego z muzyką na żywo.

- Chcemy być letnim festiwalem, który prezentuje szerokie spektrum produkcji i nie ogranicza się do jakiegoś konkretnego profilu. Zależy nam, aby na pokazy przychodziła jak najróżnorodniejsza publiczność. Łącznie filmy będą wyświetlone w aż dziesięciu blokach - tłumaczy Anna Kądziela-Grubman, dyrektor programowy SFF. - Czerpiemy nasze wzorce z uznanych światowych festiwali, które również nie ograniczają się do jednego gatunku filmowego. Przykładowo w Toronto obok takich filmów jak "Borat", czy "Czarny Łabędź" prezentowane są nocne projekcje z japońskim gore.

Oficjalne otwarcie festiwalu odbędzie się w sobotę, 23 lipca, i połączone będzie z projekcją "Heńka" w reżyserii Elizy Kowalewskiej i Grzegorza Madeja. Filmy pokazywane będą do 30 lipca w kilku miejscach: na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże, w Dworku Sierakowskich, Spółdzielni Literackiej, Klubie Atelier i MCK Zatoka Sztuki.

Ciekawie zapowiada się retrospekcja niemieckiego twórcy Fatiha Akina, który w każdym filmie powraca do swoich tureckich korzeni. Z jednej strony prezentuje nam muzyczną wędrówkę po Istambule ("Życie jest muzyką"), gdzie przewodnikiem jest frontman niemieckiego zespołu Einstürzende Neubauten, z drugiej pokazuje podupadającą restaurację w przemysłowej części Hamburga ("Soul Kitchen").

W sekcji Spectrum i Spectrum Doc zostaną wyświetlone najgłośniejsze, najbardziej kontrowersyjne oraz najciekawsze fabuły i dokumenty minionego roku, nagrodzone na najważniejszych światowych festiwalach. Blok Odkrycia to produkcje uznanych zagranicznych twórców, które w Polsce nie weszły do szerokiej dystrybucji. Z kolei w części Focus on Animation zobaczymy m.in. cykl filmów Nowa Fala Czeskiej Animacji i serię słynnego studia Aardman.

Na festiwal powróci konkurs filmów krótko- i długometrażowych, które dołączą do dotychczasowego plebiscytu publiczności.

- Filmy do konkursu dobieramy według naszego własnego klucza i staramy się zaprezentować różnorodne produkcje - wyjaśnia Anna Kądziela-Grubman. - Zarówno takie, które osiągnęły już sukces na krajowych i międzynarodowych imprezach, ale też te, które nie zakwalifikowały się tam do głównych konkursów, a według nas warto zwrócić na nie uwagę.

Filmy wybierze jury, w skład którego wejdą m.in. Joanna Cichocka Gula, Maciej Szupica, Mieczysław Abramowicz i Wojtek Mazolewski.

Podczas festiwalu zobaczyć będzie można m.in. także "Młyn i Krzyż", będący próbą współczesnego odczytania obrazu Bruegla, balansujący na granicy prawdy i fikcji "Mr Nobody", opowiadający o fenomenie fińskich saun "Para do życia", niesamowitą animację "Iluzjonista" czy "Szukając Erica", opowiadający o tym jak idol z dzieciństwa potrafi zmobilizować do poprawy własnego losu.

Osobny blok stanowią projekcje teledysków i filmów poświęconych m.in. Beastie Boys, The Chemical Brothers i Air. Muzyki będzie można posłuchać także na żywo, kiedy zespoły będą tworzyć ścieżki dźwiękowe do filmów niemych. Atrakcji przez cały tydzień na pewno nie zabraknie.

11. Sopot Film Festival odbywa się w ramach Otwartego Kurortu Kultury, organizowanego z okazji Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej.