Filmowa Wielkanoc w trójmiejskich kinach

30 marca 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Tomasz Zacharczuk

Spotkanie ze słynną bohaterką gier komputerowych, przygodowe widowisko według recepty Stevena Spielberga czy biblijna opowieść o Marii Magdalenie. To tylko niektóre wielkanocne prezenty przygotowane przez trójmiejskie kina. Sprawdzamy filmowe przedpremiery na długi weekend. Uwaga: w niedzielę nie wszystkie multipleksy będą czynne, a niektóre dopiero po godz. 14 - więcej informacji poniżej.Kilkunastostopniowe temperatury i słoneczne spacery po świątecznym śniadaniu można odłożyć co najmniej na przyszły rok. Wielkanocna aura w Trójmieście przypomina bardziej tę bożonarodzeniową, dlatego aktywność na świeżym powietrzu pozostaje opcją dla wytrwałych. Rodzinne popołudnia i wieczory można spędzić w ciepłym, domowym zaciszu. I choć większość telewizyjnych stacji odpuściła w tym roku powtórki z "Ben-Hura", "Samych swoich" czy sienkiewiczowskiej "Trylogii", to niespecjalnie jest w czym wybierać.

Na wysokości zadania stanęli natomiast filmowi dystrybutorzy, dzięki czemu niemal wszystkie trójmiejskie multipleksy w długi świąteczny weekend oferują możliwość obejrzenia niektórych tytułów jeszcze przed oficjalną premierą. Są kina, jak choćby Cinema 3D w Gdańsku oraz oddziały Multikina w Gdańsku, Gdyni i Sopocie, które na widzów otwierają się nawet w Niedzielę Wielkanocną po godz. 14 (uwaga: sieć Helios oraz Cinema City Krewetka tego dnia będą zamknięte). Sprawdzamy więc najciekawsze przedpremiery.

Kinowe nowości i aktualny repertuar trójmiejskich kin sprawdzicie w naszym serwisie Kino


OASIS i Lara Croft zapraszają na przygodęZadziorną panią archeolog w kusym stroju doskonale zapewne kojarzą miłośnicy komputerowych gier, ale również fani aktorskich dokonań Angeliny Jolie. Piękna i waleczna Lara Croft powraca na wielki ekran, tym razem w wydaniu laureatki Oscara, Alicii Vikander. Utalentowana Szwedka, znana dotąd bardziej z dramatycznych kreacji, niejako debiutuje w wysokobudżetowym "akcyjniaku", a twórcy filmu po 15 latach próbują reanimować słynną bohaterkę po niezbyt udanej "Kolebce życia".

Stojący za kamerą Norweg, Roar Uthaug, postanowił skorzystać z dość popularnego ostatnio w kinie akcji patentu i sięgnąć do początków tytułowej postaci. Przekonamy się więc, jak Lara Croft stała się niestrudzoną poszukiwaczką przygód i damską wersją samego Indiany Jonesa. Bohaterka wybierze się niemal na drugi koniec świata, by poznać tajemnicę zaginięcia ojca. Przy okazji sprostać będzie musiała nie tylko fizycznym trudnościom. Oby z pożytkiem dla widza.


W nową przygodę, z bohaterami filmu "Player One", zabierze też publiczność Steven Spielberg. A temu panu akurat, jeśli chodzi o taką konwencję filmu, zaufać można niemal w ciemno. Pomimo przeszło 70 lat na karku, doświadczony reżyser ani myślał wstrzymać wodze fantazji i zaserwował widowiskowe, młodzieżowe kino akcji pełną gębą.

"Player One" przeniesie nas do wirtualnego uniwersum Oasis, które w 2045 roku stanowi barwną odskocznię od szarej, futurystycznej rzeczywistości. Pod postacią awatarów ludzie w wyimaginowanym świecie mogą spełniać najśmielsze marzenia. Jednym z graczy jest Wade Watts, który wspólnie z przyjaciółmi podejmuje wyzwanie i pragnie znaleźć ukryty w wirtualnej rzeczywistości skarb. Problemy, które na siebie ściągnie, będą już jednak całkiem na serio. Wygląda na to więc, że Spielberg pozazdrościł nieco Jamesowi Cameronowi. Zagraniczne recenzje, na szczęście, sytuują "Playera One" bliżej "Avatara" niż choćby średnio udanego "Valeriana" Luca Bessona.

Na co do kina? Polecamy nasz dział filmowych recenzji


"Maria Magdalena" - kobieta wśród apostołówW wielkanocnym repertuarze trójmiejskich kin nie mogło oczywiście zabraknąć propozycji stricte związanej z charakterem obchodzonych świąt. "Maria Magdalena" daleka jest jednak od standardowych filmów biblijnych. Głównie ze względu na nieszablonowe podejście do jednej z najbardziej enigmatycznych i tajemniczych żeńskich postaci w religii katolickiej. Tytułową bohaterką jest bowiem młoda, poszukująca nowej drogi życia kobieta, która na przekór tradycji i rodzinie dołącza do społecznego ruchu kierowanego przez Jezusa Chrystusa.


Porzucenie wizerunku kobiety lekkich obyczajów na rzecz statusu niemal pierwszego damskiego apostoła to niejedyny kontrowersyjny zabieg filmowców. W Jezusa wciela się hollywoodzki nonkonformista i awanturnik, Joaquin Phoenix, a postaci Piotra i Andrzeja odgrywają czarnoskórzy aktorzy. Jeśli wierzyć zagranicznym recenzentom, to właśnie aktorstwo w "Marii Magdalenie" jest najjaśniejszym punktem produkcji. Co nie powinno dziwić, bo Rooney Mara (tytułowa Maria Magdalena), Phoenix i Chiwitel Ejiofor (Piotr) wspólnie na swoim koncie mają aż sześć nominacji do Oscarów. Najlepiej jednak miał wypaść mało znany Tahar Rahim w roli Judasza.

Zobacz także: Dokąd i kiedy chodzić do kina, żeby zaoszczędzić?

Króliki i kosmici, czyli coś dla całych rodzinJeżeli planujemy zabrać do kina całą rodzinę, łącznie z najmłodszymi, to przedpremierowymi propozycjami są europejska animacja "Luis i obcy" oraz na pół animowany "Piotruś Królik". Pierwszy z tytułów skierowany jest głównie do najmniejszych widzów. Opowieść o samotnym chłopcu, który nie potrafi zyskać sympatii rówieśników i uwagi zapracowanego ojca, w pełen ciepła i humoru sposób pokaże, że w życiu najważniejsze jest wsparcie najbliższych, również w spełnianiu marzeń.


"Piotruś Królik" tymczasem to już propozycja zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, którzy potrafią czerpać przyjemność z kina familijnego. Tytułowy bohater, wraz z grupką przyjaciół, wypowiada wojenkę panu McGregorowi, rolnikowi, delikatnie mówiąc, stroniącemu od towarzystwa zwierząt. Wzajemne animozje doprowadzą do szalonej wymiany ciosów, której stawką jest nie tylko władza nad maleńkim gospodarstwem, ale nawet... względy pięknej sąsiadki.


Wszystkie przedpremierowe tytuły w trójmiejskich kinach możemy obejrzeć także w wersji dubbingowej, natomiast "Playera One" i "Tomb Raider" dodatkowo również w 3D.