Lecieliśmy balonem nad Gdańskiem. Balloon Festival trwał cały weekend

5 września 2020, 16:00
Joanna Skutkiewicz
aktualizacja:17:50 (6 września 2020)

"Od teraz stajecie się częścią załogi. Po odprawie razem z pilotami przygotujecie balon do lotu". W ten sposób reprezentacja redakcji Trojmiasto.pl na kilka godzin została wcielona do drużyny dowodzonej przez Rona, holenderskiego pilota, który przyjechał do Trójmiasta na Balloon Festival. Dwudniowe wydarzenie połączone jest z Podniebnym Bazarem i 125. urodzinami Wyspy Sobieszewskiej, a największe atrakcje dla całych rodzin zaplanowane są na niedzielę, 6 września. Impreza trwa od godz. 12 do 22 przez cały weekend.


aktualizacja niedziela 6 września:
Dzisiejsza pogoda jest znacznie łaskawsza dla odwiedzających niż miało to miejsce w sobotę. Impreza cieszy się dość dużym zainteresowaniem - zarówno do wjazdu na parking, jak i do wejścia ustawiają się kolejki. Wydaje się jednak, że większość osób czeka na pojawienie się na niebie balonów. Nie wszystko idzie zgodnie z harmonogramem. O zaplanowanym na 15:00 uroczystym odśpiewaniu "Sto lat" na 125-lecie Wyspy Sobieszewskiej, o 16:20 nadal nic nie było wiadomo. Balony miały wzlecieć ku niebu o 17:00, jednak decyzja organizatorów, czy pokaz się odbędzie, miała zapaść o 17:30. O 18:00 o balonach nadal niewiele wiadomo.

Najmłodsi odwiedzający chętnie korzystają z atrakcji na miejscu: dmuchanych zjeżdżalni, warsztatów plastycznych, quizów dotyczących ekologii i segregowania śmieci i tym podobnych zabaw. Publiczność ze sceny usiłuje zabawiać Krzysztof Skiba.


To pierwsze tego typu wydarzenie w Gdańsku. Majestatyczne, ogromne, piękne i pełne barw balony przyjechały na Wyspę Sobieszewską z wielu zakątków Europy. Zawodowe drużyny, m.in. z Czech, Szwajcarii, Danii, Szwecji i Niemiec, a także ekipy pod wodzą polskich pilotów uświetniają swoją obecnością Balloon Festival. W ten niecodzienny, a może nawet nieziemski sposób postanowiono świętować obchodzone w tym roku 125-lecie Wyspy Sobieszewskiej.

W tym roku loty pasażerskie jako takie nie odbywają się - w balonach wznoszą się tylko zawodowe ekipy. Jako przedstawiciele mediów mieliśmy jednak przyjemność wziąć udział w piątkowym locie próbnym wraz z jedną z 17 drużyn. Szybko przekonaliśmy się, że przygotowanie balonu to nie taka łatwa sprawa. Gabaryty ekwipunku czynią z tej dyscypliny sport zespołowy: potrzeba kilku osób, by wynieść kosz ze sprzętem z samochodu. A to dopiero początek. Drużynę czeka jeszcze szereg zadań, które trzeba wykonać starannie i wedle kolejności. Po żmudnym rozwijaniu balonu i napełnianiu go powietrzem serca zaczynają bić szybciej: pilot uruchamia palnik i do środka wciąż leżącego na ziemi balonu buchają jęzory ognia. Ta rozgrzewka - dosłownie i w przenośni - okazuje się wielce przydatna, bo na komendę naszego dowodzącego każdy po kolei jak najszybciej musi znaleźć się w środku kosza. Nie ma czasu na wahanie lub (co gorsza) kontynuowanie fotorelacji - zbędna zwłoka może sprawić, że balon oderwie się od ziemi, a my zostaniemy "za burtą". Byłaby to nie tylko wielka strata dla nas samych, lecz także utrudnienie techniczne dla załogi, gdyż aby bezpiecznie wznieść się w powietrze, kosz musi być obciążony przynajmniej minimalną ilością obciążenia, to jest konkretną liczbą pasażerów.

Na górze balony, na dole foodtruckiWydarzenie pokazowo-sportowe baloniarzy połączone jest z Podniebnym Bazarem - dwudniowym festynem dla całej rodziny, pełnym atrakcji dla młodszych i starszych. W bogatym programie znalazły się różnego rodzaju pokazy, konkursy i zajęcia warsztatowe, gra na orientację, a nawet zawody biegowe. Jak wskazuje nazwa wydarzenia, wszystko kręci się wokół latania, są więc ptaki, latawce i spadochrony. A nad głowami gości: drony, balony i wszystkim doskonale znany Łukasz Czepiela.

Ze względu na warunki atmosferyczne uroczyste świętowanie urodzin Wyspy Sobieszewskiej wraz z tortem i odśpiewaniem "Sto lat", zaplanowane na sobotę na godz. 14 w strefie M4, zostaje przełożone na jutro, tj. na niedzielę, 6 września, na godz. 15.

Pogoda dyktuje warunkiBalony to najstarsze statki powietrzne: używa się ich już od XVIII wieku. Potrafią lecieć naprawdę daleko i wysoko, a nawet... wylecieć poza planetę Ziemię. To nie żart! Balony używane są niekiedy jako narzędzie do badania planet posiadających atmosferę. Do tej pory jednak nie znaleziono sposobu, aby móc bezpiecznie latać w każdych warunkach pogodowych. Program wydarzenia na Wyspie Sobieszewskiej uzależniony jest więc od pogody, która w tegorocznej końcówce lata okazuje się kapryśna. Bogaty program zawodów i wydarzeń lotniczych jak na razie pozostaje bez zmian, warto jednak śledzić kanały social media wydarzenia, aby pozostawać na bieżąco z ewentualnymi poprawkami w harmonogramie.

Nasz piątkowy lot dzięki sprzyjającej aurze okazał się wyjątkowo spokojny. Bardzo delikatnie bujani przez wiatr podróżujemy wysoko nad Wyspą Sobieszewską, podziwiając morze, rozległe pola i łąki oraz przepięknie zachodzące nad Gdańskiem słońce. Wypytujemy pilota o weekendowe starty w zawodach oraz o kwestie techniczne związane z lotem balonem. Dzięki temu dowiadujemy się, w jaki sposób steruje się tym statkiem powietrznym. Co ciekawe, jest on sterowalny w stosunkowo niewielkim zakresie. Gdy balon wzniesie się w powietrze, porusza się - jak łatwo się domyślić - zgodnie z kierunkiem wiatru. Oznacza to, ni mniej ni więcej, że nikt nie wie, gdzie dokładnie wyląduje. Pewne jest tylko to, że start i meta nie znajdą się w tym samym punkcie. Pilot jest w stanie okręcać balon wokół jego własnej osi oraz manipulować wysokością lotu, co w pewnym stopniu wpływa na tor lotu. Niemniej podróż balonem, czy to rekreacyjna, czy sportowa, zawsze jest jedyną w swoim rodzaju przygodą.

Do zmierzchu i jeszcze dłużejJako najważniejszą część wydarzenia zapowiedziano Nocną Galę Balonów, która odbędzie się w sobotę, 5.09, o godz. 20:30. Po zmroku balony ustawią się do nocnego pokazu, który zostanie wykonany zgodnie ze scenariuszem. Choć sam teren zawodów będzie zamknięty dla gości, bo Balloon Festival odbywa się bez udziału publiczności, to wszyscy zgromadzeni bez żadnego problemu zobaczą wszystkie powietrzne atrakcje.

Cały weekend atrakcjiImpreza odbywa się w dniach 5-6 września w godzinach 12-22. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, zmotoryzowani zapłacą jednak za postój na parkingu. Na miejsce imprezy można dostać się także specjalnym shuttle busem, który będzie kursował z Dworca Głównego w Gdańsku od 15 do 19 co 15-20 minut lub po każdorazowym wypełnieniu pojazdu. Powroty odbywają się w godzinach 16-20. Koszt biletu w jedną stronę wynosi 15 zł, w obydwie - 20 zł.

Czy widziałe(a)ś kiedyś z bliska balon?
15%

tak, nawet nim latałe(a)m

46%

tak, ale nie latałe(a)m nim

3%

nie, dopiero w ten weekend

36%

nie widziałe(a)m

zakończona

łącznie głosów: 611