Lokale, w których zagramy w gry planszowe

1 kwietnia 2017 (artykuł sprzed 4 lat)
Aleksandra Wrona
Granie w planszówki staje się coraz popularniejszym sposobem spędzania wolnego czasu. Więcej zdjęć (7)

Granie w planszówki staje się coraz popularniejszym sposobem spędzania wolnego czasu.

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Granie w planszówki staje się coraz popularniejszym sposobem spędzania wolnego czasu.

fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Gry planszowe przeżywają swoją drugą młodość. Nie mówię tu jednak o chińczyku czy warcabach, bo obecnie do wyboru mamy tysiące tytułów, od skomplikowanych gier strategicznych po tzw. gry "imprezowe". Coraz więcej trójmiejskich lokali udostępnia swoim gościom gry, a nawet organizuje specjalne wydarzenia.Miłośnicy gier planszowych nie powinni mieć powodów do narzekań. Jak grzyby po deszczu powstają nowe lokale, przygotowane na to, żeby spełnić zachcianki nawet najbardziej wybrednych planszówkowiczów. Postanowiłam sprawdzić, gdzie w Trójmieście możemy spotkać się ze znajomymi i zagrać w grę. Najwięcej nowych lokali oferujących gościom gry planszowe zostało otwartych w Gdańsku. Znajdziemy tam miejsca, które posiadają w swojej ofercie nawet kilkaset tytułów!

Polufka

Pub Polufka to pub z planszówkową tradycją. Znajduje się na terenie studenckiego osiedla Politechniki Gdańskiej i znany jest z piw rzemieślniczych, transmisji sportowych oraz właśnie gier planszowych. W Polufce znajdziemy ponad 250 gier. Możemy w nie zagrać na miejscu lub wypożyczyć do domu. Znajdują się tam przyjazne graczom duże stoły, specjalne obrusy, planszówkowe nowości oraz obsługę, która z chęcią pomoże w wyborze gry oraz zrozumieniu jej zasad. Granie w lokalu jest darmowe, natomiast do wypożyczenia gry potrzebne jest założenie karty klubowej (2 zł). Cena wypożyczenia gry waha się od 5 do 15 zł za 48h lub 10 - 30 zł za tydzień i zależy od wartości gry.

Krolm

Krolm jest lokalem stosunkowo młodym, jednak już zdążył skraść serca wielu fanom gier planszowych. Założyciel Krolma, Adam Świsłowski, przyznaje że chciał stworzyć miejsce, w którym planszówki będą stanowiły główny punkt programu. Krolm dysponuje ponad 200 grami, z których można korzystać na 3 sposoby. Gralnia, czyli możliwość grania w lokalu w dowolną ilość gier, wstęp kosztuje 10 zł za osobę dorosłą, 5 zł za dziecko w wieku 5-8 lat, dla najmłodszych graczy jest darmowy. Gry możemy też wypożyczyć na 72 h wpłacając kaucję w wysokości ceny nowej gry oraz dodając do niej koszt z cennika. W Krolmie możemy też kupić grę. Na miejscu dostaniemy napoje oraz przekąski. Warto dodać, że w lokalu nie jest podawany alkohol, więc jest to miejsce przyjazne nawet najmłodszym graczom. Krolm organizuje też dużo spotkań dla graczy, m.in. planszówkowe niedziele dla rodzin, konkursy w których są do wygrania gry, wtorkowe wieczory gier wojennych czy środy z Neuroshimą Hex.

Labeerynt

Labeerynt to lokal, który znany jest głównie z dużego wyboru piw rzemieślniczych. Posiada jednak kilkanaście gier planszowych (właściciele zapewniają, że kolekcja wciąż się powiększa), z których klienci pubu chętnie korzystają. Gier nie można wypożyczyć do domu, jednak w lokalu jest do nich nieograniczony, bezpłatny dostęp. W Labeeryncie organizowane są też turnieje gier planszowych m.in. Dobble i Splendor. W lokalu odbyła się też premiera gry Podaj Dalej.

Graciarnia

Graciarnia to najmłodszy z prezentowanych tu lokali. Możemy w niej zagrać w nawet 400 tytułów.

- Nie chcemy być miejscem, w którym bierzesz grę z półki i musisz sam się jej nauczyć. Naszym celem jest stworzenie miejsca, gdzie ktoś tę grę wyjaśni, przygotuje i pomoże w zrozumieniu trudnych zasad. Chcemy skupić się na tym, żeby zachęcać ludzi do tego hobby - podkreśla Łukasz Stanczewski, współzałożyciel Graciarni
W Graciarni oprócz gier znajdziemy też duży wybór piwa kraftowego oraz smaczne kanapki. Co tydzień lokal organizuje wydarzenia we współpracy z którymś z wydawców gier, można wtedy uzyskać zniżki na barze oraz wygrać którąś z pozycji.

Cybermachina

Cybermachina to kolejny z nowo otwartych trójmiejskich lokali, oprócz gier wideo znajdziemy tam też ok. 40 różnych planszówek, zarówno imprezowych (5 sekund, Taboo, Karty Przeciw Ludzkości), jak i bardziej rozbudowanych. Nie zabrakło też oczywiście klasyki, takiej jak Monopoly. Oprócz tego w Cybermachinie znajdziemy też karty, karty do Flirtu, a nawet kostkę rubika. Właściciele zdradzają, że dla osób, które sprawnie radzą sobie z układaniem kostki, mają w planach przygotować jakiś bonus lokalu. Dostęp do gier jest darmowy, jednak nie można wypożyczyć ich do domu. W sezonie letnim będziemy mogli za to skorzystać z ogródka i grać na świeżym powietrzu. Właściciele planują organizować dla graczy specjalne spotkania.

W gry planszowe możemy pograć też w Sopocie. Znajdziemy je m.in. w Klubie Atelier i Projektowej.

Klub Atelier

Klub Atelier od niedzieli do piątku udostępnia swoim gościom regał z plaszówkami. W ich ofercie znajdziemy ok. 50 tytułów, od klasyków w stylu Scrabbli po nowości takie jak Mafia czy Ego. Granie w gry jest bezpłatne, a zainteresowanie duże. Klub Atelier nie prowadzi wypożyczalni gier. Do gry możemy zamówić sobie kawę, herbatę lub któryś z napojów alkoholowych.

Projektowa

Innym miejscem w Sopocie, które dysponuje planszówkami jest Projektowa. Kawiarnia, co piątek od 16:00 do 21:00, organizuje turnieje planszówkowe. Tego dnia na każdego gracza czeka popcorn. W pozostałe dni tygodnia, również możemy pograć w gry oraz napić kawy, herbaty, lemoniady. Na łasuchów czeka też ciasto. W Projektowej nie znajdziemy alkoholu, panuje tam rodzinna atmosfera, więc na gry możemy wybrać się też z dziećmi. Lokal dysponuje ok. 25 tytułami.

Mieszkańcy Gdyni również nie mają powodu na narzekań

Kandelabry

Kandelabry to znany gdyński multitap, czyli lokal posiadający wiele kranów z różnymi odmianami piwa. Jest to też miejsce, w którym spotykają się fani gier planszowych. Lokal posiada ok. 40 gier planszowych, które udostępnia swoim gościom. Znajdziemy wśród nich zarówno gry strategiczne, jak i typowo imprezowe.

Cafe Księgarnia Vademecum

Cafe Księgarnia Vademecum od kilku lat prowadzi regularną gralnię planszówkową. W każdą sobotę o 15:30 rozkładane są duże stoły, a wśród graczy przechadzają się eksperci tłumaczący zasady gier. W zbiorach Vademecum znajduje się ponad 80 gier. Funkcjonuje tam też wypożyczalnia gier planszowych. Za równowartość ceny gry możemy wziąć ją do domu na tydzień. Podczas gry możemy korzystać też z oferty kawiarni. Co niedzielę o 13:00 organizowane jest też granie w bitewne gry figurkowe.

Cafe Strych

Cafe Strych stawia na gry popularne w latach 90. Znajdziemy tam głównie klasykę, czyli chińczyka, scrabble, dwa rodzaje jengi. Korzystanie z gier jest bezpłatne, a w lokalu znajdziemy ok. 20 tytułów. Właściciel przyznaje, że z gier często korzystają całe rodziny.

Czy grasz w planszówki w pubach lub kawiarniach?
17%

tak, regularnie spotykam się w tym celu ze znajomymi

38%

zdarzyło mi się kilka razy zagrać

34%

nie, wolę grać w domu

11%

nie, w ogóle nie gram w planszówki

zakończona

łącznie głosów: 388