Majaland? Tak, ale nie większy niż w projekcie

24 listopada 2021, 20:30
Ewelina Oleksy
Majaland w Kownatach przez trzy lata działalności powiększył swoją powierzchnię dwukrotnie. Mieszkańcy i radni z Osowej obawiają się, że w Gdańsku będzie podobnie. Więcej zdjęć (3)

Majaland w Kownatach przez trzy lata działalności powiększył swoją powierzchnię dwukrotnie. Mieszkańcy i radni z Osowej obawiają się, że w Gdańsku będzie podobnie.

mat.prasowe

Majaland w Kownatach przez trzy lata działalności powiększył swoją powierzchnię dwukrotnie. Mieszkańcy i radni z Osowej obawiają się, że w Gdańsku będzie podobnie.

mat.prasowe

Wniosek o zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego, uniemożliwiające rozbudowę parku rozrywki Majaland w Osowej, złożył do władz Gdańska miejski radny Karol Ważny. Urzędnicy zapowiadają, że taką możliwość przeanalizują. W Kownatach, gdzie podobny park już działa, jego powierzchnia zwiększyła się dwukrotnie od czasu oddania do użytku.Plany budowy parku rozrywki Majaland przy węźle OwczarniaMapka od samego początku budzą duże emocje wśród mieszkańców Osowej.

Obawiają się oni m.in., że inwestycja spotęguje i tak dokuczliwe w tej części miasta korki oraz spowoduje hałas w okolicy. Park rozrywki powstanie ok. 500 metrów od najbliższych domów.

Kilka tygodni temu odbyło się spotkanie z mieszkańcami , podczas którego przedstawiciele inwestora, belgijskiej firmy Plopsa, próbowali przekonać osowian do tej inwestycji.

Raczej się to nie udało się, a mieszkańcy po spotkaniu opublikowali obszerny list otwarty , w którym podtrzymują swoje racje.

Inwestor Majalandu ma pozwolenie na budowę w Osowej od pół roku. Firma nie podała jeszcze terminu rozpoczęcia prac.

Wybudowanie całego parku ma zająć 14 miesięcy. Majaland ma mieć powierzchnię ok. 5 ha, z czego 1 ha zajmie budynek, a kolejne hektary przeznaczone będą na strefę atrakcji na świeżym powietrzu.

Wniosek o zablokowanie możliwości rozbudowy MajalanduDo władz Gdańska wpłynął tymczasem wniosek miejskiego radnego KO Karola Ważnego. Postuluje on przystąpienie do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu Majalandu. Chodzi o uniemożliwienie rozbudowy parku, po realizacji projektu, na który inwestor ma już pozwolenie na budowę.

Zobacz też:

Osowa: nie będzie planu, który miał uporządkować dzielnicęPodkreślmy - nie chodzi o zablokowanie inwestycji, tylko o to, by już po jej wybudowaniu nie można jej było powiększać o teren kolejnych, okolicznych działek.

- Zawnioskowałem o to w związku z protestami części mieszkańców Osowy. Co prawda zgodnie z publicznymi deklaracjami składanymi przez inwestora parku rozrywki, na razie nie planuje on pozyskania prawa do kolejnych gruntów i nie zamierza w przyszłości rozbudowywać parku Majaland, ale wielu mieszkańców oczekuje również wprowadzenia formalnego ograniczenia dla rozbudowy, by całkowicie zapobiec takim planom w przyszłości przez tego lub innego inwestora - tłumaczy Karol Ważny.
Wizualizacja zewnętrznej części parku rozrywki Majaland w Warszawie. Bliźniacze obiekty mają powstać też w Gdańsku.
Więcej zdjęć (3)

Wizualizacja zewnętrznej części parku rozrywki Majaland w Warszawie. Bliźniacze obiekty mają powstać też w Gdańsku.

mat.prasowe

Wizualizacja zewnętrznej części parku rozrywki Majaland w Warszawie. Bliźniacze obiekty mają powstać też w Gdańsku.

mat.prasowe

Majaland Kownaty podwoił swoją wielkość w trzy lata od otwarciaKarol Ważny uważa, że zmiana planu zagospodarowania, czyli wpisanie do niego odpowiednich ograniczeń, pozwoliłoby uniknąć sytuacji takiej jak w Kownatach. Tam, w ciągu trzech lat działalności, czyli od otwarcia w 2018 r., park rozrywki podwoił swoją wielkość.

W ubiegłym roku otwarto nową strefę "Wickieland" z dwiema nowymi atrakcjami. Latem tego roku kolejną nową strefę "Super Wings" z atrakcjami i towarzyszącym im punktem gastronomicznym.

Zorganizuj dziecku dobrą zabawę w Trójmieście - oni pomogą- Mieszkańcy Osowej od początku mieli obawy, które ja podzielam, że w Gdańsku może się ziścić scenariusz z Kownat. Tam też Majaland zaczynał od takiej wielkości, jak planowana w Gdańsku, a z biegiem lat park się rozrastał. Dopóki ograniczenia z tym związane nie zostaną wpisane do planu zagospodarowania, nie będzie pewności, że inwestor nie dokupi kolejnych działek i nie przystąpi do rozbudowy - wskazuje radny Karol Ważny.
Zwłaszcza, że w Osowej jest gdzie się rozbudowywać. Działki obok tych kupionych pod budowę Majalandu stoją puste i należą do tego samego właściciela, co te sprzedane już inwestorowi parku rozrywki.

Wpisanie ograniczeń do planu pozwoliłoby już teraz uciąć wszelkie dywagacje w tym temacie.
Film z Majalandu w Kownatach. Podobny park ma powstać w Osowej

Miasto podejmie decyzję po analizieWładze Gdańska informują, że wniosek o zmianę planu zagospodarowania, mający na celu uniemożliwienie ewentualnej rozbudowy Majalandu, zostanie rozpatrzony "po uprzedniej analizie pod kątem zasadności przystąpienia do zmiany planu."

- Rozpatrywanie napływających wniosków odbywa się cyklicznie - dwa razy do roku. Najbliższy termin rozpatrywania ich przewidywany jest w styczniu 2022 roku - wskazuje Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska - Jednocześnie na początku roku tworzony jest plan pracy Biura Rozwoju Gdańska na rok bieżący. W rocznym harmonogramie przystąpień do nowych planów miejscowych brane są pod uwagę w szczególności: stopień, w jakim podjęty plan będzie umożliwiał realizację interesów publicznych, kolejność składania wniosków oraz ich ilość z danego rejonu - wyjaśnia i dodaje, że gdy decyzja ws. propozycji radnego zapadnie, zostanie on o niej powiadomiony na piśmie.
- Wiem, że kolejka do przystąpień do nowych planów jest długa, ale mocno liczę na przychylne rozpatrzenie mojego wniosku - mówi na to radny Karol Ważny.
Majaland w Gdańsku ma być mniejszy niż ten w Kownatach

Majaland to park rozrywki z atrakcjami głównie dla młodszych dzieci. Więcej zdjęć (3)

Majaland to park rozrywki z atrakcjami głównie dla młodszych dzieci.

mat.prasowe

Majaland to park rozrywki z atrakcjami głównie dla młodszych dzieci.

mat.prasowe

Gdański Majaland w liczbach:

  • powierzchnia parku 25 tys. m kw. (hala z całorocznymi atrakcjami - ok. 10 tys. m kw. oraz instalacje pod gołym niebem - również ok. 10 tys. m kw.),
  • powierzchnia parkingu 25 tys. m kw. - 770 miejsc parkingowych (w tym miejsca dla autokarów i osób niepełnosprawnych),
  • ok. 300 tys. odwiedzających rocznie.
Czy obawy o rozbudowę Majalandu w Gdańsku są uzasadnione?
48%

tak, skoro w innym mieście ten park się nieustannie rozrasta

19%

możliwe, ale na pewno są przedwczesne, inwestycja nawet się nie zaczęła

33%

nie, te obawy są mocno przesadzone

zakończona

łącznie głosów: 1666

Opinie wybrane


wszystkie opinie (228)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.