Majaland: co z budową parku rozrywki?

3 listopada 2021, 7:00
Michał Brancewicz
Wizualizacja zewnętrznej części parku rozrywki Majaland w Warszawie. Bliźniacze obiekty mają powstać też w Gdańsku. Więcej zdjęć (6)

Wizualizacja zewnętrznej części parku rozrywki Majaland w Warszawie. Bliźniacze obiekty mają powstać też w Gdańsku.

materiały inwestora

Wizualizacja zewnętrznej części parku rozrywki Majaland w Warszawie. Bliźniacze obiekty mają powstać też w Gdańsku.

materiały inwestora

Minęło ponad 5 miesięcy od wydania pozwolenia na budowę Majalandu, a inwestor wciąż nie wie, kiedy ruszą prace. Gdy już tak się stanie, park rozrywki przy węźle OwczarniaMapka ma być gotowy w ciągu 14 miesięcy. W zeszłym tygodniu odbyło się za to kolejne spotkanie z mieszkańcami Osowej, na terenie której inwestycja ma powstać.Kalendarium powstania Majalandu:


Od tego czasu sprawa budowy Majalandu w Gdańsku nieco przycichła. Nie oznacza to jednak, że w tej sprawie nic się nie dzieje. W poprzednim tygodniu doszło do kolejnego spotkania inwestora z mieszkańcami Osowej (o tym później).

Zapytaliśmy inwestora: kiedy ruszy budowa parku rozrywki?

- Nie dysponujemy jeszcze dokładnymi informacji na temat terminu rozpoczęcia prac. Przed ich rozpoczęciem zaprosimy mieszkańców, aby lepiej się poznać i odpowiedzieć na wszelkie pytania - mówi Patrik van Grootel, menadżer Parku Majaland Kownaty. - Wybudowanie całego parku zajmie 14 miesięcy.
Majaland Kownaty to na razie jedyny park, jaki belgijska firma Plopsa wybudowała w Polsce. Kolejne mają powstać m.in. w Gdańsku, Katowicach i Warszawie. Ten ostatni jest już w budowie i ma być otwarty wiosną 2022 roku.

Taki sam obiekt jak w Warszawie ma też powstać w Gdańsku, ale będzie mniejszy niż ten w Kownatach.

Majaland Gdańsk w liczbach:

  • powierzchnia parku 25 tys. m kw. (hala z całorocznymi atrakcjami - ok. 10 tys. m kw. oraz instalacje pod gołym niebem - również ok. 10 tys. m kw.),
  • powierzchnia parkingu 25 tys. m kw. - 770 miejsc parkingowych (w tym miejsca dla autokarów i osób niepełnosprawnych),
  • ok. 300 tys. odwiedzających rocznie.

Plopsa planuje w Polsce budowę czterech parków rozrywki Majaland. Więcej zdjęć (6)

Plopsa planuje w Polsce budowę czterech parków rozrywki Majaland.

materiały inwestora

Plopsa planuje w Polsce budowę czterech parków rozrywki Majaland.

materiały inwestora

Spotkanie inwestora z mieszkańcami Osowej27 października doszło do kolejnego spotkania przedstawicieli Plopsy z mieszkańcami Osowej. Całą relację można przeczytać na stronie osowa.com.

Przedstawiciele Plopsy tłumaczyli m.in., że skala tego projektu wydawała się im nieduża, więc nie spodziewali się protestów, dlatego też nie organizowali spotkań z mieszkańcami przed uzyskaniem pozwolenia na budowę.

Inwestor poinformował, że miejsca parkingowe na terenie parku będą płatne. To z kolei rodzi obawy mieszkańców, że kierowcy, chcący unikać płacenia, będą parkowali na terenie dzielnicy.

Przedstawiciele firmy zapewnili, że Majaland będzie oddzielony od istniejącej zabudowy szpalerem drzew, wałem ziemnym i kolejnym pasem zieleni.

Plopsa ma sfinansować również część robót drogowych o wartości ok. 1 mln zł. Inwestor przyznał na spotkaniu, że pierwszy raz partycypuje w takich kosztach przy okazji budowy parku. Zdaniem mieszkańców taka kwota jest zbyt mała, by odpowiednio przebudować układ drogowy.

- Nie mamy jeszcze dokładnych informacji na temat prac związanych z przebudową układu drogowego wokół kompleksu - dodaje Patrik van Grootel.
Osowa to dobre miejsce na park rozrywki?
33%

nie, ani dla klientów, ani dla mieszkańców

17%

trudno powiedzieć, ma swoje plusy i minusy

50%

tak, trochę na uboczu, ale blisko obwodnicy

zakończona

łącznie głosów: 2811

Opinie wybrane


wszystkie opinie (251)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.