Majówka w reżimie sanitarnym. Jakie opcje są dostępne?

27 kwietnia 2021, 7:00
Joanna Skutkiewicz
Czy w związku z obostrzeniami epidemicznymi Trójmiasto w majówkę będzie świecić pustkami? Więcej zdjęć (5)

Czy w związku z obostrzeniami epidemicznymi Trójmiasto w majówkę będzie świecić pustkami?

fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl

Czy w związku z obostrzeniami epidemicznymi Trójmiasto w majówkę będzie świecić pustkami?

fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl

Choć wstępne zapowiedzi rządu pozwalają nam sądzić, że niedługo po majówce hotele zostaną z powrotem otwarte, weekend majowy przyjdzie nam jeszcze spędzić w domach. Czy aby na pewno? Przeglądamy opcje na wypoczynek poza domem bez naruszania reżimu sanitarnego.Spacerowanie po Trójmieście nigdy się nie nudzi, jednak chcąc uniknąć tłumów, warto rozważyć wycieczkę za miasto. Ruchome wydmy, parki narodowe, punkty widokowe czy fokarium to tylko niektóre z pomysłów, jakie możemy zrealizować.

Majówka w Trójmieście i poza miastem. Pomysły na jednodniowe wycieczkiWyjazdy z noclegamiCzasy nie sprzyjają tym, dla których wypad na cały dzień to wciąż za mało. Wielu z nas chciałoby jednocześnie pozostać odpowiedzialnym społecznie i wstrzymać się od wyjazdów oraz sprawić sobie długo wyczekiwaną przyjemność w postaci choćby niewielkiej podróży. Powstaje już nawet majówkowa "szara strefa", w ramach której urlopowicze szukają "przyszywanych cioć" na pobyt w Trójmieście.

"Szukam cioci", czyli majówkowa szara strefa nad morzemNie tylko mieszkańcy Trójmiasta mają nadzieję, że trzecia fala pandemii będzie już ostatnią związaną z restrykcyjnymi obostrzeniami, z jakimi przychodzi nam się mierzyć. Nikt nie chciałby, żeby województwo pomorskie po kilkudniowym oblężeniu turystycznym znowu zostało zamknięte. Czy ci, którzy postanawiają spędzić majówkę poza domem, naprawdę muszą uciekać się do kombinowania?

Czy w związku z obostrzeniami epidemicznymi Trójmiasto w majówkę będzie świecić pustkami? Więcej zdjęć (5)

Czy w związku z obostrzeniami epidemicznymi Trójmiasto w majówkę będzie świecić pustkami?

fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl

Czy w związku z obostrzeniami epidemicznymi Trójmiasto w majówkę będzie świecić pustkami?

fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl


Co z kwaterami prywatnymi?Co ciekawe, wygląda na to, że wynajem kwater prywatnych typu mieszkania na airbnb również jest wbrew rozporządzeniu. I to pomimo wynajmowania całego apartamentu dla siebie, braku kontaktu z właścicielem czy administratorem mieszkania oraz personelem, tak jak to ma miejsce w przypadku hoteli. Choć początkowe ustalenia z końca listopada zeszłego roku dopuszczały możliwość wynajmu kwater w schroniskach górskich oraz prywatnych kwater i mieszkań, kolejne rozporządzenia wycofały również tę możliwość.

Przyczepy samochodoweTo może wynajem kampera albo przyczepy samochodowej? Podobnie jak w przypadku rezerwacji kwatery prywatnej poprzez wspomniany wyżej portal, nie będziemy mieć kłopotu z wypożyczeniem samochodu i przyczepy. Firmy zajmujące się wynajmem zapewniają, że każdy pojazd przed wydaniem i po zwrocie jest dezynfekowany i ozonowany. Nie musimy też z nikim spotykać się w trakcie wakacji. Tu jednak zaczynają się schody: podobnie jak w przypadku obiektów hotelowych, wstrzymane jest także działanie kempingów. Nawet jeśli wsiądziemy w kampera, nie będziemy mieli gdzie nim pojechać.

Polska Federacja Campingu i Caravaningu tylko w kwietniu już dwukrotnie występowała do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z apelem o umożliwienie turystom pobytu na kempingach w trakcie majówki.

- Z informacji uzyskanych od właścicieli kempingów, klubów i kół kempingu i caravaningu oraz turystów indywidualnych mamy przekonanie, że bardzo wielu turystów będzie podróżować po kraju i z powodu zamknięcia kempingów, nocować będzie we własnych kamperach lub przyczepach na ogólnodostępnych parkingach, parkingach leśnych, dowolnych miejscach i camper-parkach - a więc w miejscach nieprzystosowanych do świadczenia takich usług - czytamy w liście PFCC, wystosowanym przez prezesa organizacji, Michała Szeftela. - Miejsca te nie spełniają wymogów dot. wielkości stanowisk, co powoduje, że turyści zajmują miejsca obok siebie. Uniemożliwia to zachowanie zalecanego dystansu. (...) Korzystanie z niezabezpieczonych i dowolnych miejsc noclegowych może stworzyć dodatkowe zagrożenie epidemiczne.

A może na morze?Wygląda na to, że ustanawiający przepisy zapomnieli o alternatywie do namiotu i kampera, jaką jest... jacht. Skrzętnie wykorzystują to nie tylko miłośnicy żeglowania, lecz także wszyscy ci, którzy usilnie szukają możliwości spędzenia majówki poza domem. Rejsy po Bałtyku cieszą się w tym roku gigantycznym zainteresowaniem, zwłaszcza że organizatorzy nie wymagają od uczestników doświadczenia w żeglowaniu. W zależności od naszych preferencji, możemy popływać po Zatoce Gdańskiej, Mazurach albo wypłynąć w rejs na Bornholm. Inna sprawa, że rezerwacja miejsca na takiej zorganizowanej wycieczce może być już prawdziwym wyzwaniem.

Alternatywą dla doświadczonych żeglarzy może być czarter jachtu, łodzi, motorówki lub houseboatu. Można się spodziewać, że jeśli obostrzenia wciąż będą przedłużane, ta ostatnia opcja zrobi prawdziwą furorę. Ceny za dobowy wynajem zaczynają się od 400 złotych i są dostępne także dla osób bez patentu czy licencji. Dla wielu majówkowiczów cena - znacznie wyższa niż za nocleg w hotelu - nie będzie stanowić problemu.

Na morzu obostrzenia nie obowiązują? Więcej zdjęć (5)

Na morzu obostrzenia nie obowiązują?

fot. Benjamin Goode/123rf.com

Na morzu obostrzenia nie obowiązują?

fot. Benjamin Goode/123rf.com


Spanie w lesie dozwoloneMało kto może ucieszyć się z nowo wprowadzanych zmian. Jest jednak grupa osób, dla których sprawy zmieniają się na lepsze: survivalowcy i bushcraftowcy. Od 1 maja będzie można bowiem spać "na dziko" w lesie. Tak postanowiły Lasy Państwowe w porozumieniu ze środowiskami miłośników leśnych przygód. Jeśli więc jesteśmy spragnieni pobytu na łonie natury i niestraszny nam panujący nocami chłód, lasy stoją przed nami otworem.

Pamiętajmy jednak, że w lasach, nawet tych najbardziej dostępnych i przyjaznych, wciąż jesteśmy tylko gośćmi. Szanujmy przyrodę, dziko żyjące zwierzęta i... stosujmy się do regulaminu Lasów Państwowych.
autor

Joanna Skutkiewicz

j.karjalainen@trojmiasto.pl

Opinie wybrane


wszystkie opinie (98)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.