Mamy-księżniczki zagrały w teatrze dla niepełnosprawnych dzieci

26 maja 2022, 12:30
Arnold Szymczewski

Księżniczka Dżasmina, Pocahontas, Mulan, Elza z Krainy Lodu i wiele innych bohaterek Disneya - to nie tylko postaci z bajek, ale też... mamy. Grupa trójmiejskich matek dzieci z niepełnosprawnościami poznała się w Przedszkolu nr 77 dla maluchów z mózgowym porażeniem dziecięcym (MPD), a z okazji swojego święta wystąpiły przed pociechami. - Zabawa w teatr jest jedną z form ukrytej terapii, daje nam całą masę pięknych emocji - przekonują.Teatr Familiada to amatorskie przedsięwzięcie, od którego zaczęła się działalność Stowarzyszenia Oparcie. Grupa trójmiejskich matek dzieci z niepełnosprawnościami, w większości z tymi sprzężonymi, poznała się w Przedszkolu nr 77 dla maluchów z mózgowym porażeniem dziecięcym (MPD).

- W naszym stowarzyszeniu na wsparcie mogą liczyć mamy, doświadczając trudnego macierzyństwa, bo to właśnie mama jest dla nas najważniejsza - jej potrzeby, przyjemności i tematy dla niej ważne. A zabawa w teatr jest jedną z form ukrytej terapii, daje nam całą masę pięknych emocji - mówi Justyna Bielawa, prezes stowarzyszenia Oparcie i reżyser teatru Familiada. I dodaje: - Tworzymy przedstawienia tak, aby były dostosowane do potrzeb naszych dzieci - nie mogą być za głośne, ale też nie za ciche, fabuła nie powinna zawierać nagłych i szybkich zwrotów akcji. Ważny jest też przekaz, taki z elementami komunikacji alternatywnej - to dla nas bardzo ważne, bo większość naszych dzieci nie komunikuje się werbalnie.
W tradycyjnym teatrze dzieci z niektórymi niepełnosprawnościami nie mają szans doświadczyć prezentowanej sztuki, dlatego mamy ze stowarzyszenia Oparcie chcą im to podarować.

- Nie tworzymy podziałów, każde dziecko jest po prostu dzieckiem. Naszymi przedstawieniami w łatwy i przyjemny sposób pragniemy również budować świadomość społeczną o niepełnosprawności, mówiąc o niej - tak po prostu - mówi Aleksandra Marcinkowska.
Pomysł na przedstawienie, w którym mamy wcielają się w postacie księżniczek z bajek Disneya i stają się specjalistkami od terapii, narodził się już jakiś czas temu. Mulan to np. idealna kandydatka na fizjoterapeutkę, z którą dzieci na co dzień pracują.

- Pomysł narodził się w naszych głowach już dwa lata temu, ale pandemiczny czas zatrzymał skutecznie działania Familiady. Dlatego to przedstawienie było takie wyczekiwane i nawet paskudna pogoda, która w dniu premiery zamknęła nas w budynku przedszkola (gdzie znajduje się nasza siedziba, uniemożliwiając skorzystanie z pięknego ogrodu, który miał stanowić element scenografii) nie mogła tego popsuć - dodaje Justyna Bielawa.
Całe przedsięwzięcie nie udałoby się, gdyby nie zaangażowanie wielu osób: oprawę muzyczną przygotowała Katarzyna Błaszkiewicz, scenariusz napisała Katarzyna Sadowska, charakteryzacją zajęła się Sylwia Burblis.

- Jestem ogromnie dumna z każdej "Oparciowej" Mamy, ogromnie wdzięczna wszystkim przyjaciołom Oparcia, którzy tworzą i bawią się z nami w teatr - kończy Justyna Bielawa.

"To miło w wieku 45 lat poczuć się prawdziwą księżniczką"Inne mamy, które wystąpiły w przedstawieniu dla chorych dzieci, będą je wspominać jeszcze długo.

- Występ w tej cudownej bajce dał mi ogromną satysfakcję i sprawiło mi to masę radości. To miło w wieku 45 lat poczuć się prawdziwą księżniczką i przy dźwiękach wspaniałych piosenek z bajek Disneya wyjść na scenę i zagrać. Zagrać dla tych wyjątkowych i wrażliwych dzieciaków, których wywołana przez nas radość na buzi jest nie do opisania. Były moje łzy szczęścia, rozmazany makijaż i te cudowne wesołe oczka patrzące na nas z niedowierzaniem - mówi Agnieszka Szturo. Dżasmina.
Każde przedstawienie Teatru Familiada powstaje z myślą o dzieciach.

- Dostajemy w zamian ogrom pozytywnych emocji, wyzwala się wspaniała energia i poczucie wspólnoty. Mam nadzieję, że nasze dzieci zobaczyły w nas księżniczki, które sprawiają, że ich świat jest piękniejszy, dobry i wszystko dobrze się kończy - mówi Barbara Kamińska, Pocahontas.
Czy grałeś(a)ś kiedyś w przedstawieniu?
28%

nie, nigdy

7%

nie, ale chciał(a)bym spróbować

8%

tak, ale nie mam dobrych wspomnień

57%

tak i mam bardzo dobre wspomnienia

zakończona

łącznie głosów: 83

Opinie (11) 3 zablokowane

Wszystkie opinie

 • Jak zwykle Pocahontas wymiata :) (1)

  Chyba każdy by ją... przygarnął :)

  • 14 8

  • Elsa

   Oj tak. Jak również fajna mamcia jest która gra Else z Krainy Lodu

   • 2 0

 • Bardzo pozytywne

  Dzieciaku na pewno zadowolone ;)

  • 15 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.