Mazolewski gra "Dziecko Rosemary" Komedy

11 grudnia 2019, 7:00
Łukasz Stafiej
Wojtek Mazolewski Quintet - Sleep Safe and Warm (Rosemary's Baby):

Teledysk do utworu "Sleep Safe And Warm", inspirowanego muzyką z filmu "Dziecko Rosemary", zapowiada płytę z interpretacjami muzyki Krzysztofa Komedy autorstwa Wojtek Mazolewski Quintet.Wojciech Mazolewski ze swoim zespołem muzyką Krzysztofa Komedy zajmuje się od kilku lat. W ubiegłym roku trójmiejscy artyści ruszyli w ogólnopolską trasę, która była koncertowym hołdem dla tego legendarnego, bodaj największego polskiego jazzmana.

Koncerty jazzowe w Trójmieście


Zespół trafił m.in. do Starego Maneżu, skąd nasz dziennikarz relacjonował: "Wojtek Mazolewski Quintet wykonali fantastyczną robotę: ukazali ducha muzyki jednego z najwybitniejszych polskich jazzmanów. Nie zabili go, a jeszcze - być może - uwznioślili".

Teraz muzyka Komedy w wykonaniu trójmiejskiego kwintetu pod przywództwem jednego z najbardziej kreatywnych współczesnych jazzmanów w kraju, trafi na płytę "When Angels Fall". Mazolewski z zespołem pracował nad nią trzy lata.

- To płyta o życiu i śmierci, o przemijaniu i nietrwałości wszystkich rzeczy, a jednocześnie o radości i pięknie świata - tłumaczy Wojtek Mazolewski. - Przygotowując się do tej płyty czytałem nuty Komedy, książki i wspomnienia o nim, spotykałem się z ludźmi, którzy go znali i odwiedzałem miejsca, gdzie mieszkał: od Poznania po Los Angeles. Chciałem poczuć kim był i jak żył Krzysztof Komeda. To wszystko wzbogaciło ten projekt o świadomość, uczucia i emocje i powoli przynosiło efekty.
Na albumie znalazło się 12 utworów będących interpretacją muzyki napisanej przez Komedę. Są to m.in. "When Angels Fall", "Roman II", "Dwaj ludzie z szafą", "Astigmatic", "Bariera" czy "Sleep Safe And Warm". Ten ostatni utwór to nawiązanie do ponadczasowego motywu z filmu "Dziecko Rosemary". Towarzyszy mu teledysk w reżyserii Krzysztofa Komandera.

Ciekawostką jest również okładka krążka, którą zaprojektował Rosław Szaybo, przyjaciel Komedy i autor okładki legendarnej płyty Astigmatic.

- Jestem bardzo szczęśliwy, że Rosław zrobił to dla nas, tworząc w ten sposób artystyczną klamrę - mówi Mazolewski.
Premiera płyty zaplanowana jest na 13 grudnia.