Medytacja, samorozwój, redukcja stresu. Nietypowe spotkania w Trójmieście

4 lutego 2020, 11:10
Aleksandra Wrona

Medytacja, mindfulness, koncerty mis i gongów tybetańskich, kobiece kręgi, warsztaty dla mężczyzn - propozycji niecodziennych sposobów na spędzenie wolnego czasu jest w naszym Kalendarzu całkiem sporo. Czy każdy może z nich skorzystać? Jak wyglądają takie spotkania?Szkoły jogi w Trójmieście


- Na zajęcia mindfulness chodzę od kilku miesięcy. Pomagają mi się zrelaksować i oderwać myśli od bieżących spraw i zadań. Na początku byłam nieufna, ale świecka medytacja bardzo mi odpowiada. To taki fitness dla umysłu - śmieje się Kasia.

Mindfulness i medytacjaO ile joga przestała być już dla nas czymś egzotycznym, tak mindfulness i medytacja wciąż owiane są mgiełką tajemnicy. Prowadzący zajęcia przekonują jednak, że wcale nie trzeba być mnichem, żeby z nich skorzystać i wyciągnąć coś dla siebie.

"Coraz większa liczba potwierdzonych przez naukowców badań wskazuje, że medytacja redukuje napięcia, wprowadza spokój do naszego życia i pozytywnie wpływa na zdrowie. Zmniejsza ciśnienie krwi i ogranicza ryzyko chorób serca. Niesie ze sobą również korzyści psychologiczne, takie jak redukcja lęków i depresji, pomaga w zmaganiach z bólem chronicznym i spowodowanym wypadkami, ogranicza uzależnienia powodowane w dużej mierze stresem" czytamy w opisie zajęć, które Paweł Gutral prowadzi w każdy wtorek w Joga Parku.
W Body&Mind Clinic w każdą środę możemy wziąć udział w medytacji Osho Kundalini.

- Medytacja Osho Kundalini przywędrowała do nas prosto z Indii, z ośrodka wielkiego nauczyciela medytacji - Osho. Jeżeli chcesz spróbować medytacji, ale wiesz, że nie dasz rady usiedzieć w spokoju na poduszce medytacyjnej, to taka forma zajęć będzie dla ciebie doskonała. Podczas zajęć uczestnicy zagłębiają się w siebie poprzez taniec, oddech, swobodne ruchy ciała. Przy transowej muzyce doświadczysz wewnętrznej harmonii i w rezultacie wyciszenia. Zajęcia odbywają się w kameralnych grupach do ośmiu osób, obowiązują zapisy telefoniczne lub przez stronę internetową - mówi Bogna Listewnik, Body&Mind Clinic.
Do wspólnej medytacji zaprasza też Buddyjska Grupa Medytacyjna z Gdyni.

- W każdy poniedziałek (godz. 19) w nieformalnej atmosferze, przy kawie i herbacie, rozmawiamy o poglądzie buddyjskim i odpowiadamy na dotyczące buddyzmu pytania. Na koniec wspólnie medytujemy (godz. 20). Projekt poniedziałkowych wykładów "Buddyzm dla początkujących..." wystartował w połowie stycznia i od tego czasu praktycznie co tydzień gościmy w naszej gompie (pokój do medytacji) kilka nowych osób zainteresowanych buddyzmem. Spotkania są bezpłatne i nie wymagają żadnych wcześniejszych przygotowań. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć, na czym polega pogląd buddyjski, medytacja i w jaki sposób pracować z umysłem metodami buddyzmu Diamentowej Drogi - mówi Maciej Wizner, Buddyjska Grupa Medytacyjna w Gdyni.
Buddyjski Ośrodek Medytacyjny znajduje się też w Gdańsku, tam również odbywają się spotkania i medytacje.

BioenergoterapiaWłasną Klinikę Redukcji Stresu prowadzi w Gdańsku bioenergoterapeutka Helena Książek. Pani Helena pracuje autorską techniką REST (terapia Ograniczonej Stymulacji Środowiskowej) wykorzystując wibracje dłoni. Co wtorek prowadzi sesje mające na celu redukcję stresu, bólu i bezsenności.
Niedawno w Gdańsku odbył się Konwent Wiedzy Alternatywnej

Mat. archiwalny

Kręgi, spotkania, warsztaty rozwojowePraca nad sobą nie musi być doświadczeniem indywidualnym. Część zajęć odbywa się w formie grupowych warsztatów dla kobiet, mężczyzn lub... par. W ramach walentynkowego prezentu można wybrać się np. na warsztat "Sztuka bycia razem" w Centrum Joga i Pilates.

- Pomysł na warsztaty "Sztuka bycia razem. Dla tych, co chcą być razem, a trudno im się dogadać" zrodził się w odpowiedzi na prośby płynące do nas o zorganizowanie warsztatów dedykowanych dla par, dla których ważne jest wzajemne porozumienie i szukają czegoś, co wesprze ich w kontakcie z tą najbliższą osobą - mówi trenerka Dominika Derewicz, współzałożycielka sensUsens - esencja komunikacji. - Wierzymy, że okazywanie sobie miłości nie tylko od święta, ale w naszej wspólnej codzienności, w sprawach, które są dla nas ważne, ma niezwykłą moc, a umiejętność dogadania się z najbliższymi, prowadząca do poczucia bycia widzianym i zrozumianym, przynosi nam poczucie spełnienia.
Jeśli jednak warsztaty w parach to nie nasza bajka, możemy wybrać się na takie kierowane do danej płci. Akademia Świadomego Człowieka zaprasza na warsztat dla mężczyzn pt. "Ogień serca".

- Jest to warsztat o byciu mężczyzną, męskiej mocy, pragnieniach, połączeniu z przodkami, relacjach z kobietami i rodzicami. Przeprowadzi go Rafał Górniak, psycholog, który prowadzi warsztaty i sesje indywidualne, pracuje z emocjami, ciałem i świadomością - mówi Aneta Paluszkiewicz, Akademia Świadomego Człowieka.
Panie będą miały okazję zgłębić swoją kobiecość podczas spotkania Inspiracja jest kobietą w Ciuciubabka Cafe.

- Po sukcesie i wspaniałym odbiorze pierwszej i drugiej edycji wydarzenia 7 marca odbędzie się trzecia edycja, której tematem przewodnim będzie kobiecość odmieniana przez wszystkie przypadki. To spotkanie prawdziwych kobiet z krwi i kości, które umieją czerpać z dobrych wzajemnych serdecznych relacji. Pracując z nimi, na co dzień widzę, że tego właśnie nam kobietom potrzeba. Bycia razem, wymiany myśli, doświadczeń, przejrzenia się w czyichś oczach z akceptacją i aprobatą. Na spotkaniach Inspiracji spotykają się kobiety w różnym wieku, w różnych momentach życia, z różnym bagażem doświadczeń. Mój ulubiony moment podczas każdego ze spotkań to ten, kiedy patrzę na pełną salę pięknych i odważnych kobiet, których oczy wypełniają się coraz większą ciekawością i radością - mówi Agnieszka Łukomska, Ciuciubabka Cafe.

Trójmiasto: zajęcia medytacji


Jak widać, kino, teatr czy koncert to nie jedyne ciekawe sposoby na spędzenie wolnego czasu w Trójmieście. Warsztat rozwojowy czy sesja medytacji to dobry pomysł, żeby przełamać rutynę i spróbować czegoś nowego. A może okaże się to nowym hobby?
Czy próbowałe(a)ś kiedyś medytacji?
18%

tak, regularnie medytuję

21%

tak, spodobało mi się i chciał(a)bym to kontynuować

7%

tak, ale to nie dla mnie

26%

nie, ale chciał(a)bym spróbować

28%

nie, nie interesuje mnie to

zakończona

łącznie głosów: 442