Metropolia jest Okey wychodzi poza Trójmiasto

6 grudnia 2019, 12:00
Łukasz Stafiej

NCK od lat planuje zmiany formuły festiwalu Metropolia jest Okey, jednak w tym roku trójmiejskich bywalców tej kilkudniowej imprezy zamykającej grudzień nie zaskoczy rewolucja, a raczej redukcja. Wydarzeń w Trójmieście będzie mniej, ale ucieszą się mieszkańcy okolicznych miast, gdzie festiwal zawita po raz pierwszy.Warto na początku przypomnieć główne założenia festiwalu, bo gdy ruszał 12 lat temu, był na kulturalnej mapie Trójmiasta wydarzeniem wyjątkowym.

Imprezę od początku organizowało Nadbałtyckie Centrum Kultury, którego ówczesny i teraźniejszy szef Larry "Okey" Ugwu wymarzył sobie kilkudniowy, interdyscyplinarny festiwal, który integrował przeróżne lokalne środowiska artystyczne.

Idea ta w zasadzie wciąż pozostaje bez zmian, choć Metropolia Jest Okey według niektórych straciła już swój rozpęd i można odnieść wrażenie, że od kilku lat organizowana jest trochę z przyzwyczajenia. Nie zmienia to faktu, że festiwalowe wydarzenia - a szczególnie wieczorne koncerty - cieszą się sporą popularnością. W tym roku MjO zaplanowano na 27-30 grudnia, a więc od piątku do poniedziałku.

Będą koncerty muzyki rozrywkowej i klasycznej, spotkania literackie, warsztaty i spektakle, ale tym razem trójmiejscy bywalcy dostaną znacznie mniej propozycji na spędzenie ostatnich wieczorów grudnia. NCK postawił na festiwalową ekspansję w regionie pomorskim.

Koncerty w Trójmieście


Koordynator Metropolia jest Okey, Tomasz Lipski z NCK, tłumaczy: - Po raz pierwszy w swojej historii wychodzimy szerzej poza Trójmiasto. Do współorganizacji NCK zaprosił ośrodki kultury z Pruszcza Gdańskiego, Kolbud, Żukowa oraz Rumi. Miejsca te są wciąż mało znane szczególnie dla mieszkańców Trójmiasta. Posiadają nowoczesną infrastrukturę sceniczną oraz techniczną. Często mieszczą się w zabytkowych, odrestaurowanych budynkach. Dla mieszkańców tych miast również atrakcyjne będzie posmakowanie atmosfery festiwalu bez konieczności podróży do Trójmiasta.
Dla mieszkańców Trójmiasta przygotowano m.in. następujące wydarzenia. W piątek, 27 grudnia, będzie można porozmawiać o literaturze z poetką i dramaturgiem Moniką Milewską i fotoreporterem Maciejem Moskwą (godz. 17, NCK) i wziąć udział koncercie musicalowym "Valldalove" popularnego lokalnego Teatru Komedii Valldal (godz. 18, Centrum św. Jana). Na sobotę zaplanowano warsztaty plastyczne dla dzieci o typografii (godz. 12, NCK) oraz pokaz filmu (godz. 18, NCK) o Piotrze Szczęsnym, który w 2017 roku dokonał samospalenia pod Pałacem Kultury w Warszawie.

Niedziela to kolejne warsztaty dla dzieci - tym razem o literaturze (godz. 12, NCK), koncert orkiestry kameralnej Baltic Alians (godz. 17, NCK) oraz wydarzenie, na które czeka z pewnością najwięcej bywalców Metropolii - wieczór koncertowy w klubie Parlament (godz. 18). Lista zespołów nie została jeszcze ogłoszona. Trójmiejską część festiwalu zamknie w poniedziałek koncert w Radiu Gdańsk (godz. 17).

Co zaplanowano w regionie? Listę kilku wydarzeń publikujemy w Kalendarzu Imprez (tam też znajdą się aktualizacje godzin wydarzeń), ale na pewno warto wybrać się na koncert akustyczno-elektronicznego duetu LLovage - Olo Walicki&Jacek Prościński (sobota, Centrum Kultury w Żukowie), Ikengę Drummers (piątek, godz. 20, sala koncertowa UG w Kolbudach) czy na monodram Joanny Pasternak pt. "Uwłaszczeni, czyli szalona droga do wolności" (poniedziałek, godz. 18, Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim).

LLovage: Jesteśmy odbiciem tego, w czym upatrujemy piękno

Na większość wydarzeń wstęp jest wolny, koncerty w Parlamencie kosztują 5 zł.

Lipski kończy: - Chcemy, by następowała twórcza wymiana artystyczna pomiędzy artystami z całego regionu, a nie tylko z tymi z Gdańska, Gdyni czy Sopotu. To początek wyjścia festiwalu w region i wypracowywania nowej, szerszej jego formuły.
Czy uczestniczysz w festiwalu Metropolia jest Okey?
18%

tak, od lat jestem prawie zawsze

35%

byłe(a)m parę razy, może wybiorę się znowu

12%

raz byłe(a)m, ale nie podobało mi się

35%

nie, nigdy nie słyszałe(a)m o tym wydarzeniu

zakończona

łącznie głosów: 113