Miły ATZ i Fala Fahrenheita. Recenzje nowych płyt z Trójmiasta

24 lipca 2020, 7:00
Jarosław Kowal

We wcześniejszych tekstach z cyklu Recenzje nowych płyt z Trójmiasta zdarzało mi się kręcić nosem, że chociaż hip-hop zdominował współczesną muzykę, a wraz z komercyjnymi projektami, także wiele niszowych zyskało rozgłos, to na północy Polski dzieje się niewiele. Są tutaj wprawdzie oldschoolowi "klasycy" pokroju RDW, jest świetny Kalafior Derambo, swego czasu dużo działo się pod szyldem HH50+ (czyli hip-hop po pięćdziesiątce), ale to wciąż mało i wciąż za rzadko. W ostatnim czasie coś jednak ruszyło się za sprawą młodej ekipy z kolektywu Korozja i przede wszystkim dzięki transfuzji świeżej krwi z Gniezna, czyli Miłego ATZ-ta, który od jakiegoś czasu mieszka w Gdyni.Koncerty w Trójmieście


Miły ATZ - "Czarny swing" (Def Jam Recordings Poland)Atezet nie jest pierwszą osobą, która próbuje wpleść grime'owe inspiracje do polskiego rapu, ale jest bez dwóch zdań pierwszym, który dokonał tego z tak dobrym rezultatem. Jeszcze zanim ukazał się "Czarny swing", po publikacji singla z kawałkiem tytułowym, nie było wątpliwości, że w tym i tak nadzwyczaj mocnym na rodzimym podwórku roku (chociażby za sprawą wydawnictw Hodaka i Miroffa, Mlodego Kotka i Niemego Dotyku, Barto'cuta 12 czy Kozy) uda mu się nagrać wyjątkowy materiał.

Brytyjskie naleciałości w brzmieniu Miłego dało się wyczuć już kilka lat temu, kiedy nagrywał wraz z Mordor Muzik. Dopiero teraz, bez konieczności szukania kompromisów i przy współpracy z Atutowym, wyszły jednak na pierwszy plan, choć nadużyciem byłoby stawianie znaku równości pomiędzy nim a Wiley'em, Dizzee Rascalem czy innymi grime'owymi tytanami. "Strach" albo "Brud" mają charakterystyczne, elektroniczne, bliskie UK garage'owi bity, ale z drugiej strony otwierający album "Balans" grawituje w kierunku "oldschoolowych" rewirów. Pada w nim zresztą swoista autodiagnoza identyfikująca tę dwoistość: Jeśli nie wiesz kto powraca - to ATZ, czyli to boom bap master. Wciąż rozdarty, ale ta ksywa mnie zlepia jak plaster.

Własna droga to zawsze najciekawsza droga i chociaż "Czarny swing" to dopiero debiut, Atezet ma za sobą lata doświadczeń. Dzięki nim z takim luzem i gracją nawija na połamanych, trudnych dla języka polskiego podkładach i chociaż w konsekwencji rymy bywają proste, teksty raczej ogólnikowe, a sam flow dość monotonny, nigdy trwający aż 47 minut album nie zaczyna się nieznośnie dłużyć.

Atutowy nie jest jedynym producentem obecnym na "Czarnym swingu", ale to właśnie on najlepiej rozumie się z Miłym ATZ-tem. W wywiadzie z portalem Soundrive padła nawet deklaracja kontynuowania współpracy i szukania uwagi niekoniecznie nad Wisłą, a być może właśnie nad Tamizą, gdzie bliskie im brzmienia już mają oddane grono fanów i fanek. To wcale nie jest tak szalony plan, jak mogłoby się wydawać - bariera językowa osłabła w ostatnich latach (chiński czy rosyjski rap mają się znakomicie na Zachodzie), a jakość tego duetu nie daje mu żadnych powodów do odczuwania kompleksów.


Fala Fahrenheita - "Gawędy w chmurach" (Korozja)Korozja to wytwórnia i kolektyw założony przez Adriana Ugowskiego, a stan na lipiec 2020 roku jest taki, że wszystko, co wiąże się z tą nazwą przynależy do podziemia, choć nie jest trudno sobie wyobrazić, że kilka szlifów tu i ówdzie, a szturmem mogliby podbić notowania OLiS.

Recenzje płyt z Trójmiasta


Mogliby, ale zdaje się, że nieszczególnie im na tym zależy. Wystarczy spojrzeć na zdjęcie profilowe Fali Fahrenheita na Facebooku, by utwierdzić się w przekonaniu, że nie ma w tym duecie (tworzonym przez Ugowskiego i Ekshiego) woli naginania się do standardów, schematów i środowiskowych konwenansów. Powierzchowną ocenę potwierdza zawartość "Gawęd w chmurach", która czasami ledwo muska o rapową estetykę, a zamiast tego odwołuje się do poezji śpiewanej. Tak jest chociażby w pierwszym, tytułowym utworze i nie jest to otwarcie fortunne. Ugrzązłem na tym etapie na kilka miesięcy, nie byłem w stanie przebrnąć dalej, bo ani rozmarzony lo-fi podkład, ani pretensjonalne wersy pokroju: Czy Bóg to stwórca, czy wyższa matematyka? i dziwna maniera w głosie (momentami przypominająca szkolny konkurs recytatorski) nie zachęcały do zgłębiania ciągu dalszego, a warto, bo jest tutaj kilka perełek.

Już następne na liście "Futura" hipnotyzują dziwnym połączeniem wyrazistego basu z egzotycznymi, ale przetworzonymi na chłodno dźwiękami. Ekshi możne niepotrzebnie forsuje się i czasami szybciej rapuje niż potrafi artykułować zdania, ale tekst jest znacznie ciekawszy. Często można zresztą odnieść wrażenie, że jego wersy powstają na zasadzie wolnych skojarzeń, jak licealny wiersz, który najpierw ma być dźwięczny i naszpikowany synonimami "zwyczajnych" słów, a dopiero później ma być o czymś. Zauroczenie językiem polskim przechodzi wielu początkujących literatów, to duży mankament albumu - zdarzają się momenty, kiedy aż szkoda podkładów Ugowskiego.

Jazzujące "Nie gadam", cloudrapowe "Tylko wschód", chiptune'owe "Pomnik Lenina" - gdański producent ma pełną głowę pomysłów, jego styl jest oryginalny i świeży, a w połączeniu na przykład z Miłym ATZ-tem mógłby wykręcić solidnego "bangera". Nie oznacz to bynajmniej, że Fala Fahrenheita zmarnuje wasz czas - debiut duetu jest uchwyceniem jego formy przejściowej, przystankiem na drodze ewolucji (o czym może świadczyć singiel "Nie tak szybko" wydany już po premierze "Gawęd w chmurach") i na pewno nie można mu odmówić wytężonej próby odnalezienia własnej tożsamości. To jeszcze nie teraz, ale i tak jest interesująco.