Minister Niedzielski: "99 proc. infekcji COVID-19 dotyczy osób niezaszczepionych"

20 września 2021, 13:45
Piotr Kallalas
Wzrosty zakażeń obserwujemy przy stosunkowo stabilnej liczbie wykonywanych dziennie testów, tych jest wykonywanych około 40 tys. Więcej zdjęć (3)

Wzrosty zakażeń obserwujemy przy stosunkowo stabilnej liczbie wykonywanych dziennie testów, tych jest wykonywanych około 40 tys.

fot. Piotr Hukało / Trojmiasto.pl

Wzrosty zakażeń obserwujemy przy stosunkowo stabilnej liczbie wykonywanych dziennie testów, tych jest wykonywanych około 40 tys.

fot. Piotr Hukało / Trojmiasto.pl

Z tygodnia na tydzień obserwujemy znaczny wzrost liczby zakażeń, co przekłada się na rosnące zapotrzebowanie na miejsca w szpitalach. Na Pomorzu zajęte są 42 łóżka, a w tym 3 stanowiska respiratorowe. Prawie 75 proc. chorych leżących w placówce to osoby nieszczepione. - Widać korelację sytuacji epidemiologicznej z poziomem zaszczepienia - mówił w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.Gdzie się zaszczepić w Trójmieście? Lista punktów


Obecnie w całym kraju z powodu ciężkiego przebiegu COVID-19 ponad 1,1 tys. pacjentów przebywa w szpitalach. To oznacza, że w ciągu tygodnia podwoiła się liczba zajętych łóżek. W skali całego kraju zajętych jest 17 proc. miejsc, natomiast prognozuje się, że do połowy października zapełni się 3,2 tys. łóżek.

Jak sytuacja wygląda na Pomorzu?W naszym regionie obecnie wszyscy pacjenci są hospitalizowani w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku. Zajęte są 42 łóżka, a w tym 3 stanowiska respiratorowe. Prawie 75 proc. chorych leżących w placówce to osoby nieszczepione.

- Statystyki pokazują, że chorych przybywa, a większość hospitalizowanych to osoby niezaszczepione. Jeżeli znacie kogoś, kto jeszcze się nie zdecydował na szczepienie, to ostatni moment. Pandemia jeszcze się nie skończyła, a zachorowań będzie coraz więcej. Dlatego po raz kolejny proszę wszystkich niezaszczepionych, aby skorzystali z tej formy ochrony przed ciężkim przebiegiem COVID-19, hospitalizacją i zgonem. Oczywiście żadna szczepionka w 100-proc. nie chroni przed zakażeniem, ale zapobiega groźnym dla zdrowia i życia powikłaniom - apeluje marszałek Mieczysław Struk.

W ostatnim tygodniu wzrost nawet o 35-40 proc.- W ostatnich tygodniach mamy do czynienia z kontynuacją wzrostów nowych zakażeń na COVID-19. Dynamika zdecydowanie przyrasta - w ostatnim tygodniu nawet o 35-40 proc. Skutkiem tego jest średnia dzienna liczba zakażeń, która przekroczyła 600 przypadków, a tydzień temu była na poziomie 450 - nie tak dawno mieliśmy 200-300 przypadków. Trend jest konsekwentny, co znajduje swoje przełożenie na sytuację w szpitalach - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji minister Adam Niedzielski.
Czytaj też: Badania: 10 razy więcej antyciał po trzecim szczepieniu przeciw COVID-19. Będzie dla chętnych?

Test na koronawirusa - Gdańsk, Gdynia, Sopot


Wzrost zleceń na testy z POZWzrosty zakażeń obserwujemy przy stosunkowo stabilnej liczbie wykonywanych dziennie testów, tych jest wykonywanych około 40 tys. Zdecydowanie najwięcej, bowiem 30 tys. badań, jest zlecanych przez lekarzy rodzinnych, co obrazuje przede wszystkim zwiększającą się liczbę pacjentów objawowych. Obecnie 2 proc. analiz kończy się wynikiem dodatnim.

W naszym regionie obecnie wszyscy pacjenci są hospitalizowani w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku. Zajęte są 42 łóżka, w tym 3 stanowiska respiratorowe. Prawie 75 proc. chorych leżących w placówce to osoby nieszczepione.
Zdecydowana większość infekcji jest powodowana wariantem Delta, który praktycznie zdominował obecną falę zakażeń.

- Wariant Delta stanowi 99 proc. infekcji i wyparł inne mutacje - potwierdził minister Niedzielski.
Resort zdrowia poinformował, że obecnie najgorzej sytuacja prezentuje się w czterech województwach:
  • woj. lubelskie (5 przypadków/100 tys. mieszkańców),
  • woj. podlaskie (2,7/100 tys.),
  • woj. zachodnio-pomorskie (2,4/100 tys.),
  • woj. podkarpackie (2,1/100 tys.).

Czytaj też: COVID-19 a płodność mężczyzn. Pomorscy naukowcy przedstawili wyniki badań

Najgorzej w regionach z niskim poziomem wyszczepienia- Widać korelację sytuacji epidemiologicznej z poziomem zaszczepienia. W woj. lubelskim i podkarpackim, gdzie wzrosty liczby infekcji są najwyższe, obserwujemy najniższy poziom wyszczepienia populacji. W tej chwili jesteśmy mniej więcej w sytuacji, w której byliśmy w maju. Mamy jednak zdecydowanie mniejszą liczbę zgonów - w maju dzienna liczba zgonów wynosiła 100, a obecnie mamy mniej niż 10.
Warto podkreślić, że częściej zakażają się osoby poniżej 70. roku życia, co również jest związane ze strukturą statystyk szczepień. Z danych MZ wynika, że 99,1 nowych zakażeń dotyczy osób niezaszczepionych. Podobnie prezentuje się zastawienie zgonów - 98,2 proc. zmarłych nie zdecydowało się na szczepienie.
Czy chorowałe(a)ś na COVID-19?
6%

tak, bardzo ciężko

23%

tak, ale miałe(a)m lekkie objawy

17%

tak mi się wydaje, chociaż nie robiłe(a)m testu

37%

nie, udało mi się uniknąć zakażenia

17%

trudno powiedzieć

zakończona

łącznie głosów: 872

Opinie wybrane


wszystkie opinie (301)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.