Moc atrakcji bez wychodzenia z domu

14 października 2020, 18:00
Magda Mielke

Najbliższe dni obfitować będą w wiele wydarzeń, które z uwagi na okoliczności nie odbędą się w swojej tradycyjnej formie. Zamiast je odwołać, przeniesione zostaną do sieci. Festiwale filmowe, spotkania podróżnicze i konferencje naukowe. Polecamy kilka ciekawych propozycji.Więcej wydarzeń online w najbliższym czasie


Festiwale filmoweW dniach 14-15 października odbędzie się 15. edycja Festiwalu Filmów Jednominutowych. Festiwal to przede wszystkim konkurs krótkich filmów nakręconych zarówno przez profesjonalnych filmowców, jak i amatorów. Zawarcie w jednej minucie swojej wizji artystycznej jest nie lada wyzwaniem, wymagającym dyscypliny i kreatywności. Dla widzów to okazja, aby w krótkim czasie obejrzeć aż kilkadziesiąt filmów. 30 najlepszych tytułów zostanie udostępnionych na kanale YouTube Nadbałtyckiego Centrum Kultury.

Ponadto w programie zaplanowano spotkania z członkami jury: 14 października Diana Dąbrowska - filmoznawczyni specjalizująca się we włoskiej kinematografii - opowie o spadkobiercach Felliniego, a Radosław Pisula - twórca popkulturowego fanpage'a Full Frontal Pisula - zaprezentuje Top 10 kina nadbałtyckiego. Z kolei 15 października prof. Krzysztof Kornacki porozmawia o reżyserii filmowej z Jagodą Szelc. Wydarzenia będą na żywo transmitowane na Facebooku Nadbałtyckiego Centrum Kultury. Tam też 15 października będzie można śledzić ogłoszenie wyników konkursu i spotkanie z laureatami nagród.

14 października rozpoczyna się też All About Freedom Festival. Choć początkowo planowano seanse w Europejskim Centrum Solidarności, jednak ze względów bezpieczeństwa postanowiono przenieść pokazy z sali kinowej do sieci. Na platformie mojeekino.pl przez pięć dni będzie można obejrzeć dokumenty i fabuły, w większości same nowości. Dostęp do pojedynczego filmu kosztuje 10 zł, a karnet na wszystkie projekcje 80 zł. Bezpłatny będzie za to dostęp do spotkań z twórcami.

W programie festiwalu znalazły się produkcje obsypane już nagrodami, jak "Zło nie istnieje" nagrodzone Złotym Niedźwiedziem na Berlinale 2020 czy dokument "Ziemia jest niebieska jak pomarańcza" - najlepszy film dokumentalny Millenium Docs Against Gravity. Online odbędzie się też głosowanie na najlepszy film festiwalu.

Wirtualne podróżeMenażki, czyli Studenckie Spotkania Podróżnicze to wydarzenie skierowane do studentów z całego kraju, którzy pasjonują się małymi i dużymi podróżami. Każdy ze zgłoszonych uczestników opowie o swoich tegorocznych wyprawach i przeżyciach, a także udzieli przydatnych wskazówek, jak w łatwy i niedrogi sposób zwiedzać różne zakątki świata. Mile widziani są również ci, którzy dopiero chcą rozpocząć swoją podróżniczą przygodę i szukają inspiracji bądź pretekstu do odbycia niezapomnianych wojaży.

W ciągu dwóch dni odbędzie się kilkanaście prezentacji, podczas których podróżnicy zabiorą uczestników w podróż po innych miastach, krajach, a nawet kontynentach. Trzy osoby, które zdobędą największą liczbę punktów od publiczności mają szansę na specjalne nagrody. Spotkania odbywać się będą w klubokawiarni Index, jednak dostęp do wszystkich wydarzeń będzie możliwy także za pomocą kanału Facebook organizatora. Pełen program wydarzenia znaleźć można tutaj.

Index: nowy klub studencki już otwartyFestiwal wydawnictw o sztuceZbliża się także kolejna edycja wydarzenia dedykowanego publikacjom artystycznym, kwestii ich archiwizacji i upowszechniania, czyli Nakład własny #3. Festiwal artystycznych wydawnictw o sztuce. Ta odsłona festiwalu poświęcona zostanie polskim czasopismom o sztuce, które pierwotnie były dostępne w druku, lecz wraz rozwojem technologii przeniosły się na łamy internetu.

Głównym punktem programu jest wystawa, na której zaprezentowane zostaną internetowe magazyny o sztuce z lat 1990-2010, archiwalia dokumentujące proces ich powstawania i inne materiały audiowizualne. Ponadto odbędą się liczne wydarzenia towarzyszące: panele dyskusyjne, spotkania z udziałem artystów i kuratorów, pokaz filmowy z komentarzem oraz spotkanie w formule "Pecha Kucha 20x20" z udziałem trójmiejskich inicjatyw zajmujących się archiwami społecznymi. Wszystkie wydarzenia będą na żywo transmitowane na profilu Fundacji Chmura na Facebooku zgodnie z programem.

Literacka przygoda dla dzieciDo soboty, 17 października, trwa także Festiwal Literatury dla Dzieci, organizowany online przez Instytut Kultury Miejskiej. W tym roku odbywa się pod hasłem "Halo, Tu Ziemia!". W programie spotkania z autorkami książek dla najmłodszych, m.in. z Katarzyną Maziarz, autorką "Trochębajki o Stanisławie Wyspiańskim", Zofią Stanecką, twórczynią bestsellerowej serii książek o Basi czy Justyną Suchecką, która napisała książkę "Young power! 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat".

Festiwal odbywa się w hybrydowej formule. Spotkania dla ograniczonej liczby uczestników odbywają się w Instytucie Kultury Miejskiej i jednocześnie są streamowane online.

Konferencja onlineDo piątku, 16 października, codziennie odbywają się wykłady i debaty w ramach konferencji naukowej Edukacja przez relacje, organizowanej przez Hevelianum i III Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku. To spotkanie osób, dla których nowoczesna edukacja jest ważna, a także okazja do wymiany myśli, doświadczeń i emocji dla rodziców, nauczycieli i uczniów.

W trakcie czterech dni konferencji przedstawione zostaną różne punkty widzenia na relacje - m.in. nad tym, czym dla pokolenia 14+ jest doświadczenie lockdownu, zastanowią się Agnieszka Jaśkiewicz i Marta Wypych, a Agnieszka Kasprzyk-Mączyńska wygłosi prelekcję zatytułowaną "Niech jedyną ambicja rodziców będzie poznanie swojego dziecka". Ostatniego dnia zaplanowano debatę online, która będzie miała otwarty charakter - wszyscy uczestnicy będą mogli zabrać głos i zadawać pytania na czacie. Wszystkie wystąpienia i debata transmitowane są na platformie Facebook Hevelianum i III LO.

O rzeczach ważnych i trudnych - Urodziny bohatera BorysaUrodziny Bohatera Borysa to wydarzenie, które systematycznie i konsekwentnie zwiększa wiedzę i świadomość społeczną dotyczącą chorób rzadkich, ich wczesnego rozpoznawania i diagnozowania, a także dostępnych w Polsce terapii leczniczych i rehabilitacyjnych. Trudna i skomplikowana tematyka przekazywana jest w atrakcyjnej, przystępnej formie.

W ramach tegorocznej edycji zaplanowano przeróżne wydarzenia, takie jak: rozmowa z prof. Jerzym Bralczykiem o językowym budowaniu wspólnoty, szereg wykładów m.in. prof. Marii Mazurkiewicz-Bełdzińskiej dotyczących padaczki czy prof. Krzysztofa Kałwaka o programowaniu wirusa. Wirtualną formę będą też miały: wystawa "Zrozumieć bohatera", pokoje dyskusyjne i stoiska podmiotów oferujących wsparcie społeczne i medyczne. Na zakończenie konferencji odbędzie się koncert Agaty Świętoń, która w muzyczny sposób opowie o najważniejszych uczuciach - miłości, złości, zazdrości czy strachu. Wszystkie wydarzenia odbędą się 25 października na platformie Knits Places.