Możdżer gra nieznanego Wodeckiego. Wyjątkowa płyta polskich jazzmanów

29 maja 2021, 12:30
Ewa Palińska

Zobacz, jak powstawała płyta "Wodecki jazz '70 - dialogi"

Cztery lata po śmierci Zbigniewa Wodeckiego, twórczość tego wielkiego artysty wydaje się niezmiennie świeża i inspirująca. Jej potencjał jest tak wielki, że czołowi polscy jazzmani postanowili się z nią zmierzyć, wchodząc w dialog z archiwalnymi nagraniami z lat 70., na których Zbigniew Wodecki pokazuje zupełnie dotąd nieznaną stronę swojej muzycznej osobowości. Efekty tych zmagań zamieszczono na płycie "Wodecki jazz'70 - dialogi", która ukazała się w sprzedaży w czwartą rocznicę śmierci artysty.Ta płyta to niezwykła podróż w czasie. Poznajemy Zbigniewa Wodeckiego od strony, która za jego życia była niemal nieeksponowana. Pod względem stylistycznym nawiązuje do jazzu lat 70., kiedy artysta komponował i bawił się ekstrawagancko głosem, przede wszystkim jednak grał na skrzypcach z orkiestrami Jerzego Miliana czy Andrzeja Trzaskowskiego, a swoje autorskie utwory nagrywał w Polskim Radiu.

Muzyka, którą warto przywrócić do życiaW dialog z archiwalnymi nagraniami zdecydowali się wejść czołowi przedstawiciele polskiej sceny jazzowej pokazując, że choć od śmierci Zbigniewa Wodeckiego minęły cztery lata, jego muzyka nadal stanowi źródło nieograniczonych inspiracji.

- Archiwalne nagrania Wodeckiego są wstrząsające - mówi Leszek Możdżer, którego interpretacje znalazły się na płycie "Wodecki jazz '70 - dialogi". - Pokazują niesamowitą wirtuozerię Zbigniewa Wodeckiego jako skrzypka, powalają potęgą orkiestracji, imponują zgraniem całego zespołu i ogólną mocą całego przedsięwzięcia. Z jakichś powodów tej twarzy Wodeckiego w ogóle nie znaliśmy, nie byliśmy świadomi z jak genialnym muzykiem mieliśmy do czynienia. To wszystko skłania mnie ku dosyć smutnym refleksjom, ale radością napełnia fakt, że być może tym razem uda się wskrzesić te nagrania i przywrócić do naszej zbiorowej świadomości.
Płyta "Wodecki Jazz '70 - dialogi" jest już w sprzedaży, a artyści nie mogą się doczekać, kiedy będą mogli swoje interpretacje wykonać na żywo dla publiczności. Więcej zdjęć (3)

Płyta "Wodecki Jazz '70 - dialogi" jest już w sprzedaży, a artyści nie mogą się doczekać, kiedy będą mogli swoje interpretacje wykonać na żywo dla publiczności.

mat. prasowe

Płyta "Wodecki Jazz '70 - dialogi" jest już w sprzedaży, a artyści nie mogą się doczekać, kiedy będą mogli swoje interpretacje wykonać na żywo dla publiczności.

mat. prasowe

"Taki kapitalny jazz"Z inicjatywą nagrania płyty, w której z twórczością Zbigniewa Wodeckiego w tak niekonwencjonalny sposób zmierzą się czołowi polscy jazzmani, wyszła Kasia Wodecka-Stubbs, córka artysty.

- Właśnie spełnia się jedno z moich marzeń. Przedstawiam państwu szalonego muzycznie Zbigniewa Wodeckiego z niezwykłych czasów! - ekscytuje się Kasia Wodecka-Stubbs. - Uwielbiam całą, niezwykle różnorodną twórczość taty, szczególnie z lat 70. To nie tylko klimat tamtych "szalonych" lat, to wielka przestrzeń muzyczna, w której tata artystycznie się poszukiwał. Wyobraźmy to sobie... Chwilę po szkole muzycznej zostaje zaproszony przez Marka Grechutę do zespołu Anawa, gra z Ewą Demarczyk, w Piwnicy Pod Baranami, z orkiestrami Polskiego Radia, z big-bandem Jerzego Miliana. Komponuje, nagrywa płytę "1976" i wygrywa ważne festiwale muzyczne lubianymi i charakterystycznymi dla siebie utworami, jak "Strach na wróble", "Izolda" czy "Wspomnienia tych dni". A w międzyczasie... powstaje taki kapitalny jazz! Wybrałam na tę płytę utwory i kompozycje z tamtych lat, zwariowane i znakomite, do których nagraliśmy z naszymi gośćmi, wspaniałymi jazzmanami, ich nowe aranżacje. To jeszcze inna muzyczna twarz Zbigniewa Wodeckiego - instrumentalny jazz.
Trójmiejskim akcentem realizacji płyty "Wodecki Jazz '70 - dialogi" jest udział Leszka Możdżera. Więcej zdjęć (3)

Trójmiejskim akcentem realizacji płyty "Wodecki Jazz '70 - dialogi" jest udział Leszka Możdżera.

fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl

Trójmiejskim akcentem realizacji płyty "Wodecki Jazz '70 - dialogi" jest udział Leszka Możdżera.

fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl

Ale jak to - Wodecki i jazz?W nagraniu płyty "Wodecki jazz '70 - dialogi" udział wzięli m.in. Henryk Miśkiewicz, Leszek Możdżer, Marek Napiórkowski, Michał Tokaj oraz Michał Barański i Paweł Dobrowolski.

- Zbyszka znałem może nie bardzo blisko, jeśli chodzi o osobiste relacje, ale za to intensywnie pod względem muzycznym, bo jego twórczość towarzyszy mi przez całe moje życie - opowiada Marek Napiórkowski, biorący udział w nagraniu płyty "Wodecki Jazz '70 - dialogi". - Był to człowiek bardzo serdeczny, fajny, wyjątkowo pozbawiony tego gwiazdorskiego blichtru. Traktował wszystkich, niezmiennie, z ogromnym szacunkiem - czułem się przez niego tak samo doceniany wtedy, kiedy miałem lat dwadzieścia kilka, czy kiedy spotkałem go krótko przed jego śmiercią, w Polanicy-Zdroju, na festiwalu Marii Czubaszek. Jak się okazało, miał romans z muzyką okołojazzową. Zresztą ilekroć się spotykaliśmy i rozmawialiśmy, to on był bardzo ciekawy tego naszego jazzowego świata. Po jakiejś części czuł się może nie stricte jazzmanem, ale człowiekiem, który sympatyzuje z nim mocno. On potrafił nawet grać Donnę Lee Charlie Parkera na skrzypcach i to robił czasami w różnych okolicznościach! Zbyszek Wodecki to niewątpliwie wspaniała postać i wielka szkoda, że go z nami nie ma.
Na potrzeby płyty artyści przygotowali po jednym z utworów Zbigniewa Wodeckiego w autorskiej aranżacji. Jak do realizacji tego wyzwania podeszła "pierwsza gitara" polskiej sceny jazzowej?

- Wybrałem sobie "Dzielę z tobą dzień na dwoje" - utwór Włodzimierza Nahornego, nie Zbyszka, ale znany w jego interpretacji, ze słowami Wojciecha Młynarskiego - opowiada Marek Napiórkowski. - Słuchałem aranżacji, która łączyła balladę z pewnym dziarskim konceptem. W oryginale jest balladowy temat, zresztą bardzo piękny, jak to u Włodzimierza Nahornego. Nie wiem, czy w przypływie nostalgii, ale postanowiłem, że zachowamy ten balladowy klimat w całości i przedstawimy to jako balladę klasyczną, w kwartecie, w takiej subtelnej koncepcji. Fragment żywszej części pojawia się tylko w zakończeniu, ale też w przetworzeniu łagodnym i balladowym.
Marek Napiórkowski zagrał też jazzowe solo w przepięknej "Balladzie o nieznajomych", którą na potrzeby płyty wybrał i zaaranżował Henryk Miśkiewicz.

W dialog z twórczością Zbigniewa Wodeckiego weszli czołowi polscy jazzmani, w tym wybitny gitarzysta Marek Napiórkowski. Więcej zdjęć (3)

W dialog z twórczością Zbigniewa Wodeckiego weszli czołowi polscy jazzmani, w tym wybitny gitarzysta Marek Napiórkowski.

fot. Dominik Staniszewski/Trojmiasto.pl

W dialog z twórczością Zbigniewa Wodeckiego weszli czołowi polscy jazzmani, w tym wybitny gitarzysta Marek Napiórkowski.

fot. Dominik Staniszewski/Trojmiasto.pl

Po premierze płyty czas na koncertyKrążek "Wodecki Jazz'70 - dialogi" jest już w sprzedaży, a artyści nie mogą się doczekać, aby zaprezentować publiczności efekty swojej pracy na żywo.

- Cieszę się niezmiernie, że jestem częścią tego niezwykłego projektu - podkreśla Marek Napiórkowski. - Tym bardziej, że już od 4 czerwca nasza muzyka zabrzmi na żywo, choć na takie "pandemiczne żywo", bo zagramy dla publiczności za pośrednictwem streamingu. Nie tracę jednak nadziei, że już w krótce pojawi się możliwość grania koncertów z udziałem publiczności, podczas których te i inne piosenki Zbyszka będziemy mogli interpretować.
Materiały sprzed lat udostępniło na licencji Archiwum Polskiego Radia, a te współczesne powstały podczas sesji nagraniowej z grudnia 2020 i początku 2021 roku.
Czy lubisz jazz?
48%

tak, jestem jego wielkim fanem/wielką fanką

37%

lubię posłuchać, ale jedynie okazjonalnie

7%

nie przepadam za nim, ale zdarza mi się słuchać

8%

nie lubię jazzu i go nie słucham

0%

nie znam jazzu, więc nie wiem, czy by mi się spodobał

zakończona

łącznie głosów: 120

Opinie (10) 4 zablokowane

 • (5)

  Świat zabrał nam Hendrixa, Nalepę, Frediego, Wodeckiego, Niemena i wielu innnych, a w zamian dał jakiś Zalewskich, Podsiadłów i inne minmajki xD Gdzie tu sprawiedliwość?

  • 14 10

  • Dał ciebie ,a to jest największy dramat Pastalasi.

   • 3 5

  • (2)

   Jakiś problem to piszcie gdzie i kiedy, a nie szczekacie w sieci tchórze?

   • 5 3

   • Jutro na ulicy "Pastalasiego" albo przy dawnej"kampani piwowarskiej" . (1)

    Będzie taka "koniugacja astrologiczna ",że rzeka "Misisipi" wyleje.Hahaha.

    • 1 2

    • Nie przeginaj frajerze

     • 0 0

  • I Fredy Kruegera

   • 0 0

 • (1)

  Był wybitnym artysta

  • 6 3

  • Możdżer?

   • 1 1

 • (1)

  a ten znowu gra nie swoje kawałiki

  • 0 0

  • Cześć Marcin

   Miło zobaczyć komentarz od Ciebie :-) Pozdrowienia, kiedy nowa płyta?

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.