Dwugodzinna podróż w czasie: Przybora na 102 w Starym Maneżu

14 września 2020, 8:15
Anna Starostka

Trzy artystyczne temperamenty - Jeremiego Przybory, Magdy Umer i Mumio - bawiły do łez publiczność, która licznie pojawiła się wczoraj w Starym Maneżu. Było dowcipnie i zabawnie, ale również refleksyjnie i wzruszająco.Wydarzenie zapowiadaliśmy w naszym Kalendarzu imprez oraz cyklu Planuj tydzień - czytaj zawsze w czwartek o godz. 10

Końcówka lata przebiega pod znakiem ciekawych, kulturalnych wydarzeń. Jednym z nich był wczorajszy występ Magdy Umer i Mumio w Starym Maneżu. Artyści zaprezentowali swój autorski program "Przybora na 102", który powstał w 2017 roku z okazji 102. urodzin Jeremiego Przybory.

Najbliższe koncerty w Trójmieście


W związku z epidemią koronawirusa spektakl zaplanowany początkowo na kwiecień został przeniesiony, dzięki czemu publiczność wczoraj mogła wziąć udział w tym wyjątkowym wydarzeniu. Organizatorzy zadbali o to, aby każdy czuł się bezpiecznie. Przy wejściu ratownik mierzył widzom temperaturę, na stolikach czekały dezynfekatory do rąk, a obsługa oraz publiczność przemieszczała się w maseczkach. W związku z mocno ograniczoną pulą biletów, która została szybko wyprzedana, organizatorzy umożliwili odpłatny udział w spektaklu w wersji online dla tych, którzy nie mogli zjawić się w Starym Maneżu.

Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski zawładnęli ludzkimi sercami ponad 60 lat temu i z powodzeniem robią to do dziś. Twórczość mistrzów kabaretu jest pielęgnowana i przypominana w przystępny i współczesny sposób przez wielu polskich artystów. Wczorajsze wydarzenie jest na to najlepszym dowodem. Motywem głównym przedstawienia były rozterki miłosne trójki bohaterów - Natalii, Grzeszczyka i Epuzera, szukających pocieszenia i dobrej rady u ciotki Mizerii. Artyści w figlarny sposób rozprawiali się z tematem ludzkich słabości, co zostało czule przyjęte przez publiczność, bo w końcu "nic, co ludzkie, nie jest nam obce". Nie zabrakło kultowych utworów, takich jak: "A ta Tola", "Zakochałam się w czwartek niechcący", "Szuja", "Odrobina mężczyzny" czy pełne uroku "Kaziu, zakochaj się".

Magda Umer, która poprzedniego wieczoru w Operze Leśnej wykonywała utwory z repertuaru Agnieszki Osieckiej, była w znakomitej formie, a Mumio w składzie: Jadwiga Basińska, Dariusz Basiński oraz Jacek Borusiński ponownie pokazali, za co pokochała ich polska publiczność - bawili widzów do łez. Teksty Przybory doskonale korespondowały z improwizowanymi partiami grupy teatralnej, czego przykładem jest choćby autorski tekst "Przyprzążki" w wykonaniu Basińskiego.

Wczorajszego wieczora publiczności udzieliła się rodzinna i przyjazna atmosfera panująca wśród aktorów - sami niekiedy reagowali naturalnym śmiechem, wychodzącym poza ramy scenariusza. Nie zabrakło geograficznych ciekawostek i żartobliwych odniesień do Gdańska. Na koniec publiczność została otulona kojącym utworem "Dobranoc, już czas na sen". Po wybrzmieniu ostatniego akordu i owacjach na stojąco aktorzy wrócili na scenę, by zaśpiewać jeszcze raz.