Najlepsi światowi b-boye wystąpią w Gdańsku

2 maja 2021, 13:45
JJ

Najlepsi na świecie tancerze breakingowi przyjadą do Gdańska, gdzie w listopadzie tego roku odbędzie globalny finał cyklu Red Bull BC One. Jedna z krajowych eliminacji również odbędzie się w Gdańsku. Początek rywalizacji najlepszych b-boy'ów i b-girls z Polski już 8 maja w gdańskim Teatrze Miniatura. Zawody te odbędą się niestety bez udziału publiczności, ale będą transmitowane w kanałach społecznościowych organizatora.Red Bull BC One to największe i najbardziej prestiżowe zawody breakingowe w formacie jeden na jednego na świecie. Organizowane od 2004 roku, przyciągają uwagę nie tylko najlepszych b-boys i b-girls, ale i wszystkich, którzy kochają taniec oraz bogatą kulturę hip-hop, z której breaking się wywodzi. W tym roku zainteresowanie nimi będzie też na pewno większe w związku z ogłoszeniem breakingu jako dyscypliny olimpijskiej.

Każdego roku tysiące tancerzy z 30 krajów podczas 60 imprez eliminacyjnych rywalizuje o możliwość wystąpienia w globalnym finale. W tym roku najlepsi b-boye i b-girls z Polski będą mieć aż trzy szanse, aby zmierzyć się ze sobą w tanecznych pojedynkach i zawalczyć najpierw o awans do finału krajowego, a następnie do Red Bull BC One World Final. Najbliższa z nich nadarzy się już 8 maja, w gdańskim Teatrze Miniatura, gdzie odbędzie się pierwszy z serii przystanków eliminacyjnych: Red Bull BC One City Cypher.

Międzynarodowe jury wyłoni czterech najlepszych b-boy'ów i dwie najlepsze b-girls. Otrzymają oni dzikie karty i zostaną zaproszeni do finałowej szesnastki na trzeci i ostatni krajowy przystanek przed światowym finałem - Red Bull BC One Cypher Poland w Krakowie. 3 lipca, również w Krakowie odbędzie się ogólnopolski finał krajowych eliminacji. Z kolei ogólnoświatowy finał Red Bull BC One zaplanowany jest w dniach 5-6 listopada 2021 roku w Gdańsku. Wystąpi w nim 16 b-boy'ów i 16 b-girls.

- Światowe finały BC One w Polsce to dla mnie świetne pole do wymiany umiejętności i zaprezentowania polskiego stylu. Polska scena taneczna będzie mogła obcować z uczestnikami z całego świata i tym sposobem również rozwijać się. To wydarzenie na pewno skupi uwagę na lokalnej scenie tanecznej i pomoże wynieść kilka nowych osób na arenę międzynarodową - komentuje b-boy Thomaz, zwycięzca Red Bull BC One Cypher Poland 2016 i 2019.
Eliminacje do światowego finału Red BC One, od długich lat odbywają się w formie tanecznych cypherów. Cypher to krąg, kółko, w którym b-boys i b-girls prezentują swoje umiejętności.

- Jeśli jednak ktoś w kółku rzuci ci wyzwanie - musisz na nie odpowiedzieć. Nagrodą będzie cenny szacunek. Podczas cyphera każdy b-boy i b-girl może tańczyć to, co chce. To, co czuje i przez co chce się wyrazić. Breakingowy krąg to miejsce dla każdego, od początkujących po najbardziej doświadczonych. Cyphery istnieją od początku breakingu i zawsze były tam, gdzie b-boys i b-girls chcieli swobodnie tańczyć - na niezobowiązujących imprezach, w klubach, ulicach. Spontaniczność i chęć tańca załatwiała wszystko. Miejsce nie miało już takiego znaczenia - czytamy w materiałach organizatora konkursu.
Krajowe kwalifikacje, wzorowane na pierwszych, b-boy'owych kręgach, to szansa, by nie tylko pokazać się pośród najlepszych lokalnych tancerzy, ale i zdobyć przepustkę do najważniejszych zawodów, organizowanych w świecie breakingu w formie jeden na jeden.

Aby wziąć udział w wydarzeniu należy zgłosić swój udział na stronie internetowej organizatora. O tym, że Red Bull BC One to szansa na wielką karierę świadczy przykład Lilou, dwukrotnego mistrza świata tego renomowanego cyklu. To właśnie on zaprasza do Gdańska w klipie promującym światowy finał. Francuz to guru tańca, z jego usług korzystają największe gwiazdy światowej muzyki, występuje w teledyskach, układa choreografię podczas wielkich telewizyjnych show, tras koncertowych, gra w filmach, doczekał się też własnej postaci w grze wideo.

JJ

Opinie wybrane


wszystkie opinie (22)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.