"Pomruki rzeczywistości". Tak zatytułowano tekst IV Dyktanda Sopockiego, przygotowanego przez Bibliotekę Sopocką na Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Na tę okazję zaproszono do rozmowy także prof. Jerzego Bralczyka. Spotkanie zostało nagrane i zostanie udostępnione na profilu facebookowym biblioteki, gdzie będzie można je oglądać bez ograniczeń.
Coroczne święto obchodzone 21 lutego ma na celu ochronę różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Zostało ustanowione w 1999 roku, a jako początek świętowania w Polsce można przyjąć rok 2012, gdy rozpoczęła się kampania "Ojczysty - dodaj do ulubionych", organizowana przez Radę Języka Polskiego i Narodowe Centrum Kultury. Na uwagę zasługuje też ogólnopolska kampania "Język polski jest ą-ę", prowadzona od 2013 roku. Jednym z jej ambasadorów jest prof. Jerzy Bralczyk, językoznawca i gramatyk, autor wielu publikacji z zakresu zagadnień normatywnych języka polskiego.
Już po raz czwarty mieszkańcy Trójmiasta zostali zaproszeni do obchodzenia święta polszczyzny w sposób przyjemny i pożyteczny zarazem. W minionych latach Dyktando Sopockie odbywało się w formule stacjonarnej, dzięki czemu uczestnicy konkursu mogli mierzyć się z ogonkami, kreskami i przecinkami w walce o tytuł Mistrza Ortografii i o atrakcyjne nagrody.
Rywalizacja w zmienionej formule
W tym roku ze względu na obostrzenia epidemiczne dyktando zostało zorganizowane w zmienionej formule. Tekst był czytany online podczas transmisji na Facebooku. Przez to co prawda możliwość wyłonienia osoby najlepiej obeznanej w polskiej ortografii i interpunkcji została ograniczona, ale za to w zabawie mogły wziąć udział osoby z całej Polski lub nawet - bo czemu nie? - z zagranicy.
"Na co dzień nie czuje się superbohaterem, choć niektórzy przypisują mu supermoce. Żeby uniknąć nieporozumień, na wszelki wypadek nie wychodzi z domu w przypadające z rzadka piątki trzynastego. (...) Swoją oryginalność dostrzega szczególnie wówczas, gdy przymierza się do niedługiej przebieżki, nie planując jej uprzednio. Po prostu rusza naprzód, czmychając chyłkiem przed niby-olbrzymem (...)". Nad zapisem takich i podobnych zdań główkowali uczestnicy zabawy. Dyktando sprawdziło kompetencje w zakresie zarówno interpunkcji i ortografii, jak i uważnego słuchania. Nie wyłoniono co prawda zwycięzcy zabawy, ale najszybsi skrybowie otrzymają nagrody rzeczowe od organizatora.
Prof. Bralczyk w Sopocie
Pół godziny po zakończeniu Dyktanda miała odbyć się transmisja na żywo spotkania z prof. Bralczykiem, prowadzonego przez Dagny Kurdwanowską. Niestety ze względu na problemy techniczne nie udało się rozpocząć spotkania online. Rozmowa została nagrana i ma być udostępniona na profilu na Facebooku biblioteki. Obecnie trwa transkrypcja filmu, by można było obejrzeć go z napisami w jak najlepszej jakości.
- Jak oceniasz swoje kompetencje w zakresie poprawności językowej?
- świetnie, jestem w tym naprawdę dobry(a)
- wystarczająco dobrze
- tak sobie, chciał(a)bym się podszkolić
- kiepsko
- nie wiem
- Zobacz opinie (19)