Niby-olbrzym "straszył" na dyktandzie

23 lutego 2021, 16:30
Joanna Skutkiewicz
Dyktando Sopockie w tym roku odbyło się jedynie w formule online. Więcej zdjęć (4)

Dyktando Sopockie w tym roku odbyło się jedynie w formule online.

fot. Olga Yastremska/123rf.com

Dyktando Sopockie w tym roku odbyło się jedynie w formule online.

fot. Olga Yastremska/123rf.com

"Pomruki rzeczywistości". Tak zatytułowano tekst IV Dyktanda Sopockiego, przygotowanego przez Bibliotekę Sopocką na Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Na tę okazję zaproszono do rozmowy także prof. Jerzego Bralczyka. Spotkanie zostało nagrane i zostanie udostępnione na profilu facebookowym biblioteki, gdzie będzie można je oglądać bez ograniczeń.


Coroczne święto obchodzone 21 lutego ma na celu ochronę różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Zostało ustanowione w 1999 roku, a jako początek świętowania w Polsce można przyjąć rok 2012, gdy rozpoczęła się kampania "Ojczysty - dodaj do ulubionych", organizowana przez Radę Języka Polskiego i Narodowe Centrum Kultury. Na uwagę zasługuje też ogólnopolska kampania "Język polski jest ą-ę", prowadzona od 2013 roku. Jednym z jej ambasadorów jest prof. Jerzy Bralczyk, językoznawca i gramatyk, autor wielu publikacji z zakresu zagadnień normatywnych języka polskiego.

Już po raz czwarty mieszkańcy Trójmiasta zostali zaproszeni do obchodzenia święta polszczyzny w sposób przyjemny i pożyteczny zarazem. W minionych latach Dyktando Sopockie odbywało się w formule stacjonarnej, dzięki czemu uczestnicy konkursu mogli mierzyć się z ogonkami, kreskami i przecinkami w walce o tytuł Mistrza Ortografii i o atrakcyjne nagrody.


Rywalizacja w zmienionej formuleW tym roku ze względu na obostrzenia epidemiczne dyktando zostało zorganizowane w zmienionej formule. Tekst był czytany online podczas transmisji na Facebooku. Przez to co prawda możliwość wyłonienia osoby najlepiej obeznanej w polskiej ortografii i interpunkcji została ograniczona, ale za to w zabawie mogły wziąć udział osoby z całej Polski lub nawet - bo czemu nie? - z zagranicy."Na co dzień nie czuje się superbohaterem, choć niektórzy przypisują mu supermoce. Żeby uniknąć nieporozumień, na wszelki wypadek nie wychodzi z domu w przypadające z rzadka piątki trzynastego. (...) Swoją oryginalność dostrzega szczególnie wówczas, gdy przymierza się do niedługiej przebieżki, nie planując jej uprzednio. Po prostu rusza naprzód, czmychając chyłkiem przed niby-olbrzymem (...)". Nad zapisem takich i podobnych zdań główkowali uczestnicy zabawy. Dyktando sprawdziło kompetencje w zakresie zarówno interpunkcji i ortografii, jak i uważnego słuchania. Nie wyłoniono co prawda zwycięzcy zabawy, ale najszybsi skrybowie otrzymają nagrody rzeczowe od organizatora.

Zestaw gadżetów przygotowany dla uczestników dyktanda Więcej zdjęć (4)

Zestaw gadżetów przygotowany dla uczestników dyktanda

fot. Biblioteka Sopocka

Zestaw gadżetów przygotowany dla uczestników dyktanda

fot. Biblioteka Sopocka


Prof. Bralczyk w SopociePół godziny po zakończeniu Dyktanda miała odbyć się transmisja na żywo spotkania z prof. Bralczykiem, prowadzonego przez Dagny Kurdwanowską. Niestety ze względu na problemy techniczne nie udało się rozpocząć spotkania online. Rozmowa została nagrana i ma być udostępniona na profilu na Facebooku biblioteki. Obecnie trwa transkrypcja filmu, by można było obejrzeć go z napisami w jak najlepszej jakości.