• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Niby-olbrzym "straszył" na dyktandzie

Joanna Skutkiewicz
23 lutego 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Dyktando Sopockie w tym roku odbyło się jedynie w formule online. Dyktando Sopockie w tym roku odbyło się jedynie w formule online.

"Pomruki rzeczywistości". Tak zatytułowano tekst IV Dyktanda Sopockiego, przygotowanego przez Bibliotekę Sopocką na Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Na tę okazję zaproszono do rozmowy także prof. Jerzego Bralczyka. Spotkanie zostało nagrane i zostanie udostępnione na profilu facebookowym biblioteki, gdzie będzie można je oglądać bez ograniczeń.

Jak oceniasz swoje kompetencje w zakresie poprawności językowej?


Coroczne święto obchodzone 21 lutego ma na celu ochronę różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Zostało ustanowione w 1999 roku, a jako początek świętowania w Polsce można przyjąć rok 2012, gdy rozpoczęła się kampania "Ojczysty - dodaj do ulubionych", organizowana przez Radę Języka Polskiego i Narodowe Centrum Kultury. Na uwagę zasługuje też ogólnopolska kampania "Język polski jest ą-ę", prowadzona od 2013 roku. Jednym z jej ambasadorów jest prof. Jerzy Bralczyk, językoznawca i gramatyk, autor wielu publikacji z zakresu zagadnień normatywnych języka polskiego.

Już po raz czwarty mieszkańcy Trójmiasta zostali zaproszeni do obchodzenia święta polszczyzny w sposób przyjemny i pożyteczny zarazem. W minionych latach Dyktando Sopockie odbywało się w formule stacjonarnej, dzięki czemu uczestnicy konkursu mogli mierzyć się z ogonkami, kreskami i przecinkami w walce o tytuł Mistrza Ortografii i o atrakcyjne nagrody.

Te słowa Polacy najczęściej pisali źle w 2022 r. Te słowa Polacy najczęściej pisali źle w 2022 r.


Rywalizacja w zmienionej formule



W tym roku ze względu na obostrzenia epidemiczne dyktando zostało zorganizowane w zmienionej formule. Tekst był czytany online podczas transmisji na Facebooku. Przez to co prawda możliwość wyłonienia osoby najlepiej obeznanej w polskiej ortografii i interpunkcji została ograniczona, ale za to w zabawie mogły wziąć udział osoby z całej Polski lub nawet - bo czemu nie? - z zagranicy.

Tekst dyktanda Tekst dyktanda


"Na co dzień nie czuje się superbohaterem, choć niektórzy przypisują mu supermoce. Żeby uniknąć nieporozumień, na wszelki wypadek nie wychodzi z domu w przypadające z rzadka piątki trzynastego. (...) Swoją oryginalność dostrzega szczególnie wówczas, gdy przymierza się do niedługiej przebieżki, nie planując jej uprzednio. Po prostu rusza naprzód, czmychając chyłkiem przed niby-olbrzymem (...)". Nad zapisem takich i podobnych zdań główkowali uczestnicy zabawy. Dyktando sprawdziło kompetencje w zakresie zarówno interpunkcji i ortografii, jak i uważnego słuchania. Nie wyłoniono co prawda zwycięzcy zabawy, ale najszybsi skrybowie otrzymają nagrody rzeczowe od organizatora.

Zestaw gadżetów przygotowany dla uczestników dyktanda Zestaw gadżetów przygotowany dla uczestników dyktanda

Prof. Bralczyk w Sopocie



Pół godziny po zakończeniu Dyktanda miała odbyć się transmisja na żywo spotkania z prof. Bralczykiem, prowadzonego przez Dagny Kurdwanowską. Niestety ze względu na problemy techniczne nie udało się rozpocząć spotkania online. Rozmowa została nagrana i ma być udostępniona na profilu na Facebooku biblioteki. Obecnie trwa transkrypcja filmu, by można było obejrzeć go z napisami w jak najlepszej jakości.

Wydarzenia

IV Dyktando Sopockie / Spotkanie z prof. Bralczykiem

spotkanie

Miejsca

Zobacz także

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (19)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sea You 2024

159 - 209 zł
Kup bilet
festiwal muzyczny

Kwiat Jabłoni "Nasze ulubione kluby" (7 opinii)

(7 opinii)
169 zł
Kup bilet
pop

Daria ze Śląska "Pierwsza trasa c.d."

89 - 129 zł
Kup bilet
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Przy którym gdyńskim placu zabaw znajduje się fontanna z dyszami tryskającymi wodą i parą wodną z powierzchni chodnika? Przy placu zabaw: