(Nie) daj się zamknąć w pułapce. Escape Games w Gdańsku

5 listopada 2014 (artykuł sprzed 6 lat)
Borys Kossakowski

Jeszcze nikt nie zdołał się wydostać z EscapeRooms.pl bez podpowiedzi.


Według portalu TripAdvisor to jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych w Gdańsku. EscapeRooms.pl to próba przeniesienia gry komputerowej do rzeczywistości. Uczestnicy zostają zamknięci w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu i mają godzinę na rozwikłanie wszystkich zagadek i odnalezienie wyjścia. Udział w EscapeRooms.pl (znajdują się w Arena Fun Parku zobacz na mapie Gdańskaw PGE Arena) to koszt ok. 30-40 zł za osobę.Znamy to z filmów (np. "Cube", "Indiana Jones"), programów telewizyjnych (pamiętacie Fort Boyard?), znamy z gier: komputerowych, planszowych czy role-playing. Oto przed tobą zagadka do rozwiązania: jak wydostać się z zamkniętego pokoju? Wokół ciebie mnóstwo na pozór przypadkowych przedmiotów i cała masa kłódek: na klucz lub na szyfr. Twoim zadaniem jest otworzyć je wszystkie, by w końcu ustąpiły drzwi wyjściowe.

Escape Rooms to nie gra komputerowa i nie film, dlatego nie mamy co liczyć na skomplikowane mechanizmy uruchamiane dźwigniami, zapadnie, przesuwające się ściany itp. Większość zagadek opiera się na poszukiwaniu kodu i kluczy do kłódek. Ale to nie ma żadnego znaczenia, bo, w przeciwieństwie do gier komputerowych i filmów, tu emocje są żywe i prawdziwe i wynikają z rzeczywistych relacji z pozostałymi członkami ekipy (warto skrupulatnie dobrać sobie partnerów). Strzał adrenaliny, który trafia do serca po zamknięciu drzwi jest niesamowity. Ale samotny śmiałek nie ma w grze żadnych szans. To gra drużynowa.

Obecnie w ofercie EscapeRooms.pl znajdują się cztery pokoje gier, różniące się tematyką i stylem gry. To Bursztynowa Komnata, pokój szalonego naukowca, Biuro Detektywa Johna Monroe i pokój dziecięcy, który widać na filmie. To nie tylko atrakcja turystyczna. Do EscapeRooms.pl coraz częściej trafiają np. przyszli mężowie podczas wieczorów kawalerskich (z zamkniętymi oczami - opaski ściąga się im dopiero po zamknięciu drzwi), albo uczestnicy zabaw integracyjnych.

Nazywane z angielska "real live escape games" powstały w Europie - pierwsze pojawiły się na Węgrzech i w Szwajcarii w 2011 roku. Dziś konkurujących firm i licencji jest kilkanaście, a "pokoi ucieczek" jest kilkaset.

Gdańskie EscapeRooms.pl są trudne. Nawet bardzo trudne. Na szczęście nad rozgrywką czuwa Mistrz Gry, który obserwuje śmiałków na ekranie monitora i służy podpowiedziami w momentach kryzysowych. Żadnej drużynie nie udało się jeszcze opuścić pokoju bez dodatkowych wskazówek.

Koszt udziału w grze waha się od 30 zł (gdy przyjdziemy w pięć osób, od poniedziałku do czwartku) do 49 zł (gra we dwójkę w weekend). Gra, ze względu na poziom trudności, przeznaczona jest raczej dla osób dorosłych, ale dzieci też są mile widziane.
Gry typu Escape Rooms:
51%

są fascynujące - to lepsze niż filmy

38%

są ciekawe

11%

nie interesują mnie

zakończona

łącznie głosów: 912