Nie masz pomysłu na prezent? Wybierz coś oryginalnego i artystycznego

4 grudnia 2021, 11:00
Magdalena Raczek
Wyjątkowe i artystyczne prezenty znajdziecie m.in. podczas imprezy Przytul Design w świątecznym pop-up storze na Tkackiej. Na zdjęciu stoisko LUKATO. Więcej zdjęć (59)

Wyjątkowe i artystyczne prezenty znajdziecie m.in. podczas imprezy Przytul Design w świątecznym pop-up storze na Tkackiej. Na zdjęciu stoisko LUKATO.

mat. prasowe /fb My piece of Wood

Wyjątkowe i artystyczne prezenty znajdziecie m.in. podczas imprezy Przytul Design w świątecznym pop-up storze na Tkackiej. Na zdjęciu stoisko LUKATO.

mat. prasowe /fb My piece of Wood

Święta za pasem, a już w poniedziałek mikołajki, więc wielu z nas szuka ciekawych i nietuzinkowych prezentów dla swoich bliskich. Niektórzy odkładają to na ostatnią chwilę, inni żyją nastrojem przedświątecznym od początku grudnia, dlatego podpowiadamy, gdzie znajdziecie coś wyjątkowego, oryginalnego i w artystycznym klimacie.Jarmarki świąteczne w Trójmieście


Okres przedświąteczny do przede wszystkim czas różnego rodzaju kiermaszów, jarmarków, targów i innych imprez okolicznościowych, w trakcie których można nabyć wyjątkowe i oryginalne podarunki pod choinkę. Rękodzieło, biżuteria, ubrania, zabawki, ceramika, naturalne kosmetyki, różne akcesoria i elementy wyposażenia wnętrz, a wszystko to nietypowe, autorskie, unikatowe, często ekologiczne i wykonane ręcznie. Jeśli zależy wam właśnie na takich prezentach, to polecamy kilka miejsc, gdzie je kupicie.

Świąteczny Pop-Up Store na TkackiejMapkaZaczynamy od 3. edycji akcji Przytul Design, którą tworzą lokalne artystki i twórcy m.in. z pracowni Avocado Pracownia Twórcza wykonującej trójwymiarowe drewniane mapy morskie, drewniane mapy gór oraz trójwymiarowe mandale. W ich świątecznym Pop-Up Storze przez cztery tygodnie, aż do 22 grudnia, znajdziecie również rękodzieło od innych trójmiejskich marek, takich jak: Coolawoola, Czarowna Walizka, Ficelle, Filimoniuk Design, Hapka, Iglarki, Lukato, Magoku, My Piece of Wood, Pracownia Cudów, Zapuzzlowani oraz 4Rest. Otwarte codziennie - pon.-pt. 12-20, w weekendy 11-20. Wstęp wolny.

- Znajdziecie u nas biżuterię, torby, nerki, ceramikę, drewniane mapy i dodatki do wnętrz, piękne i oryginalne swetry, czapki, zabawki i elementy dekoracyjne, drewniane puzzle, makramy. Wpadnijcie do nas się ogrzać, pooglądać i pogadać - zachęcają twórcy My Piece of Wood.

Mieszkańcy wspominają smaki Oruni. Przepis na Tort Gdański sprzed 160 latTrójmiejskie Targi Twórców w Starym ManeżuMapkaKlimaty - Trójmiejskie Targi Twórców to nowa, trójmiejska inicjatywa mająca na celu promowanie lokalnych twórców, niewielkich manufaktur i drobnych rzemieślników. Inauguracyjna edycja targów odbędzie się w najbliższą niedzielę, 5 grudnia, w Starym Maneżu. Podczas targów zobaczymy znane trójmiejskie marki, ale także wielu debiutantów, dla których będzie to pierwsza okazja do zaprezentowania swoich prac. Jest to impreza skierowana do wszystkich miłośników dobrego wzornictwa i idealna okazja do zakupu niepowtarzalnych przedmiotów. Godziny otwarcia: 11-18.

- Pokażemy szeroki wybór autorskiej biżuterii, ceramiki, plakatów i ilustracji, tekstyliów, akcesoriów dekoracyjnych. Bardzo mocno będzie reprezentowana strefa wellness i eko z naturalnymi kosmetykami. Oczywiście nie zabraknie książek i zabawek dla dzieci - zapowiadają organizatorki, Mirka Bułak i Ania Kruszyńska.

Świąteczny Etnokiermasz w OliwieMapkaPodczas Świątecznego Etnokiermaszu, który odbędzie się w ogrodzie Oddziału Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku, w weekendy: 4-5, 11-12, 18-19 grudnia w godzinach 10-15 będzie można zakupić unikatowe prezenty świąteczne prosto od zaprzyjaźnionych twórców ludowych, a także oryginalne rękodzieło artystyczne: prace rzeźbiarskie - wyjątkowe i barwne ptaki, szopki bożonarodzeniowe, doskonałe rzeźby i płaskorzeźby o charakterze ludowym, oryginalne hafty zastosowane w wyrobach tradycyjnych oraz współczesnych, inspirowanych dawnym wzornictwem; wyroby koronkarskie, ceramika użytkowa i dekoracyjna, dekoracje świąteczne; zabawki i zawieszki z tkanin, filcu i surowców naturalnych.

Kiermasze świąteczne w Trójmieście


Sklepik IKMMapkaOczywiście nie tylko kiermasze i jarmarki w tym przedświątecznym czasie oferują ciekawe prezenty. Warto również zajrzeć np. do sklepików miejskich instytucji, takich jak Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku. W sklepiku IKM kupić można książki o tematyce miejskiej, pamiątki z wzorami pochodzącymi z domeny publicznej, gadżety z gdańskimi motywami, a także wydawnictwa związane z realizowanymi przez IKM projektami, m.in. tomy poetyckie wydane w ramach serii Europejski Poeta Wolności i Versopolis, publikacje o przekładzie związane z Gdańskimi Spotkaniami Literackimi "Odnalezione w tłumaczeniu" czy efekty badań Obserwatorium Kultury.

Nowością jest coś dla małych i dużych wielbicieli architektury: Kolekcja miejska, czyli 11 papierowych modeli obiektów charakterystycznych dla Gdańska, do samodzielnego złożenia. Zbudujecie m.in. falowiec, popularny "Zieleniak" czy blok z muralem.

Jeśli lubicie prezenty lokalne i gadżety związane z waszym miastem, to koniecznie zajrzyjcie też do sklepiku Gdańskiej Organizacji Turystycznej, a także Miejskiej Informacji Turystycznej w Gdyni oraz sklepu Sopockiej Organizacji Turystycznej.

Imprezy i akcje charytatywne w Trójmieście


Księgarnia Ambelucja w SopocieMapkaOkres świąteczny to również czas, gdy chętniej pomagamy innym, dlatego polecam waszej pamięci miejsce, które zostało stworzone z miłości do książek, może akurat tutaj kupicie swoje prezenty w tym roku? Księgarnia Ambelucja, bo o niej mowa, to miejsce dobrze znane każdemu molowi książkowemu i fanowi dobrej, wartościowej literatury dla dzieci i młodzieży, a także dla dorosłych. Niedawno dotarła do nas smutna wiadomość o przedwczesnej śmierci Sebastiana Szymkowiaka, który wraz ze swoją żoną Moniką założył i prowadził sopocką księgarnię. Obecnie trwa zbiórka na Zrzutka.pl, by ratować księgarnię.

- Sebastian odszedł nagle, została Monika - żona, trójka dzieci - Marta, Iga, Jaś, pies i kot. Księgarnia Ambelucja w Sopocie i wydawnictwo Łajka. We wszystko włożyli dużo serca i pieniędzy. Stworzyli miejsce zaciszne, nastrojowe, pełne ciepła i dobrej literatury dla dzieci i dorosłych. Wydali wspaniałe książki - mówi wydawczyni i redaktorka Marta Lipczyńska-Gil.
W Ambelucji dostaniecie nie tylko wartościową literaturę, niezwykłe tytuły wydawnictwa Łajka, ale także gadżety literackie, audiobooki, zestawy kreatywne, gry, filmy na DVD, plakaty, puzzle, zabawki i wiele innych. Tutaj też wypijcie kawę, ale również możecie pobyć wśród książek i porozmawiać z ludźmi, którzy znają się na tym, co robią, polecą i pomogą wybrać odpowiednie tytuły.

Opinie (14) 2 zablokowane

 • Ehh (1)

  To samo na e t s y killa razy taniej

  • 6 2

  • Ehh

   Żartowniś z ciebie "biznesmenie" Akurat znam ten sklep i wiem jaki asortyment tam mają i ceny nieporównywalnie wyższe i w $.

   • 1 2

 • (1)

  I do ton zaśmiecających planetę dorzucę jeszcze papierowe makietki i drewniane mapy morskie :/

  • 16 4

  • na bogato, kupować mapy za kilka tysięcy żeby je potem wywalić, to się nazywa rozmach konsumenta, hahah

   • 3 1

 • Era prezentów minęła

  A te dzieci zgupiały od kiczu i tych chińskich pomysłów.
  Niestety artyści powszechnie łamią prawa autorskie jak chińczycy

  • 8 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.