Nie ten typ humoru

15 września 2006 (artykuł sprzed 13 lat)
on, IAR
Anna Mucha, dotychczasowa prowadząca 31. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni została odwołana ze swojej funkcji. Nową prowadzącą jest Tamara Arciuch-Szyc. To pierwsza taka sytuacja w historii gdyńskiej imprezy.

- Podjęliśmy decyzję o zakończeniu współpracy, gdyż uznaliśmy, iż formuła prowadzenia, zaprezentowana przez panią Annę Muchę, nie pasuje do takiego wydarzenia, jakim jest festiwal. Prowadzący, to osoba, która prezentuje twórców filmów i to oni są tutaj na pierwszym planie - tłumaczył swoją decyzję Mirosław Bork, dyrektor artystyczny festiwalu. - Chciałbym podkreślić, że z panią Anną Muchą pozostaliśmy w przyjaźni. Jest gościem festiwalu tak długo, jak zechce.

Dyrektor festiwalu Leszek Kopeć powiedział, że jedną z przyczyn był typ humoru, jaki prezentowała Anna Mucha.

- Już nie będę przynudzać, bo na tym filmie i tak pośniecie... - cytuje jedną z wypowiedzi aktorki dziennik "Fakt".

Przed pokazem polskiego westernu "Summer Love" Piotra Uklańskiego, filmu pokazywanego w tym roku na festiwalu w Wenecji, Mucha miała natomiast powiedzieć: "Zaraz się przekonamy, czy lepiej debiutować późno, czy wcale..." Kopeć dodał, że nie było możliwości dogadania się, co do koncepcji prezentowania artystów i prowadzenia pokazów.

- Gdy przygotowywaliśmy się do festiwalu, nic nie wróżyło takiej sytuacji - mówi Maciej Orłoś, drugi prowadzący festiwalowe gale.

on, IAR