Niepoprawny politycznie "Układ zamknięty". Bugajski nakręcił film w Trójmieście

26 marca 2013 (artykuł sprzed 8 lat)
Borys Kossakowski
Gdy układają się prokurator i naczelnik Urzędu Skarbowego - nie ma mocnych. Więcej zdjęć (3)

Gdy układają się prokurator i naczelnik Urzędu Skarbowego - nie ma mocnych.

mat. prasowe

Gdy układają się prokurator i naczelnik Urzędu Skarbowego - nie ma mocnych.

mat. prasowe

Oparty na faktach "Układ zamknięty" to niepoprawny politycznie film pokazujący urzędników państwowych od najgorszej strony. Choć trudno powiedzieć co bardziej porusza: bezwzględność władz czy bezradność obywateli. Na poniedziałkowej prapremierze w gdyńskim Multikinie pojawili się wszyscy twórcy filmu z reżyserem Ryszardem Bugajskim oraz Januszem Gajosem i Kazimierzem Kaczorem na czele. "Układ Zamknięty" w kinach będzie można oglądać od 5 kwietnia.W poniedziałek w Gdyni gościli twórcy filmu. Od lewej odtwórcy głównych ról: Kazimierz Kaczor i Janusz Gajos oraz reżyser Ryszard Bugajski. Więcej zdjęć (3)

W poniedziałek w Gdyni gościli twórcy filmu. Od lewej odtwórcy głównych ról: Kazimierz Kaczor i Janusz Gajos oraz reżyser Ryszard Bugajski.

fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

W poniedziałek w Gdyni gościli twórcy filmu. Od lewej odtwórcy głównych ról: Kazimierz Kaczor i Janusz Gajos oraz reżyser Ryszard Bugajski.

fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

Odtwórczynie ról kobiecych: od lewej Maria Mamona, Beata Ścibakówna, Magdalena Kumorek, Monika Kwiatkowska. Więcej zdjęć (3)

Odtwórczynie ról kobiecych: od lewej Maria Mamona, Beata Ścibakówna, Magdalena Kumorek, Monika Kwiatkowska.

fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

Odtwórczynie ról kobiecych: od lewej Maria Mamona, Beata Ścibakówna, Magdalena Kumorek, Monika Kwiatkowska.

fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

Znacie takie uczucie, gdy człowiek patrzy na ekran i ma ochotę chwycić za karabin, ale jedyne, co może zrobić, to mocniej chwycić za oparcie fotela i zacisnąć zęby. "Układ zamknięty" w wyrafinowany sposób wywołuje w widzu poczucie bezradności.

Skąd ta bezradność? Trzech młodych biznesmenów rozkręca interes życia. Ich fabryka Navar to jeden z najnowocześniejszych zakładów w Europie Centralnej, absolutny ewenement. Sukces szybko przyciąga sępy. W tym przypadku to prokurator Andrzej Kostrzewa (Janusz Gajos) oraz naczelnik Urzędu Skarbowego Mirosław Kamiński (Kazimierz Kaczor) oraz pociągający za sznurki minister (Krzysztof Gordon). Stawiają wyssane z palca zarzuty na podstawie dowodów pisanych palcem na wodzie.

Ścisła współpraca policji, prokuratury, skarbówki i mediów sprawia, że pętla na szyjach trzech właścicieli Navaru zacieśnia się w mgnieniu oka. Przypomina się piosenka Zespołu Reprezentacyjnego pt. "Król" z refrenem: "Nie poradzisz nic bracie mój, gdy na tronie siedzi ch**". Piotr Maj (Robert Olech), Marek Stawski (Przemysław Sadowski) i Grzegorz Rybarczyk (Jarosław Kopaczewski) trafiają do więzienia, zanim widz zdąży się porządnie rozsiąść w fotelu.

Film mocno łapie za gardło, pewnie dlatego, że fabuła została oparta na faktach. Czy to naprawdę może zdarzyć się każdemu z nas? Bugajski pewnie niejednego zdoła przekonać, że tak. Film trzyma w napięciu, akcja idzie wartko do przodu, a świetnie zagrane postaci Kaczora, Gajosa i ich bulteriera, prokuratora Kamila Słodowskiego (Wojciech Żołądkowicz) nie pozostawiają złudzeń. Ci panowie idą po trupach do celu. Dosłownie.

Fakty jednak mają to do siebie, że czasami na ekranie wypadają śmiesznie, albo (paradoksalnie) mało wiarygodnie. Trudno ocenić, na ile "Układ zamknięty" trzyma się faktografii. Z pewnością niektóre epizody w filmie wydają się jednak przerysowane. Bugajski dał się uwieść drodze na skróty, drodze na której epatuje się tanimi scenami przemocy. Sceny poronienia czy gwałtu analnego w więzieniu nie popychają akcji do przodu. Są obliczone tylko na to, by zrobić na widzu wrażenie. Zadziwiająco szkolne i schematyczne jest też zakończenie filmu, które zamienia thriller w moralizującą opowiastkę.

Bugajski wolałby zrobić film, w którym fakty podano by kawa na ławę. W Polsce jest to jednak niemożliwe, ze względu na ochronę danych osobowych. Jak pisze reżyser: "autentyzm musi kryć się pod na pół fikcyjnymi, na pół prawdziwymi postaciami, trzeba zmieniać im imiona i nazwiska, okoliczności wydarzeń, aby producent nie został pozwany do sądu za obrazę czyjejś czci i nie doszło do zaaresztowania filmu. Takie filmy jak "The Social Network" Davida Finchera (o Marku Zuckerbergu, twórcy Facebooka), gdzie prawdziwe, powszechnie znane osoby występują pod swoimi prawdziwymi nazwiskami, w Polsce na pewno nie mogły by powstać. A szkoda".

Polacy powinni robić filmy o rzeczach, na których się znają. Nie potrafimy za bardzo się śmiać - stąd niski poziom polskich komedii. Jesteśmy za to znakomici w przekrętach i filmy o przekrętach nam świetnie wychodzą, czego dowodem jest "Układ Zamknięty". Pokaz prapremierowy filmu odbył się w Gdyni ze względu na to, że zdjęcia do filmu kręcono na Pomorzu. To dodatkowa gratka dla mieszkańców Trójmiasta. Na ekranie można zobaczyć wiele znanych widoków oraz znajomych twarzy z lokalnych scen teatralnych, m.in. Grzegorza Gzyla, Macieja Konopińskiego czy Krzysztofa "Leona" Dziemaszkiewicza w epizodycznej roli więziennego gwałciciela.

Film "Układ Zamknięty" został oparty na historii Pawła Reya, współtwórcy firm: Oumak, Broker FM i Towarzystwa Inwestycyjnego "Safri". Wraz z Lechem Jeziornym zasiadał on we władzach krakowskich Zakładów Mięsnych oraz Polmozbytu. W 2003 roku obaj zostali zatrzymani na polecenie prokuratury, która zarzuciła im milionowe oszustwa, działanie w zorganizowanej grupie przestępczej i pranie brudnych pieniędzy przy okazji prywatyzacji KZM. Po sześciu latach prokuratura przyznała, że nie ma dowodów na przestępstwo i umorzyła śledztwo w tym wątku. Obaj dostali bardzo niskie odszkodowania, a skompromitowani urzędnicy nadal pracują na swoich stanowiskach.
Czy zetknąłeś się z bezwzględną urzędniczą machiną?
50%

tak, wielokrotnie i zawsze czułem się bezsilny

37%

kilka razy, ale czasem udało mi się coś załatwić

9%

raczej nie, urzędy pracują nienajgorzej

4%

nigdy, urzędy pracują dobrze

zakończona

łącznie głosów: 197