"Niepospolita". Trójmiejskie motywy w filmie o międzywojniu

19 listopada 2019, 11:00
Aleksandra Wrona
artykuł historyczny

"Niepospolita" to krótkometrażowy film, którego akcja dzieje się w historycznych realiach II Rzeczpospolitej. Opowiada o pisarzu Tadeuszu Dołędze-Mostowiczu, który otrzymuje od swojego wydawcy zadanie nakręcenia reportażu o najbardziej wpływowych Polakach. W swojej podróży dociera m.in. do Gdyni, gdzie spotyka się z Eugeniuszem Kwiatkowskim.Kino: najlepiej oceniane filmy


Niepospolita to wielowątkowy projekt, który ma przedstawić ważne dla polskiej historii postaci w nowoczesny sposób. W ramach akcji powstał krótkometrażowy film, teledysk Adama Milwiw-Barona do utworu "Sex Appeal" (wokal: Natalia Lubrano) oraz serwis internetowy niepospolita.pl wykonany na wzór portalu plotkarskiego z informacjami z II RP. Projekt został zrealizowany przez zespół Fundacji Promocji Rozwoju, powołany przez Bank Gospodarstwa Krajowego do komunikacji osiągnięć rozwojowych i gospodarczych Polski.
Film "Niepospolita":

Fabuła filmu opowiada o pisarzu Tadeuszu Dołędze-Mostowiczu, który na polecenie potentata wydawniczego - Melchiora Wańkowicza - wyrusza z asystentką Dianą w podróż po Polsce w celu nakręcenia reportażu o najbardziej wpływowych ludziach w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Podczas podróży odwiedzają m.in. Janusza Kusocińskiego, Hankę Ordonównę, ojca Maksymiliana Kolbego.

W filmie pojawia się też wątek trójmiejski. W gdyńskim porcie bohaterowie filmu spotykają się z Eugeniuszem Kwiatkowskim. Co ciekawe, sceny te nakręcone zostały na terenie gdańskiej stoczni. Filmowcy skorzystali też z nadmorskich plenerów.

Kim był Eugeniusz Kwiatkowski?


Reżyserem filmu jest Tomasz Dobosz. W rolach głównych wystąpili: Patryk Szwichtenberg (Tadeusz Dołęga-Mostowicz), Agata Różycka (Diana), Marek Siudym (Marian Dąbrowski), Marek Karpowicz (Melchior Wańkowicz), Andrzej Szeremeta (o. Maksymilian Kolbe), Robert Talarczyk (Eugeniusz Kwiatkowski) i Szymon Mysłakowski (Janusz Kusociński). Autorami scenariusza są Danuta Nierada i Miłosz Lodowski.
Czy lubisz filmy historyczne?
57%

tak, pasjonuje mnie historia

37%

różnie, to zależy od ich tematyki

6%

nie, nie interesuje mnie to

zakończona

łącznie głosów: 220