Polataj, popilotuj, poskacz - atrakcje lotnicze w Trójmieście

11 września 2021, 12:00
Arnold Szymczewski

Lot w tunelu aerodynamicznym, skok ze spadochronem czy może pilotowanie Airbusa A320? To nietypowe atrakcje związane z lotnictwem, z których możecie skorzystać w Trójmieście lub tuż obok.Lataj w tunelu aerodynamicznymNowością w Trójmieście i jedną z najciekawszych atrakcji tego lata okazał się sezonowy tunel aerodynamiczny Maxfly, który od kwietnia działa przy stadionie piłkarskim w LetnicyMapka.

Do tej pory najbliższy Trójmiasta tunel aerodynamiczny znajdował się w Prądkach pod Bydgoszczą. To właśnie tam od ośmiu lat jeździły osoby, które chciały przeżyć podniebną przygodę, bez ryzyka związanego z wyskakiwaniem z samolotu i towarzyszącego temu stresu.

- Przez ten czas odwiedziło nas sporo osób z Trójmiasta, mówiąc, że brakuje im takiego miejsca. Faktycznie, na północy kraju, nasz tunel pod Bydgoszczą był jedynym dostępnym tego typu urządzeniem - mówi Piotr Makowski z firmy Maxfly, prowadzącej m.in. tunel aerodynamiczny.

Prawie każdy może spróbować swoich sił w tunelu aerodynamicznymZ tunelu w Letnicy mogą korzystać dzieci od 4 roku życia i dorośli o wadze nie przekraczającej 130 kg. Po zakupie biletu/voucheru na stronie firmy musimy udać się w okolice stadionu w Letnicy i tam zaczynamy przygodę z lataniem.

Po przybyciu na miejsce przechodzimy 10-minutowy kurs, w którym uczymy się, w jaki sposób układać ciało, gdy w tunelu pęd powietrza dochodzi do 55 m/s. Następnie dobieramy odpowiedni kombinezon oraz kask i wchodzimy z instruktorem do tunelu. Jeśli instruktor zauważy, że dajemy sobie radę zostawia nas samych na czas, jaki pozostał nam do wykorzystania przy zakupie biletu.

W tunelu aerodynamicznym może latać praktycznie każdy. Więcej zdjęć (4)

W tunelu aerodynamicznym może latać praktycznie każdy.

mat. prasowe

W tunelu aerodynamicznym może latać praktycznie każdy.

mat. prasowe

Czy latanie jest trudne?Wszystko zależy od umiejętności i doświadczenia samego zainteresowanego. Prawdę mówiąc, już przy pierwszej wykupionej minucie można latać samemu i sprawia to ogromną przyjemność. Mimo wszystko zalecamy kupno dwóch lub nawet trzech minut z przerwami po każdych 60 sek. spędzonych w tunelu.

Atrakcja nie jest tania. Minuta spędzona w tunelu aerodynamicznym to koszt 100 zł, za dwie minuty przyjdzie nam zapłacić od 150 do 189 zł. Im więcej minut w tunelu wykupi uczestnik, tym cena za każdą z nich staje się niższa.

Tunel aerodynamiczny jest atrakcją sezonową, ale właściciel dąży do tego, by w pełni go zabudować, wówczas będzie on całoroczny. Bilety można rezerwować do ostatniego weekendu września br.

Symulator Airbusa A320Kolejną lotniczą atrakcją na terenie Gdańska jest symulator lotów firmy AirPoint. Przy ul. Stara Stocznia 2/5Mapka - nieopodal Muzeum II Wojny Światowej - mieści się najbardziej zaawansowany symulator lotu w tej części kraju. To w pełni odwzorowany kokpit Airbusa A320, jednego z najpopularniejszych samolotów pasażerskich świata.

W przypadku symulatora lotów minimalny wiek uczestnika wynosi 8 lat. Za każdym razem lot może być zupełnie inny i dostarczyć zupełnie innych emocji.

- Tym, którzy będą korzystać z symulatora pierwszy raz, rekomendujemy skorzystanie z gotowych scenariuszy. Bez względu na to, jaką opcję wybierzesz, będzie towarzyszył ci instruktor, który służy pomocą oraz w jasny i ciekawy sposób opowie o wszystkich zagadnieniach związanych z lotnictwem. Ponadto do kokpitu możesz zaprosić osobę towarzyszącą, aby "poleciała" razem z tobą - tłumaczy Paweł Brzeziński z AirPoint.
W symulatorze lotów można wykonywać starty i lądowania z gdańskiego lotniska. Więcej zdjęć (4)

W symulatorze lotów można wykonywać starty i lądowania z gdańskiego lotniska.

mat.pras

W symulatorze lotów można wykonywać starty i lądowania z gdańskiego lotniska.

mat.pras

Co posiada symulator Airbusa A320?

  • pełnowymiarowy kokpit Airbusa A320
  • fizyka lotu odzwierciedlająca zachowania realnego samolotu
  • w pełni odwzorowane systemy i instrumenty pokładowe
  • doskonale odwzorowana przepustnica
  • ponad 24 000 lotnisk z całego świata wraz z aktualną bazą AIRAC
  • olbrzymi ekran cylindryczny zapewniający głębię obrazu i wysokie poczucie realizmu
  • możliwość symulacji wszelkiego typu usterek technicznych
  • możliwość symulacji dowolnych warunków pogodowych, jak również odzwierciedlenia rzeczywistych warunków panujących na danym obszarze w danym momencie

Ceny symulatora lotówCennik symulatora lotów rozpoczyna się od 149 zł za 15 minut. W cenie otrzymujemy szkolenie wstępne przed lotem, 15 minut za sterami symulatora Airbusa A320 i opiekę instruktora w czasie całej sesji.

Pakiet przewidziany jest dla jednej osoby, ale zmaganiom uczestnika mogą przyglądać się dwie osoby towarzyszące.

Do wyboru wśród pakietów jest jeszcze opcja 30-minutowa (279 zł) oraz 60-minutowa (499 zł).

Skoki spadochronowe w Aeroklubie GdańskimAmatorom mocnych wrażeń polecamy skoki spadochronowe w Aeroklubie Gdańskim, który swoją bazę ma w Pruszczu Gdańskim. Mowa oczywiście o skokach w tandemie, czyli z instruktorem.

- Malowniczy teren, widok na morze, duża płyta lotniska, płaskie ukształtowanie terenu sprawiają, że nasza strefa jest idealnym miejscem na skoki w tandemie oraz szkolenia i samodzielne skoki. Jesteśmy sekcją spadochronową Aeroklubu Gdańskiego. Nasza kadra to profesjonalni instruktorzy oraz doświadczeni tandem piloci, którzy sprawią, że podczas skoku będziesz się bezpiecznie i dobrze bawić - mówi Krzysztof Kalinowski, instruktor z doświadczeniem 4 tys. wykonanych skoków.
Skok w tandemie to najprostszy sposób, byśmy mogli poczuć się jak doświadczeni skoczkowie spadochronowi. Do skoku wystarczy 10 minut przygotowania, nie są wymagane ani badania lekarskie, ani szkolenie teoretyczne. Skok w tandemie oznacza, że skaczemy razem z instruktorem, tzw. "tandem pilotem". Instruktor wyposażony jest w zestaw spadochronowy, a my w solidną uprząż, którą się z nim łączymy. Nie potrzebujemy specjalnych umiejętności, żeby skoczyć - wszystko robi za nas instruktor.

4 tys. metrów wysokości i prędkość przekraczająca 200 km/hSkok w tandemie wykonujemy z samolotu z wysokości 3000-4000 metrów, w zależności od miejsca wykonywania skoku. Zanim instruktor otworzy spadochron, prędkość swobodnego spadania znacznie przekracza 200 km/h. Stan ten trwa od 35 do 55 sekund, w zależności od wysokości, z jakiej wykonany był skok.

Na wysokości ok. 1500 metrów instruktor otwiera spadochron i zaczyna się delikatne opadanie. Jeśli będziemy mieć ochotę, możemy samodzielnie sterować spadochronem. Przez kilka minut możemy napawać się widokiem morza i Helu z góry. Po tych przeżyciach czeka nas lądowanie i wręczenie dyplomu.

Ceny skoków tandemieSezon spadochronowy trwa od marca/kwietnia do końca października, ale Aeroklub Gdański organizuje także skoki okazjonalnie, organizując np. skoki sylwestrowe lub w Halloween. Cennik skoków otwiera kwota 699 zł w skład której wliczone jest przeszkolenie na ziemi oraz skok z 4 tys. metrów.
Czy korzystałeś(aś) kiedyś z atrakcji wymienionych w artykule?
39%

nie, nigdy

39%

nie, ale chętnie bym spróbował(a)

19%

tak i bardzo mi się podobało

3%

tak, ale nie podobało mi się za bardzo

zakończona

łącznie głosów: 682

Opinie wybrane


wszystkie opinie (69)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.