Nowa edycja Monopoly Gdańsk

7 grudnia 2018 (artykuł sprzed 1 roku)
Marta Nicgorska
Najnowszy artukuł na ten temat

Gdynia będzie miała swoją grę Monopoly

Bogaty rynek gier planszowych cały czas rośnie w siłę. Wciąż przybywa nowych tytułów, a stare do lamusa nie odchodzą. Część gier zyskuje drugie życie dzięki dodatkom lub nowej oprawie graficznej i w odświeżonej szacie wraca na sklepowe półki. Tak jest z klasyczną grą Monopoly, która doczekała się kilkunastu wydań tematycznych i miejskich. Do sprzedaży trafiła właśnie druga edycja Monopoly Gdańsk. W konkursie dla naszych czytelników mamy do wygrania dwa egzemplarze gry.O powrocie gry Monopoly Gdańsk informowaliśmy w czerwcu. Przedstawiliśmy wstępne pomysły na odświeżenie pierwszej edycji.

- Po sukcesie sprzedażowym pierwszej gdańskiej edycji postanowiliśmy wznowić nakład, odświeżyć planszę i pokazać, jak zmieniło się miasto na przestrzeni lat. Na nowej planszy pojawiło się więcej obiektów miejskich i przestrzeni publicznych. Wybór nie był łatwy, gdyż w ostatnim czasie przybyło w Gdańsku dużo nowych inwestycji - mówi Bartłomiej Sikorski z firmy Winning Moves, który był pomysłodawcą przeniesienia Gdańska na planszę Monopoly.
Na kształt drugiego wydania mieli wpływ czytelnicy Trojmiasto.pl, którzy mogli zdecydować, jakie trzy gdańskie dzielnice trafią na planszę. W wyniku głosowania, w którym oddano przeszło 6 tys. głosów, pola przewidziane dla najbardziej popularnych dzielnic zyskały: Wrzeszcz, Oliwa i Morena. Dwie pierwsze dzielnice okazały się bezkonkurencyjne. Morena uplasowała się na trzecim miejscu, wygrywając wyścig z Przymorzem, ale w burzliwej dyskusji w komentarzach pod artykułem jako nazwa zwyczajowa została zdyskredytowana. Finalnie na planszy wydawca umieścił Morenę, lecz nazwa pojawiła się jako druga, opcjonalna do określenia dzielnicy pod nazwą Piecki-Migowo.Żuraw nadal najdroższyTwórcy gdańskiej planszy zagospodarowali na nowo większość pól. Wśród miejskich atrakcji znalazł się Żuraw, który tworzy duet z Ratuszem Głównego Miasta. Żuraw podobnie jak w pierwszej edycji gry stanowi najdroższe pole na planszy. Obok znanych zabytków na planszę trafiły również inne bryły miejskie, m.in. trzy bramy: Zielona, Złota i Wyżynna, molo w Brzeźnie oraz latarnia morska w Nowym Porcie. Oprócz tego pojawiły się obiekty użyteczności publicznej: Garnizon, Hala Targowa, Forum Gdańsk, a także muzea i placówki kulturalno-naukowe: ECS, Hevelianum, Politechnika Gdańska, Muzeum II Wojny Światowej, Gdański Teatr Szekspirowski oraz Narodowe Muzeum Morskie.

W nawiązaniu do klasycznej wersji gry w nowej edycji Monopoly Gdańsk mamy cztery stacje kolejowe. Zajęła je Pomorska Kolej Metropolitalna na przystanki: PKM Jasień, PKM Niedźwiednik, PKM Strzyża oraz PKM Osowa. Nie brakuje terenów zielonych i spacerowych takich jak park Oliwski, park Oruński czy park Reagana. Miejsce w grze przewidziano także dla lokalnych mediów. Swoje pole, jak w pierwszej edycji, ma również portal Trojmiasto.pl.

Druga edycja Monopoly Gdańsk nie budzi estetycznych zastrzeżeń. Jest kolorowa i przyjemna dla oka, pokazuje nowe oblicze Gdańska i co najważniejsze, promuje nie tylko główną część miasta. Lokalny charakter mają karty "Szansa" i "Kasa społeczna". Można na przykład znaleźć bursztyn na plaży na Stogach i dostać za to premię, otrzymać stypendium Rektora PG czy w bonusie odebrać kartę mieszkańca i oszczędzić na różnych atrakcjach.

Planszówka jest już dostępna w sprzedaży w wybranych sklepach z zabawkami, w sieci Empik oraz gdańskim markecie Leclerc. Wyprodukowano ją w nakładzie 3000 egzemplarzy, ale po nowym roku planowany jest dodruk. Cena regularna wynosi około 130 zł. Nieoficjalnie wiemy, że grę będzie można kupić przed świętami po promocyjnej cenie, poniżej 100 zł.

Gdańsk był pierwszym miastem w Polsce, które posiadało swoją edycję Monopoly. Niedługo potem pojawiła się seria miejskich wydań i swoje gry zyskały Toruń, Kraków, Wrocław. Warto przypomnieć, że pierwszym polskim miastem, które zaistniało w grze Monopoly, była Gdynia. Pojawiła się ona jednak nie samodzielnie, ale pośród 20 innych miast na planszy międzynarodowej edycji gry wydanej w 2008 roku.

Monopoly to jedna z najbardziej popularnych gier planszowych. Pierwsza edycja została wydana w USA przez Parker Brothers w okresie Wielkiego Kryzysu w 1935 roku. Gra polega na handlu nieruchomościami, umożliwiając graczom obracanie pieniędzmi i szybkie wzbogacanie się. Rozpoczynając od pola START, należy okrążać planszę, po drodze kupując i sprzedając nieruchomości, na których powstają domy i hotele. Za wejście na nieruchomości innych graczy płaci się czynsz. Sukces zależy od trafnych spekulacji, udanych inwestycji i mądrze przeprowadzonych transakcji.
Monopoly Gdańsk
48%

chciał(a)bym mieć, bo jestem fanem planszówek

23%

rozważam zakup, bo to fajny pomysł na prezent

16%

chciałby(a)m zagrać, ale niekoniecznie kupić

11%

nie planuję zakupu, bo cena za wysoka

2%

nie interesuje mnie, bo nie lubię gier planszowych

zakończona

łącznie głosów: 617