Nowa formuła festiwalu Solidarity of Arts

8 czerwca 2017 (artykuł sprzed 4 lat)
Łukasz Stafiej
Esperanza Spalding była główną gwiazdą koncertu finałowego SofA w 2014 roku. Więcej zdjęć (1)

Esperanza Spalding była główną gwiazdą koncertu finałowego SofA w 2014 roku.

fot. Anna Szczodrowska

Esperanza Spalding była główną gwiazdą koncertu finałowego SofA w 2014 roku.

fot. Anna Szczodrowska

Nowa koncepcja i program festiwalu Solidarity of Arts zostaną ogłoszone w przyszłym tygodniu. Krzysztof Materna przestał być dyrektorem artystycznym, a imprezę przygotuje zespół Europejskiego Centrum Solidarności.Festiwal Solidarity of Arts odbywa się w Gdańsku od 2009 roku. Najpopularniejszym punktem jego rozbudowanego programu były od 2010 roku tzw. "koncerty z plusem". Wymyślone i realizowane przez Krzysztofa Maternę widowiska muzyczne, których głównymi bohaterami były gwiazdy muzyki jazzowej (a w ostatnich latach również klasycznej) zapraszające do współpracy kilkunastu innych artystów z Polski i świata, przyciągały co roku tysiące widzów.

Gdańszczanie mieli okazję zobaczyć premierowe projekty muzyczne reżyserowane m.in. przez Leszka Możdżera, Marcusa Millera, Tomasza Stańkę, Bobby'ego McFerrina, Esperanzę Spalding czy Radzimira Dębskiego.

Nie wiadomo jednak, czy formuła "koncertów z plusem" będzie kontynuowana. Wiele wskazuje na to, że nie, ponieważ w marcu Krzysztof Materna podał się do dymisji. Dotychczasowy dyrektor artystyczny rezygnację złożył na ręce prezydenta Pawła Adamowicza, marszałka Mieczysława Struka oraz Rady Artystycznej festiwalu.

- Nie ma w tym żadnej sensacji ani głębszego podtekstu. Bezpośrednią przyczyną mojej decyzji był fakt, że Rada Artystyczna festiwalu nie przyjęła moich propozycji programowych. Ja z kolei, co potwierdziłem poprzednimi edycjami, nie chcę podpisywać swoim nazwiskiem propozycji, przy których tworzeniu nie biorę udziału. Nie tracę sympatii do festiwalu, w który włożyłem przez 10 lat bardzo wiele pracy. Cieszę się, że zarówno Pan Prezydent jak i Pan Marszałek docenili mój dorobek kierując list z pozytywną opinią mojej dotychczasowej pracy, za co bardzo dziękuję. Życzę organizatorom powodzenia. Mam nadzieję, że tegoroczna edycja będzie równie udana, jak poprzednie - tłumaczy swoją decyzję Materna.
Jak się dowiedzieliśmy, nową koncepcję i program tegorocznej edycji Solidarity of Arts przygotowuje zespół Europejskiego Centrum Solidarności.

Magdalena Charkin-Jaszcza z biura prasowego ECS wyjaśnia: - SofA odbędzie się w sierpniu i nadal będzie festiwalem interdyscyplinarnym. Szczegółowy program ogłosimy w połowie czerwca.
Więcej informacji o tegorocznym festiwal SofA opublikujemy niezwłocznie po ich otrzymaniu od organizatorów.

Koncert Marcusa Millera z 2011 roku (materiał archiwalny).