Nowa płyta nowego Oddziału Zamkniętego

16 września 2021, 7:00
Jakub Jakubowski

"Lilaróż" to tytuł nowej płyty zespołu Jary Oddział Zamknięty. Na jego czele stoi mieszkający w Sopocie Krzysztof "Jary" Jaryczewski, założyciel i pierwszy wokalista Oddziału Zamkniętego, jednego z najważniejszych zespołów w historii polskiego rocka. Album "Lilaróż" jest już dostępny w serwisach streamingowych oraz na krążku CD.Krzysztof "Jary" Jaryczewski nagrał z Oddziałem dwie najważniejsze płyty: "Oddział Zamknięty" i "Reda Nocą". Był charyzmatycznym wokalistą, autorem większości muzyki i zdecydowanej większości tekstów grupy. "Party", "Obudź się", "Ich marzenia", "Ten wasz świat", "Odmienić los", "Andzia" ("Gandzia"), "Pech", "Pokusy", "Debiut", "Oddział Zamknięty" to piosenki, które na stałe zapisały się w historii polskiego rocka.

Karierę Jaryczewskiego przerwała na początku 1985 roku ciężka choroba będąca efektem nadużywania alkoholu i narkotyków. Muzyk doznał paraliżu strun głosowych, stracił głos i u szczytu sławy musiał opuścić zespół. Gdy odzyskał głos, nie zdecydował się na powrót do Oddziału Zamkniętego, który cały czas istniał w różnych konfiguracjach z Wojtkiem Łuczajem-Pogorzelskim jako liderem.

"Jary" przez wiele lat rozwijał swoje projekty muzyczne, a w 2013 roku założył zespół Jary Oddział Zamknięty. Trzy lata później ukazał się debiutancki album formacji zatytułowany Jary OZ - Krzysztof Jaryczewski. Ze swoimi dawnymi kolegami z zespołu Jaryczewski spotyka się na sali sądowej, gdzie toczą się spory o prawa do nazwy i do niektórych kompozycji.

Czytaj także: Muzycy zagrali dla Jarego. Koncert w Parlamencie

"Lilaróż" jest drugim albumem w dyskografii grupy, a promują go single "Spadam" i "Facet". Niespodzianką dla fanów są piosenki Oddziału Zamkniętego, które nie ukazały się w swoim czasie na płytach, a teraz wracają w odświeżonej formie. Są to "Stół", piosenka napisana i skomponowana przez Krzysztofa Jaryczewskiego jeszcze przed powstaniem Oddziału. Z jakiegoś powodu na zmieściła się na kultowy debiutancki album "Oddział Zamknięty", ale w 2018 została nagrana w nowej aranżacji i została ogłoszona jednym z trzech najlepszych singli roku przez magazyn "Teraz Rock".

Z kolei "Facet" to stary koncertowy hit Oddziału Zamkniętego, również w całości napisany i skomponowany przez "Jarego". Utwór został "odkurzony" na potrzeby filmu fabularnego pt. "Zabijać siebie", opartego na życiu Krzysztofa Jaryczewskiego. Obecnie trwa produkcja filmu.

- Płyta o trochę przekornym tytule "Lilaróż" powstała w dziwnych czasach. Pandemia, lockdown i wszystko, co się z tym wiąże, zmusiło nas do pracy zdalnej. Kiedy były już gotowe wersje demo, nastąpił w końcu moment, w którym zespół mógł fizycznie wejść do The Boogie Town Studio i nagrać wyselekcjonowany materiał raz jeszcze. Płyta jest świeża, energetyczna i bardzo rockowa, choć nie brakuje na niej ani łapiących za serce ballad, ani klasycznego brzmienia z czasów, gdy śpiewałem w Oddziale Zamkniętym - mówi Krzysztof Jaryczewski.
Czy zespół Jary Oddział Zamknięty jest w stanie nawiązać do świetności Oddziału Zamkniętego?
25%

tak, bo na czele stoi twórca największych hitów Oddziału Zamkniętego

30%

muzyka może być równie dobra, ale czasy się zmieniły i nie porwie już słuchaczy

35%

nie ma na to szans

10%

nie mam zdania

zakończona

łącznie głosów: 161

Opinie wybrane


wszystkie opinie (30)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.