Nowa epka od zespołu Byty. Elektronika w sensualnym wydaniu

18 stycznia 2021, 7:00
Mateusz Groen
Byty - 3EP:

Gdańskie trio muzyczne Byty wypuściło najnowszy materiał osadzony w stylistyce z pogranicza muzyki elektronicznej. Nowy minialbum 3EP to podsumowanie dotychczasowej twórczości zespołu, którego brzmienia stworzone zostały na bazie inspiracji wczesnymi nagraniami jazzowymi na płytach winylowych. Postanowiliśmy sprawdzić, co nowego stworzyła lokalna grupa.Wydarzenia online w Trójmieście


Melodyjna sensualność w elektronicznym klimacieByty to zbudowany z wokalu Katarzyny Siepki oraz rytmicznych podkładów Pawła Przyborowskiego i Sebastiana Lipińskiego zespół z Gdańska. Od 2018 r. artyści wspólnie tworzą muzykę elektroniczną inspirowaną nu-jazzem i art-popem. Zespół balansuje pomiędzy samplami ze starych nagrań i wyraźnie brzmiącymi melodiami.

Muzycy czerpią również ze stylistyki lo-fi, która dotychczas spotykana była najczęściej u zespołów rockowych. Ten styl cechuje wrażenie "surowości" lub wręcz "nieprzeprodukowania" dźwięków w materiale. Lo-fi w wykonaniu trójmiejskiej grupy możemy zauważyć w zamiłowaniu do szumów, trzasków i pogłosów.

3EP ma być swoistym podsumowaniem dotychczasowej pracy muzycznej zespołu. Okraszone wokalem Kasi Siepki brzmienia w spokojnej stylistyce nadają delikatnego, wręcz sensualnego klimatu.

O tych artystach z Trójmiasta usłyszymy w 2021 roku3EP nie tylko podsumowuje dotychczasową działalność zespołu, ale jest zarazem zwieńczeniem zapowiadanych przez muzyków trzech minialbumów (1EP i 2EP). Usłyszymy na nim gościnnie innych trójmiejskich artystów, m.in Wojtka Chroboczyńskiego (gitara basowa, zespół Kwiaty) oraz Macieja Łbika (syntezator, zespół Glątwa).

Zespół Byty to Gdańska grupa, która swoim stylem prezentuje nowe brzmienia z podgatunków muzyki elektronicznej. Więcej zdjęć (2)

Zespół Byty to Gdańska grupa, która swoim stylem prezentuje nowe brzmienia z podgatunków muzyki elektronicznej.

fot. facebook/ byty

Zespół Byty to Gdańska grupa, która swoim stylem prezentuje nowe brzmienia z podgatunków muzyki elektronicznej.

fot. facebook/ byty

Inspiracje i planyMateusz Groen: Czym wyróżnia się nowy materiał?

Byty: 3EP to przede wszystkim kontynuacja poprzedniej epki. Podobna struktura, długość oraz klimat mają łączyć i podsumowywać to, co udało nam się stworzyć do tej pory. Mamy nadzieję, że nowe piosenki wyróżnia wyższy poziom zgrania i zrozumienia w zespole. Poprzednim razem dopiero zaczynaliśmy wspólną przygodę z Kasią jako głosem Bytów. Teraz byliśmy w stanie zabrnąć razem nieco dalej i odważniej eksponować jej barwę.

Skąd czerpaliście inspiracje do tworzenia?

Staramy się tworzyć spontanicznie. Słuchać siebie nawzajem i nie bać się dźwięków, o których do niedawna byśmy jeszcze nie pomyśleli. Na 3EP używamy ciepłych, okołoanalogowych brzmień i organicznych sampli. Pojawiają się fragmenty rapu, fałszujące pianina w stylu lo-fi i efekty modulowane, a całość jest jeszcze doprawiona gościnnym udziałem Wojtka Chroboczyńskiego (gitara basowa) i Maćka Łbika (syntezator). Taki zbiór dźwięków i emocji staramy się ostatecznie zmieścić w ramach zgrabnych, niedługich piosenek.

Jakie macie plany na najbliższy czas?

Obecnie zajmujemy się promocją płyty i pracą nad kolejnymi utworami. Po trzech epkach potrzebujemy nieco zmian, staramy się rozszerzyć nasze instrumentarium, nagrać kilka utworów w języku polskim i trwać razem w nie gorszej atmosferze niż dotychczas. Mamy też nadzieję, że niedługo pojawią się możliwości, żeby zaprezentować ten materiał na żywo. Do tej pory byliśmy zespołem głównie studyjnym, więc byłaby to dla nas duża sprawa.

3EP to trzecia epka zespołu, która jest podsumowaniem jego dotychczasowej pracy muzycznej. Więcej zdjęć (2)

3EP to trzecia epka zespołu, która jest podsumowaniem jego dotychczasowej pracy muzycznej.

fot. facebook/ byty

3EP to trzecia epka zespołu, która jest podsumowaniem jego dotychczasowej pracy muzycznej.

fot. facebook/ byty

Czy słuchasz muzyki elektronicznej?
45%

tak, lubię tego rodzaju muzykę

11%

tak, ale raczej starsze kawałki

16%

tak, czasami słucham

15%

raczej wolę inny rodzaj muzyki

13%

nie, nie lubię muzyki elektronicznej

zakończona

łącznie głosów: 114