Od pół wieku rock and roll jest w Polsce

24 marca 2009 (artykuł sprzed 12 lat)
Katarzyna Moritz
Najnowszy artukuł na ten temat Sopot: aleja dla ojca rock'n'rolla
50 lat temu w Rudym Kocie wystąpił zespół Rhythm and Blues, zapowiadał ich twórca grupy Franciszek Walicki. Więcej zdjęć (2)

50 lat temu w Rudym Kocie wystąpił zespół Rhythm and Blues, zapowiadał ich twórca grupy Franciszek Walicki.

fot. Zbigniew Kosycarz/KFP

50 lat temu w Rudym Kocie wystąpił zespół Rhythm and Blues, zapowiadał ich twórca grupy Franciszek Walicki.

fot. Zbigniew Kosycarz/KFP

24 marca 1959 roku to dzień kiedy do szarej PRL-owskiej rzeczywistości wkroczył rock and roll. Dokładnie 50 lat temu na scenie najsłynniejszego wówczas trójmiejskiego klubu Rudy Kot pojawili się muzycy grupy Rhythm and Blues. We wtorek władze Gdańska upamiętnią tę rocznice."Bilety byty po 10 zł. Młodzież ciasno wypełniła salkę klubu Rudy Kot. Nie starczyło krzeseł i tylko cześć publiczności siedziała. 24 marca 1959 r. o siódmej wieczorem, w Gdańsku przy ul. Garncarskiej 18, zadebiutował pierwszy polski zespól rock'n'rollowy o nazwie Rhythm and Blues" - relacjonował wydarzenie "Magazyn Muzyczny".

Koncert sprzed 50 lat w Rudym Kocie okazał się prawdziwą sensacją dla publiczności, która chyba nie do końca zdawała sobie sprawę, że uczestniczy w przełomowym wydarzeniu dla polskiej muzyki. Odtąd melodie, do tej pory przemycana przez marynarzy lub słuchane w Radiu Luksemburg, zabrzmiały także u nas.

Grupa Rhythm and Blues powstała w lutym 1959 roku dzięki Franciszkowi Walickiemu, zwanego przez swoich licznych fanów "polskim Presleyem". W zespole występowali: Leszek Bogdanowicz (gitara), Leszek Szymański (kontrabas), Andrzej Sułocki (fortepian), Jan Kirsznik (saksofon tenorowy), Edward Malicki (perkusja) oraz Bogusław Wyrobek, a później Michaj Burano i Marek Tarnowski.

Muzycy grupy Rhythm and Blues 50 lat temu zagrali piosenki z repertuaru Elvisa Presleya, "Little" Richarda i Tommy'ego Steele'a "Rock Around The Clock", czy Billa Haleya. Nie tylko fruwały marynary, ale zespół musiał wykonać wiele bisów. Już następnego dnia w prasie pojawiły się entuzjastyczne recenzje.

Ten koncert był początkiem wielkiego sukcesu grupy. Lecz nie wszystkim rock and roll przypadł do gustu. - Na postronnych obserwatorach występy te mogły robić wrażenie zwykłej chałtury. Zebrać tysiące podrostków, którzy płaca po 20 zł i w całej naiwności wierzą, ze ten politowania godny bełkot to prawdziwa, dobra muzyka, którą często słyszą przez radio w wykonaniu Haleya i Steele'a - to nie sztuka - napisał Daniel Passent w felietonie dla "Polityki", po warszawskim koncercie podopiecznych Walickiego.

Koncerty Rhythm and Bluesa przekształciły się w szczególny spektakl, w którym muzyka jakby zeszła na dalszy plan. Publiczność reagowała nieustannym rykiem. Milicja tworzyła ochronne kordony, oświetlała widownie reflektorami i wyprowadzała tych, którzy zdjęli koszule, aby nimi wymachiwać.

"Manifestacja" młodzieży w Katowicach na cześć Wyrobka i rock'n'rolla, sprowokowała nie tylko milicyjną interwencję. Podobno z inicjatywy sekretarza tamtejszego KW PZPR Edwarda Gierka, tournée Rhythm and Bluesa zostało przerwane. Zaraz potem Ministerstwo Kultury i Sztuki ograniczyło działalność zespołu do sal na kilkaset osób. To spowodowało rozwiązanie zespołu 22 czerwca 1960. Jednak to nie przerwało rozwoju rock and rolla w Polsce - potem Walicki założył grupę Czerwono-Czarni.


50-lecie polskiego rock'n'rolla - wydarzenia w Sopocie

Dla upamiętnienia 50. rocznicy koncertu remontowany od czterech lat Rudy Kot na chwilę otworzy swoje podwoje.

We wtorek, o godz. 19 odbędzie się spotkanie z bohaterami wydarzeń sprzed półwiecza. Pojawią się Franciszek Walicki i inni weterani rocka. Zaprezentowana zostanie tablica pamiątkowa w kształcie gitary elektrycznej, która wmurowana zostanie w ścianę Rudego Kota 24 czerwca 2009 roku, czyli w dniu ponownego otwarcia klubu. Paweł Adamowicz wręczy Franciszkowi Walickiemu Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska za wybitne osiągnięcia i zasługi w dziedzinie kultury. Muzyk zostanie także uhonorowany Medalem Prezydenta Miasta.

Opinie (7) 2 zablokowane

 • No wlasnie...

  Ale ten Jacko Karnowski to ma tupet ;- zorganizowal sobie dzisiaj konferencje prasowa na temat referendum ktore ma zdecydowac czy dostanie kopa czy nie , a mowil caly czas o 50- tej Rock and Roll-a . No tak jest takie zwierze ktoremu sie w oczy pluje a ono mysli ze deszcz pada!...

  • 3 2

 • uściśniając

  Wmurowana zostanie gitara elektryczna BASOWA.

  Pozdrowienia dla sekcji rytmicznej .

  • 2 0

 • Dzis historyczny dzien, 50 lat temu w Polsce narodzil sie Rock and Roll...

  • 2 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.