Odmieniona Margaret wraca na scenę i zagra w Sfinksie

20 października 2021, 16:30
Patryk Gochniewski

Margaret w najbliższy piątek wystąpi w sopockim Sfinksie. Ci, którzy myślą, że artystka nie pasuje do tego miejsca, muszą jeszcze raz przeanalizować z jakim materiałem przyjeżdża piosenkarka. To już nie jest taneczny pop. W ostatnim albumie "Maggie Vision" Margaret uderzyła w hip-hopową tonację i rozlicza się na nim z przeszłością poruszając jednocześnie istotne kwestie społeczne.Nadchodzące koncerty hip-hopowe w TrójmieścieMargaret, czyli Małgorzata Jamroży, swoją przygodę z poważnym śpiewaniem zaczęła w 2006 roku od występu w "Szansie na sukces". Trzy lata później znów wystąpiła w programie i dzięki wygranej w odcinku z Moniką Brodką zaśpiewała w wielkim finale w Sali Kongresowej. Od tej pory jej kariera zaczęła nabierać tempa.

Z kopyta ruszyła w 2012 roku, kiedy światło dzienne ujrzał jej utwór "Thank You Very Much". Trzeba przyznać, że od samego początku miała bardzo dużo szczęścia, ponieważ w jej rozwój zaangażowanych było wiele osób ze światowej branży muzycznej - chociażby Chris Marrs Piliero, który współpracował wcześniej np. z Britney Spears. Dzięki temu mogła eksportować swoją twórczość do innych krajów - zazwyczaj była bardzo ciepło przyjmowana.

Kariera Margaret to taki trochę amerykański sen w polskim wydaniu - błyskawiczna rozpoznawalność, liczne koncerty, duża i oddana grupa fanów. Niestety, Margaret na własnej skórze odczuła nieprzyjemności związane z byciem na świeczniku. Show biznes nie okazał się dla niej przyjemny. Poza dobrymi sprawami, jak sława i pieniądze, są też te, które przytłaczają, jak presja, oczekiwania, hejt.

Nic zatem dziwnego, że Margaret postanowiła zrobić sobie artystyczną przerwę, a jej powrót jest też próbą rozliczenia się z tym, co ją spotkało. Opowiada o tym ostatnia płyta, "Maggie Vision". Przede wszystkim, to musiał być szok dla fanów - wokalistka zaczęła robić hip-hop. Nie śpiewa już do tańca - opowiada o kwestiach istotnych: swoim życiu, kulisach sławy, zdrowiu psychicznym czy odnosi się od aktualnych spraw społeczno-politycznych.

Mata mania - młodzież ustawia się w kolejkach po fastfoodowy zestaw raperaPrzed piątkowym koncertem w Sopocie, krótko opowiedziała nam o "Maggie Vision" i o tym, że wcale nie kończy z dawną wersją siebie, tylko ją rozwija.

Patryk Gochniewski: Co cię skłoniło do pójścia w hip-hop? Bo nie chce mi się wierzyć, że to, że jest obecnie w pełni mainstreamowym nurtem.

Hip-hop stał się popem, więc w tym sensie ja nic nie zmieniłam - robiłam pop i teraz też robię. Nic mnie nie skłoniło, nie jest to efektem żadnej kalkulacji czy decyzji, którą podjęłam. To wszystko jest dużo mniej spektakularne niż się wydaje. Ja aktualnie słucham i lubię taki rodzaj muzyki, jest to dla mnie bardzo naturalne, że przekładam swoje zajawki na muzykę.


Ta płyta to poniekąd odcięcie się od dawnej Margaret. Nie patyczkujesz się, chociażby w utworze "Xanax".

W ogóle się z tym nie zgadzam. Ja doceniam swoje dawne wcielenie, dzięki niemu wyrosłam i dzięki temu powstała "Maggie Vision". Uważam to za swój osobisty sukces i jestem z tego dumna. A "Xanax" jest opowieścią o przebodźcowaniu, które spotyka tak wielu z nas.

Jak ważny jest dla ciebie temat zdrowia psychicznego?

Bardzo.

Wiesz, wielu się wydaje, że gwiazdy, osoby popularne mają wszystko - sławę, pieniądze, splendor. Tymczasem wszyscy jesteśmy tymi samymi ludźmi. Każdy może nie radzić sobie z własną głową. Co ciebie wpędziło w chorobę?

To, co nas wszystkich - stres, zbyt wysokie oczekiwania, tempo i ilość zdarzeń na minutę. Ciągłe wystawianie się na opinie innych. Wydaje mi się, że opowiadam historie naszego pokolenia, niestety.

Zmieniam scenę, ale to ten sam syf - mówisz w "Antipop". Obawiasz się, że wciąż czekają na ciebie te same pułapki co w przeszłości?

Obawiam się jedynie samej siebie. Pułapki i zakręty to jedna z niewielu rzeczy, których jestem pewna.

Nie tylko porzuciłaś dawną muzyczną wersję siebie, ale i tę życiową. Przeniosłaś się do "holendra". Mało tego - zerwałaś międzynarodowy kontrakt. To też część terapii?

Raczej dorastania.

Margaret: Wprowadziłam korekty w życiu i karierze, chcę się rozwijać jak dawniej i myślę, że moja przemiana nie skończy się teraz. Ona będzie trwać tak długo, jak żyję. Nie przekreślam "dawnej Margaret", tylko wchodzę na nowy level. Więcej zdjęć (1)

Margaret: Wprowadziłam korekty w życiu i karierze, chcę się rozwijać jak dawniej i myślę, że moja przemiana nie skończy się teraz. Ona będzie trwać tak długo, jak żyję. Nie przekreślam "dawnej Margaret", tylko wchodzę na nowy level.

Łukasz Jasiukowicz

Margaret: Wprowadziłam korekty w życiu i karierze, chcę się rozwijać jak dawniej i myślę, że moja przemiana nie skończy się teraz. Ona będzie trwać tak długo, jak żyję. Nie przekreślam "dawnej Margaret", tylko wchodzę na nowy level.

Łukasz Jasiukowicz

Skończyłaś też z dawnym wizerunkiem. Pokazujesz, że też masz prawo siedzieć w domu w wyciągniętych dresach i kokiem na głowie.

Cały czas mówisz o kończeniu - ja znowu się nie zgadzam. Wprowadziłam korekty, chcę się rozwijać jak dawniej i myślę, że moja przemiana nie skończy się teraz. Ona będzie trwać tak długo, jak żyję. Nie przekreślam "dawnej Margaret", tylko wchodzę na nowy level.

Mówiłaś kiedyś, że myślisz po angielsku podczas tworzenia muzyki. Język polski kompletnie ci nie leżał. Tymczasem to druga z rzędu płyta w ojczystym języku. Co się stało, że udało ci się przestawić?

Margaret: Po prostu się tego nauczyłam. Każdy język ma swoje niuanse, reguły, ładnie i brzydko brzmiące zdania czy sylaby. Ja swoje doświadczenie muzyczno-kompozytorskie miałam zawsze z językiem angielskim, ale po jakimś czasie postanowiłam po prostu pójść dalej i rozwijać się też w innych kierunkach.

Domyślam się, że proces twórczy, praca nad "Maggie Vision", wyglądały diametralnie inaczej niż w przypadku poprzednich płyt.

Przy "Maggie Vision" zawsze zaczynałam od tekstu. I to czuć. Ten materiał jest napakowany treścią i jego warstwa tekstowa jest tu nadrzędna. Ale nie uważam, żeby to był jedyny i słuszny sposób robienia muzyki. Na wszystko jest po prostu odpowiedni czas.

Przyjeżdżasz na koncert do sopockiego Sfinksa - wiesz, że to tutejsza Mekka imprezowiczów?

Przyznam, że nigdy nie miałam przyjemności, ale Trójmiasto darzę ogromną sympatią i cieszę się na ten powrót na maksa.
Czy podoba ci się nowa odsłona Margaret?
34%

tak - dobrze, że idzie swoją drogą i konsekwentnie się rozwija

14%

nie - lepsza była taneczna, popowa twórczość

52%

nigdy nie odpowiadała mi twórczość Margaret, bez względu na stylistykę

zakończona

łącznie głosów: 285

Opinie wybrane


wszystkie opinie (51)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.