stat

Odwołany koncert i brak zwrotów za bilety od Sollusa

14 maja 2019, 15:00
Łukasz Stafiej

Agencja koncertowa Sollus Entertainment sprzedawała bilety na imprezy, które nie dochodziły do skutku. Poszkodowani są m.in. niedoszli widzowie piątkowej "Ostatniej takiej biesiady" w Gdynia Arenie. Dziś policja zatrzymała cztery osoby powiązane z agencją.O problemach poznańskiej agencji eventowej Sollus Entertainment oraz powiązanej z nią bileterii Tixer media w innych częściach kraju pisały od kilku tygodni. Organizator miał w sieci sprzedawać bilety na wydarzenia, które były odwoływane, a nabywcy biletów bez skutku ubiegali się o zwrot pieniędzy.

Mieszkańców Trójmiasta sprawa bezpośrednio dotknęła w piątek, na kiedy to Sollus od kilku miesięcy zapowiadał koncert "Ostatnia taka biesiada w Gdyni - Zbigniew Górny".

Koncerty w Trójmieście


- Bilety w sprzedaży były już pod koniec ubiegłego roku. Ceny nie niskie, bo niektórzy płacili nawet po 300 zł za najlepsze miejsca. Po przyjeździe na miejsce okazało się, że w hali Gdynia Arenie odbywa się mecz, a o koncercie nikt nie słyszał. Setki osób czekały pod drzwiami nabite w butelkę. Z organizatorem nie ma kontaktu - relacjonuje nasza czytelniczka, pani Ewa.

Sprzedaż biletów bez rezerwacji haliJak się dowiedzieliśmy, Sollus co prawda wstępnie poinformował Gdynia Arenę o chęci organizacji wydarzenia, ale potem wycofał się, nie podpisał umowy i zwolnił termin. Mimo to aż do dnia rzekomego wydarzenia organizator sprzedawał w sieci bilety.

- Na początku roku Sollus zrobił wstępną rezerwację pod to wydarzenie, po czym 25 lutego zwolnił termin - mówi Paulina Filipowicz, menedżer ds. eventów w Gdynia Arenie. - De facto koncert w ogóle nie powinien nigdzie zostać ogłoszony, to się robi dopiero po podpisaniu umowy. O tym, że są sprzedawane bilety dowiedzieliśmy się z sieci i od telefonów osób, które je zakupiły. Próbowaliśmy się skontaktować z firmą Sollus i wyjaśnić sytuację, ale nikt nie odpisywał na e-maile ani nie odbierał telefonów.
Jak dodaje Filipowicz, Gdynia Arena z poznańską firmą współpracowała od lat i nigdy wcześniej nie napotkała żadnych problemów. Sollus organizował m.in. relacjonowane przez nasz portal widowiska Harlem Globetrotters, J. Strauss i Przyjaciele czy Whitney: Queen of the Night.

Nic więcej jednak nie zrealizuje, bo firma prawdopodobnie zbankrutowała. Jak poinformował dziś portal epoznan.pl, cztery osoby związane z firmą zostały zatrzymane przez policję. Prokuratora bada, czy pechowe dla widzów w całej Polsce wydarzenia były organizowane z powziętym zamiarem dokonania oszustwa.

Zaniedbania i złe zarządzanieUdało nam się porozmawiać z jednym z podwykonawców, których Sollus zatrudniał przy nagłośnieniu, oświetleniu czy produkcji wydarzeń. Naszemu rozmówcy - podobnie jak kilku innym osobom w podobnej sytuacji - poznańska firma jest dłużna kilkadziesiąt tysięcy złotych za wykonaną pracę.

- Sollus padł przez długofalowe zaniedbania i złe zarządzanie - uważa nasz rozmówca. - Nie dbano o zabezpieczenie finansowe, bieżące wydarzenia finansowano z pieniędzy za bilety sprzedawane na imprezy dopiero zaplanowane. W pewnym momencie tych pieniędzy po prostu zabrakło i zaczęto odwoływać wydarzenia. Firma nie miała jednak z czego oddawać pieniędzy za bilety, ponieważ już wcześniej je wydała na bieżące imprezy.
Jak to możliwe, skoro zgodnie z powszechnie przyjętymi zasadami zabezpieczającymi interesy widzów, internetowe bileterie wypłacają organizatorowi pieniądze za bilety dopiero po zrealizowaniu wydarzenia? Otóż Sollus sprzedawał wiele biletów poprzez system Tixer, który pieniądze przekazywał na konto organizatora na bieżąco. Co ciekawe, według Krajowego Rejestru Sądowego w zarządzie Tiksera zasiada ta sama osoba, co w zarządzie firmy Sollus, obie spółki mają również taki sam adres.