One Night in Church. Muzyczna uczta w Centrum św. Jana

26 maja 2020 (artykuł sprzed 1 roku)
Daria Owczarek

Czterech trójmiejskich artystów, pełnowymiarowe koncerty w unikatowej przestrzeni i transmisja na najwyższym poziomie - tak zapowiada się wydarzenie Sfinks700: One Night In Church, które już w środę, 27 maja, o godz. 19 fani muzyki elektronicznej będą mogli zobaczyć online za darmo. W kościele zamontowano około 120 urządzeń świetlnych, a całość zarejestrowana została przez pięciu operatorów na siedmiu kamerach.Więcej wydarzeń online


Od początku pandemii kultura radzi sobie jak może, głównie przenosząc się do sieci. Artyści raczą nas autorskimi live setami, pełnymi koncertami czy archiwalnymi nagraniami. Kluby coraz częściej organizują w swoich wnętrzach specjalne wydarzenia transmitowane na żywo, aby dać swoim stałym bywalcom namiastkę klubowej atmosfery. Tym razem organizatorzy imprez w Sfinks700 postanowili zmienić przestrzeń i we współpracy z Nadbałtyckim Centrum Kultury przenieśli jedną z nich do dawnego kościoła.

"One Night in Sopot" to cykl imprez, do tej pory głównie odbywających się w Sfinksie. Jego nowa odsłona wyjątkowo zagości w przestrzeni Centrum św. Jana, gdzie wystąpi czterech reprezentantów trójmiejskiej sceny alternatywnej - Lasy, Nightrun87, Hatti Vatti i Vacos.

Lasy: Jesteśmy zjednoczeni w izolacji- Ideą projektu było zarejestrowanie czterech pełnych występów trójmiejskich artystów, z których każdy wystąpił ze specjalnie przygotowanym na tę okazję programem - mówi Łukasz Zieliński ze Sfinksa. - Lasy i Nightrun87 przygotowali 35-minutowe koncertowe występy live. Hatti Vatti zaprezentuje 45-minutowego ambientowego seta, a Vacos zagra elektronicznego godzinnego seta, składającego się z utworów tylko polskich producentów.
W kościele zamontowano około 120 urządzeń świetlnych, a całość zarejestrowana została przez pięciu operatorów z firmy DUST FILM na siedmiu kamerach. Efekt finalny w postaci wysokiej jakości filmu video to także ich zasługa. W produkcji wydarzenia udział wzięły firmy oświetleniowe i realizatorskie, które z powodu pandemii utraciły możliwość realizacji zleceń. To gest solidarności i wzajemnego wspierania się w tym trudnym okresie.

- Myślę, że udało się nam w tym trudnym czasie stworzyć coś, czego na polskim rynku streamów i realizacji wydarzeń kulturalnych jeszcze nie było. Bardzo dobrej jakości materiał dopasowany do powagi i wzniosłości miejsca, w którym się znajdowaliśmy - dodaje Łukasz Zieliński.
Premierową transmisję całego wydarzenia będzie można zobaczyć 27 maja o godz. 19 na kanale YouTube Sfinks700 oraz profilu Facebook.