stat

Otwarcie 100czni. Nowa przestrzeń imprezowo-kulturalna w Gdańsku

5 sierpnia 2017, 11:00
Alicja Olkowska

Niewielkie miasteczko zbudowane z siedemnastu kontenerów na postoczniowym terenie zobacz na mapie Gdańska, wypełnione punktami gastronomicznymi i pracowniami artystów, w piątkowy wieczór zostało oficjalnie otwarte. 100cznia, bo tak nazywa się projekt małżeństwa z Gdańska, czynna będzie przez cały tydzień od poniedziałku do piątku w godz. 12-1, a w weekendy do godz. 2.To kolejna, po Ulicy Elektryków i Podwórku na Dolnym Mieście przestrzeń w Gdańsku, która zachęcić ma do spędzania czasu na wolnym powietrzu, spróbowania ulicznego jedzenia i zapoznania się z pracami trójmiejskich twórców, ale nie tylko - gościnnie pojawią się tutaj również artyści z Polski i zagranicy.

Otwarcie 100czni zapowiadaliśmy tutaj, w Planuj tydzień oraz Kalendarzu imprez

- 100cznia składa się z siedemnastu 12-metrowych kontenerów, z czego znaczna część jest już zapełniona. Znajdziemy tutaj sporo punktów gastronomicznych serwujących kuchnię z całego świata oraz pracownie artystów - mówi inicjatorka 100czni, Alicja Jabłonowska. - Oprócz tego co tydzień będą się tutaj odbywać imprezy dodatkowe: koncerty, wystawy i spotkania z inspirującymi ludźmi.
Na ten moment czynnych jest siedem punktów z ulicznym jedzeniem: znana z pizzy z pieca opalanego drewnem Oliwa do ognia, Hummusland, Karma Guru i dobrze zaopatrzony bar alkoholowy (niestety, tutaj trzeba swoje odstać w kolejce, żeby założyć zamówienie). Oprócz tego znajdziemy nowości na trójmiejskiej mapie kulinarnej, czyli Arancini (sycylijski street food), Mecyje (wytrawne gofry i kanapki) i wegetariańską Sunrę. Organizatorzy wydzielili również strefę relaksu, gdzie można wypocząć na ustawionych na piasku leżakach i dmuchanych pufach. Są również toalety, a jakże, w kontenerach.


- Artystom udostępniamy kontener "gościnny", w którym co tydzień ktoś inny będzie rezydować. W tym tygodniu możemy podziwiać Patyki, czyli ręcznie robione lampy z drewna oraz prace Karola Lewalskiego. Dodatkowo znajdziemy na terenie 100czni sklep z winylami, pracownię sitodruku oraz studio tatuażu - dodaje Jabłonowska.
Muzyczną atrakcją piątkowego otwarcia był występ Rosalie, natomiast od 9 sierpnia o 6 września, co środę, usłyszymy trójmiejskich artystów w cyklu Nowe idzie od morza. W programie koncerty Twinkling + Dalekie, Lonker See, Kwiaty, 1988 oraz Michał Bąk Quartetto.

100cznia będzie czynna co najmniej do końca września, a jeśli znajdą się fundusze i uda się osłonić kontenerową konstrukcję specjalną kopułą, także jesienią i zimą. Po nowym roku planowana jest trzymiesięczna przerwa, by na wiosnę ponownie ruszyć z projektem.

W sezonie na terenie Gdańska działają jeszcze dwa podobne miejsca: Ulica Elektryków, która zaprasza co weekend na Nocny Targ, Śniadanie na stoczni i koncerty (zobacz wszystkie imprezy w sierpniu) oraz otwarte w piątki i soboty Podwórko na Dolnym Mieście. Tutaj również organizowane są imprezy dodatkowe, takie jak targi vintage czy Gdański Targ Roślinny (zobacz wszystkie najbliższe imprezy).