Otwarte tarasy na galeriach handlowych w Trójmieście

30 maja 2020, 8:00
Julia Rzepecka
Taras na Galerii Metropolia:

Pogoda coraz lepsza, obostrzeń coraz mniej i powoli wracają do życia punkty gastronomiczne. Otwierają się także dodatkowe przestrzenie, między innymi tarasy widokowe na centrach handlowych. Nowością jest taras na Galerii Metropolia w Gdańsku, gdzie mogą udać się klienci Stacji Food Hall. Gdzie jeszcze zjemy z widokiem?Punkty widokowe w TrójmieścieWraz ze zniesieniem kolejnych zakazów związanych z koronawirusem w Trójmieście otwierają się lokale i punkty gastronomiczne. W piątek wieczorem na świeżym powietrzu otworzyła się m.in. 100cznia, widać też większy ruch i rozstawione ogródki w Głównym Mieście w Gdańsku, a także w centrum Sopotu i Gdyni. Otwierają się także tarasy widokowe w galeriach handlowych. W tym roku po raz pierwszy będzie można spędzić czas na dachu Galerii Metropolia przy stacji Wrzeszcz PKP. To wstęp do projektu "Stacja Dach".

- Pomysł na zagospodarowanie tej przestrzeni mieliśmy od dłuższego czasu - mówi właściciel Michael Motz. - Tak naprawdę od czasu powstania samej Stacji Food Hall. Dach tej galerii ma świetny potencjał, wiedzieliśmy więc od razu, że chcemy coś tam zrobić. W tym sezonie niestety otwarcie pokrzyżował nam koronawirus, ale mamy nadzieję, że za moment to nadrobimy. Chcemy rozszerzyć w ten sposób Stację, aby można było usiąść sobie pod gołym niebem. Docelowo chcemy zrobić tam coś w postaci miejskiego ogrodu z barem - mówi.
Pomysłodawcy nie chcieli już dłużej czekać i kiedy zaświeciło wiosenne słońce, postanowili otworzyć wersję mini, która ma być wstępem do tego, co będzie dalej.

- Projekt zakłada, że będzie tutaj kilka stref na o wiele większej powierzchni niż do tej pory - mówi Ewelina Malko ze Stacji Food Hall. - Chcemy stopniowo wprowadzać tutaj nawet warstwę artystyczną, czyli planujemy stand-upy, koncerty, jam session, chcemy też aktywizować lokalną społeczność oraz młodych muzyków i zachęcać ich do występów tutaj. Chcemy tworzyć otwarte listy dla osób z pasją, które będą mogły zagrać publicznie. Warto tu przyjść, bo to serce Wrzeszcza, można podziwiać świetny widok. A piętro niżej mamy różnorodność kuchni, która tak duża jest chyba tylko w tym miejscu. Można też kupić napoje, drinki, a do tego muzyka i fajna atmosfera.
Dach Galerii Metropolia początkowo był przewidziany tylko jako parking dla samochodów i nadal tam funkcjonuje, ale właściciele zapewniają, że to nie przeszkodzi w wypoczywaniu. Są też plany ewentualnego zadaszenia na wypadek niesprzyjającej pogody.

- Nasza przestrzeń jest wygrodzona, goście są osłonięci od samochodów. Gdy będzie rosła, to też oczywiście będziemy ją stopniowo ogradzać dla bezpieczeństwa i zachowania klimatu na dachu - mówi Ewelina Malko.
Czytaj też: Trójmiejskie lokale gotowe na przyjęcie gości

W Trójmieście szeroki taras widokowy ma także Forum Gdańsk, skąd dokładnie widać Bramę Wyżynną, dachy Głównego Miasta, ruch na głównej arterii oraz skrzyżowanie z ul. Okopową, a także przystanek SKM Śródmieście.

Minitaras pojawił się także w Galerii Madison przy ul. Rajskiej w Gdańsku, tuż przy strefie gastronomicznej, skąd dobrze widać całe skrzyżowanie z ul. Jana Heweliusza.
Czy często jadasz w strefach gastronomicznych centrów handlowych?
8%

tak, bardzo często

7%

często

32%

od czasu do czasu

27%

rzadko

26%

nigdy lub prawie nigdy

zakończona

łącznie głosów: 804