stat

Piknik historyczny w parku Oruńskim

19 października 2019, 17:15
mJ
artykuł historyczny
Relacja z Pikniku historycznego

W sobotę w parku Oruńskim odbył się piknik historyczny i inscenizacja przybliżająca historię pierwszej połowy XVIII wieku. Pojawili się dawni żołnierze, mieszczanie i szlachta. Odwiedzający przy barokowej muzyce mieli okazję zobaczyć pokazy walki i mody.Wydarzenie zapowiadaliśmy w oddzielnym artykule oraz w kalendarzu imprez.

Przypomnijmy, na początku XVIII wieku, w latach 1700-1721 na terenie Rzeczypospolitej szalała Wielka Wojna Północna. Polskie miasta dzielnie broniły się przed intruzami - wojskami szwedzkimi, rosyjskimi i saskimi. Nieproszeni goście nie omieszkali zawitać także do Gdańska, gdzie w październiku 1702 roku, na przedmieściu Oruni doszło do potyczki między gdańskimi żołnierzami a Sasami. Walkę nazwano później starciem pod Starymi Szkotami.

- Cieszymy się, że tak dużo rodzin wzięło udział w dzisiejszym pikniku. Zapewne duża w tym zasługa przyjemnej pogody. Orunianie są zadowoleni z faktu, że coś się u nich dzieje, a przy tym mogą poznać historię bardzo ważnego, pięknego miejsca na mapie Gdańska - wyjaśnia Krzysztof Kucharski z grupy rekonstrukcyjnej Garnizonu Gdańsk.
W czterogodzinnym pikniku mieszkańcy Oruni mieli okazję nieco dotknąć historii. Zobaczyli kilka pokazów, w tym walki na broń białą, musztry wojsk i artylerii oraz mody damskiej z epoki. Mogli z bliska przyjrzeć się szpitalowi polowemu, kuchni wojskowej i tańcom barkowym.

Wisienką na torcie sobotniego wydarzenia była potyczka wojsk gdańskich i saskich. Wydarzenie zostało zwieńczone uroczystą salwą.

- Większość naszych strojów wykonujemy samodzielnie na podstawie rycin czy wykrojów z epoki. Szyjemy je głównie ręcznie. Sprzęt skórzany odtwarzamy w podobny sposób. Oczywiście poprzedzają to badania w archiwach, czytanie dawnych książek oraz instruktaży. Z miesiąca na miesiąc zbieramy ekwipunek, po czym możemy go zaprezentować widzom - dodaje.
Organizatorzy wydarzenia zaprosili kilka grup rekonstrukcyjnych z całej Polski. Łącznie udział wzięło około 60 rekonstruktorów. Orunia 1702 to pilotażowy projekt rady dzielnicy Gdańsk Orunia-św.Wojciech-Lipce.

Dzielnica latających bagnetów. Orunia i Stare Szkoty w XVIII wieku


mJ