Planuj Tydzień: część imprez się odbędzie

23 października 2020, 15:00
Julia Rzepecka

Od soboty cały kraj będzie objęty czerwoną strefą. Wydarzenia rozrywkowe i kulturalne mogą odbywać się tylko przy zmniejszonym udziale publiczności, która nie może przekroczyć 25 proc. zajętych miejsc. W Trójmieście czerwona strefa obowiązuje już od jakiegoś czasu i wydarzenia planowane są zgodnie z zalecanym obostrzeniami. W nadchodzącym tygodniu odbędą się koncerty i spektakle, nie zabraknie ciekawych spotkań, również online. Jednocześnie nasz cykl Planuj Tydzień zostaje przeniesiony - artykuły będą się pojawiać od teraz w piątki.
KoncertyCzerwone Gitary będą obchodzić 55-lecie swojej artystycznej działalności w Filharmonii Bałtyckiej. Podczas platynowego koncertu będzie można usłyszeć największe przeboje, utwory z początkowego okresu działalności grupy oraz nowe propozycje, a także zobaczyć historię zespołu w pokazie multimedialnym. Bilety na ten koncert zostały już wyprzedane.

Klub Żak zaprasza na październikowe koncerty w ramach 23. Festiwal Jazz Jantar. W Ratuszu Staromiejskim zapowiada się NeoArte - Syntezator Sztuki. Festiwal o międzynarodowej obsadzie, prezentujący najciekawsze trendy w muzyce i sztuce współczesnej odbędzie się po raz dziewiąty. W ramach festiwalu odbędzie się m.in. Maraton koncertowy, Wieczór premier, koncert Noc Klasyka - Alvin Lucier czy koncert Ensemble Mosaik.

W niedzielę w Oliwskim Ratuszu Kultury wybrzmi argentyńska muzyka, czyli Cuarteto Re!Tango - Milonga.

Ciekawie zapowiada się koncert w najbliższą sobotę na... najstarszym zachowanym fortepianie. Zagra dr Maciej Gański z Akademii Muzycznej. W koncercie będzie można wziąć udział dzięki transmisjom online.

Teatr, film, literaturaPrzy znacznie pomniejszonej widowni, ale grają. Teatry w Trójmieście zapraszają na spektakle. W Teatrze Wybrzeże w najbliższą sobotę szykuje się premiera najnowszego spektaklu Nora w reżyserii Radosława Rychcika. Teatr na swoich scenach w Gdańsku i Sopocie wystawia też tytuły: Żabusia, Inteligenci oraz Karmaniola, czyli od Sasa do Lasa.

W Gdyni w Teatrze Muzycznym zapowiedziane są spektakle: Wiedźmin, Księga Dżungli oraz Pchła Szachrajka. Z kolei Teatr Miejski zaprasza na przedstawienia Nastazja wychodzi za mąż i Przygody Remusa. W Teatrze Boto pokazy przedpremierowe sztuki Adiafora. Narkotyk dla mnie. Natomiast Teatr Gdynia Główna ma propozycję dla dzieci, czyli Zuchwała historia z zakurzonej półki. Młodszych widzów zainteresować mogą też przedstawienia Teatru Miniatura: Bajki robotów i Tajemnica kina. Natomiast w klubie Żak w poniedziałek czytanie performatywne PC Drama / Scrolling.

Gdynia zaprasza na Dni Krytyki Filmowej. To już trzecia edycja wydarzenia, które pierwotnie miało odbyć się w kwietniu. Główną ideą imprezy jest połączenie pokazów filmowych z prelekcjami i dyskusjami znawców kina, dając publiczności możliwość wymiany poglądów i dyskusji na temat sztuki filmowej. Do końca października będzie można posłuchać rozmów z polskimi twórczyniami filmowymi, poświęconych ich zawodowym specjalnościom: reżyserii, produkcji, kostiumografii i innym, czyli Jak one to robią? Rozmowy o zawodach filmowych. W Kinie Kameralnym Cafe odbędzie się pierwsze spotkanie DKF: Seans filmu A więc wojna! Niezapomniane kadry. Zobaczyć tam można też pokaz specjalny - Ronnie Wood: ktoś na górze mnie lubi.

Będzie też coś dla miłośników literatury. Przed nami 200. Krakowski Salon Poezji - spotkanie jubileuszowe w Nadbałtyckim Centrum Kultury. W Domu Harcerza szykuje się też Festiwal Literacki "Fala Poprzeczna".

Spotkania, wystawy, warsztatyNa weekend zaplanowane są demonstracje i protesty związane z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, że aborcja dokonywana ze względu na ciężkie wady płodu jest niezgodna z konstytucją. Marsze odbędą się w Gdańsku i Gdyni.

Największe, najstarsze i najbardziej charakterystyczne auta ze Stanów Zjednoczonych będzie można zobaczyć już w najbliższą sobotę podczas zakończenia sezonu Amcary Trójmiasto, które odbędzie się przy restauracji Mystery. Z kolei Hevelianum przygotowuje zwiedzanie z przewodnikiem zatytułowane Dzieje Fortu. Ciekawie zapowiadają się też Warsztaty kulinarne: kiszonki i fermentacja, które przygotowuje Ziemiosfera.

W środę w Gdyni szansa na spotkanie autorki popularnych ilustracji, czyli spotkanie autorskie z Martą Frej. Kto będzie sam chciał spróbować swoich sił w rysowaniu, może zainteresować się warsztatami rysunku Od stóp do głów w Oliwskim Ratuszu Kultury. W tym samym miejscu obejrzeć można także wystawę Bauhaus Spirit.

Nie zabraknie wydarzeń dla seniorów. W Oliwie cyklicznie odbywa się Akademia Aktywności - srebrna generacja. Z kolei dla całych rodzin przygotowuje warsztaty Centrum Nauki Experyment w Gdyni - Warsztaty Rodzinne. Przestraszna Manufaktura Experymentu. Natomiast dla młodzieży propozycję ma Instytut Kultury Miejskiej, który zaprasza na bezpłatne warsztaty Litera w obiektywie. Zainteresowanych tą tematyką mogą zaciekawić też warsztaty Sitodruku z Mateuszem Żywickim, które przygotowuje tuBaza.

Przed nami także imprezy podróżnicze. W weekend 8. Studenckie Spotkania Podróżnicze: Menażki, które odbędą się online. W poniedziałek Spotkanie z podróżnikiem: Kia Ora, czyli trzy miesiące w Nowej Zelandii.
Czy ktoś w twoim otoczeniu chorował na COVID-19?
5%

tak, sam przebyłe(a)m tę chorobę

1%

jestem na kwarantannie po kontakcie z osobą zakażoną

41%

znam kilka takich osób

16%

znam jedną taką osobę

37%

nie, nie znam nikogo takiego

zakończona

łącznie głosów: 126