Planuj Tydzień: trwa warunkowe otwarcie kultury

19 lutego 2021, 9:00
Julia Rzepecka
Spektakl "Akademia Pana Kleksa" w Teatrze Miniatura przygotowany został przez aktorów teatru, ale także dzieci, które przeszły cykl warsztatów z zakresu śpiewu, ruchu scenicznego i aktorstwa. Więcej zdjęć (2)

Spektakl "Akademia Pana Kleksa" w Teatrze Miniatura przygotowany został przez aktorów teatru, ale także dzieci, które przeszły cykl warsztatów z zakresu śpiewu, ruchu scenicznego i aktorstwa.

Fot. Piotr Pędziszewski/mat. prasowe

Spektakl "Akademia Pana Kleksa" w Teatrze Miniatura przygotowany został przez aktorów teatru, ale także dzieci, które przeszły cykl warsztatów z zakresu śpiewu, ruchu scenicznego i aktorstwa.

Fot. Piotr Pędziszewski/mat. prasowe

Za nami pierwsze dni po zniesieniu obostrzeń w kulturze. Dla widzów otworzyły się teatry, kina, filharmonie i opery. Pojawiły się też pierwsze koncerty, a wszystko przy 50-procentowym udziale publiczności. Jeszcze przez następny tydzień kultura będzie otwarta. Co dalej? Rząd ma zdecydować już niedługo na podstawie przestrzegania zasad bezpieczeństwa przez widzów.
TeatrTeatry korzystają z możliwości pokazania efektów swojej pracy z ostatnich miesięcy. Mimo pandemii próby cały czas się odbywały, dzięki czemu teraz można oglądać kolejne premiery. Za nami premiera spektaklu "Sztuka" w Teatrze Wybrzeże oraz "Arszenik i stare koronki" w Teatrze Miejskim, a ich recenzje można przeczytać w naszym portalu. Co przed nami?

Teatr Wybrzeże zaprasza na prapremierę "Emigrantek". W najbliższych dniach odbędą się także pokazy przedpremierowe spektaklu "Lilla Weneda". Będzie można też zobaczyć przedstawienie tego teatru w wersji online i będzie to tytuł "Ruscy". Teatr Miejski w Gdyni wraca z pełnym humoru spektaklem "Trzej muszkieterowie".

Teatr Muzyczny w Gdyni zaprasza na "Szalone nożyczki". Z kolei Opera Bałtycka wystawia "Sen nocy letniej", udostępnia też transmisję online "Opera? Si!". Muzycznie będzie też w Teatrze Miniatura, gdzie zobaczyć można "Akademię pana Kleksa".

W Gdyni sceniczną gotowość ogłasza Konsulat Kultury. W najbliższy weekend wystawiana jest tam "Stara baba. Tragedia antyczna". Teatr Gdynia Główna zaprezentuje z kolei "Bajkę o księżniczce Popi i smoku Tarabistraku" oraz na "i... jakoś to będzie!".

Sopocki Teatr Tańca zaprasza na premierę metafizycznego spektaklu inspirowanego filmem Ingmara Bergmana "7. pieczęć", natomiast Klub ŻAK też stawia na taniec i kusi widzów spektaklami w ramach Gdańskiego Festiwalu Tańca. Jeśli jednak wolicie zostać w domu i delektować się sztuką przez internet, polecamy spektakl "Co pan na to, panie Freud?" przygotowany przez Klub Plama.

"Sen nocy letniej" w Operze Bałtyckiej:

Koncerty, kinoChociaż będzie ich jeszcze niewiele, w nadchodzącym tygodniu odbędą się także koncerty. Filharmonia Bałtycka zaprasza na Koncert symfoniczny - Pietro de Maria. Orkiestrę poprowadzi dyrektor artystyczny, maestro George Tchitchinadze. Natomiast Oliwski Ratusz Kultury szykuje Wieczór na Broadwayu vol. 3. Wystąpią Agata Walczak, Karolina Merda i Krzysztof Wojciechowski. Przez cały najbliższy miesiąc w każdy piątek o godzinie 11 usłyszeć też można carillony gdańskie. W sobotę wysłuchać będzie można także koncertu Muzyka na fali Pawła Domagały, który odbędzie się na statku.

Na możliwość obejrzenia filmu w dużym kinie będziemy musieli jeszcze poczekać. Multipleksy zapowiedziały, że nie otwierają się w tym miesiącu. Działają za to mniejsze kina, takie jak np. Klub Filmowy, w którym obejrzymy "Palm Springs", Kino Kameralne Cafe, które zaprasza na pokaz specjalny filmu "Kapitan. Film o Krzysztofie Baranowskim" i spotkanie z reżyserem po projekcji. Na seanse zaprasza także Klub ŻAK, w tym również na te prezentowane wirtualnie jako cykl Kino Żak w waszym domu.

Podczas koncertów należy mieć zasłonięte usta i nos, a zapełnienie widowni nie może przekraczać 50 procent. Więcej zdjęć (2)

Podczas koncertów należy mieć zasłonięte usta i nos, a zapełnienie widowni nie może przekraczać 50 procent.

Fot. materiały prasowe/Filharmonia Bałtycka

Podczas koncertów należy mieć zasłonięte usta i nos, a zapełnienie widowni nie może przekraczać 50 procent.

Fot. materiały prasowe/Filharmonia Bałtycka

Wystawy, spotkaniaW najbliższych dniach nie zabraknie także spotkań i wystaw. W środę w Hevelianum kolejne spotkanie z serii Nauka Mówi: Solaris i Pirx. Jego gościem będzie prof. Andrzej Niedzielski, astronom specjalizujący się w astrofizyce, kierujący Katedrą Astronomii i Astrofizyki UMK w Toruniu. W tym samym miejscu obchodzony będzie Dzień Nauki Polskiej. To święto ma upamiętniać dokonania polskich naukowców, a Hevelianum postanowiło uczcić je, prezentując przede wszystkim dokonania młodych polskich naukowców. Również Experyment świętuje Dzień Nauki Polskiej. Z tej okazji przygotowane będą efektowne pokazy naukowe i wywiady z naukowcami, wydarzenia online i na wystawach w Gdyni.

Przed nami także spotkania autorskie. W niedzielę IV Dyktando Sopockie i spotkanie z prof. Bralczykiem. Z kolei w poniedziałek szykują się warsztaty krytyki literackiej z Juliuszem Kurkiewiczem. Online odbędzie się spotkanie autorskie z Katarzyną Tubylewicz i Danielem Tubylewiczem, którzy opowiedzą o podróży przez Szwecję w poszukiwaniu krajobrazów samotności.

Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni zaprasza na spotkanie z Dorotą Ozą Karecką i Dianą Lenart oraz na Pogadanki popkulturowe. Natomiast Muzeum Miasta Gdyni ma cykl spotkań Muzealne zmysły dla najmłodszych odwiedzających wraz z opiekunami. W planach także Dzień Rodzinny warsztaty z animacji dla dzieci oraz warsztaty architektury dla dzieci.

W Gdańsku jest okazja, by zwiedzić Gdański Teatr Szekspirowski z przewodnikiem. Zapowiada się też wystawa licencjatów Akademii Sztuk Pięknych. CSW Łaźnia prezentuje wystawę Marianka Grabska / CENA PUSTKI / Windows 2021, a Klub ŻAK Figury Pierwsze Przemysława Garczyńskiego. W Instytucie Kultury Miejskiej będzie rozmowa z Moniką Kaźmierczak i Emilem Miszkiem o gdańskiej muzyce dawnej i współczesnej. Na koniec proponujemy wydarzenie online: Po taniec, czyli o mojej podróży do Gwinei - spotkanie z Mają Kurant.
Czy kultura powinna zostać otwarta na stałe?
69%

zdecydowanie tak, jest potrzebna, a na widowni jest raczej bezpiecznie

16%

raczej tak, to krok w kierunku odmrażania gospodarki

2%

raczej nie, powinno się otworzyć inne branże

9%

nie, na otwieranie jeszcze za wcześnie

4%

nie wiem/ nie mam zdania

zakończona

łącznie głosów: 170

Opinie (13) 1 zablokowana

 • Nic nie planujcie bo Anrzej się naszusował i można zamykać (1)

  • 25 4

  • Ale warun był ponoc słaby.

   • 6 1

 • tresura narodu trwa dalej..

  • 10 5

 • ludzie sie na kasyna rzucili (1)

  i jest jak jest.

  • 8 3

  • Bo tam lepsze atrakcje

   Niż w teatrze

   • 1 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.