Planuj muzyczne lato. Przegląd trójmiejskich festiwali

25 kwietnia 2016 (artykuł sprzed 4 lat)
Łukasz Stafiej

Dla bywalców letnich festiwali muzycznych mamy dwie dobre wiadomości. Po pierwsze, żaden trójmiejski festiwal nie zniknął z tegorocznego kalendarza. Po drugie, do grona imprez dołączyła jedna nowa - święto muzyki klubowej na stadionie w Letnicy.Znamy daty największych festiwali muzycznych w Trójmieście. Wszystkie wydarzenia odbędą się w podobnych terminach, co w latach ubiegłych. Dobra wiadomość jest taka, że żadna duża impreza nie zniknęła z kalendarza. Niektórzy organizatorzy już ogłosili programy i ceny biletów, inni wciąż trzymają te informacje w tajemnicy albo dopinają listy zaproszonych artystów.

Nowością w trójmiejskim kalendarzu imprezowym będzie w tym roku Music Power Explosion, czyli jednodniowy festiwal muzyki klubowej na Stadionie Energa Gdańsk zobacz na mapie Gdańska 15 lipca. Dla kilkudziesięciotysięcznej publiczności zagra między innymi jedna z największych gwiazd muzyki tanecznej ostatnich lat - szwedzki didżej i producent Avicii. Na murawie stadionu będzie można usłyszeć takie parkietowe przeboje, jak "Wake Me Up", "I Could Be The One" czy "Levels". Podobno będzie to jeden z ostatnich występów tej młodej gwiazdy muzyki klubowej. Podczas kilkugodzinnej imprezy zagrają również Felix Jaehn, Modestep, Mafia Mike, Widenski oraz Warson. Ceny biletów zaczynają się od 135 zł.

Muzyki tanecznej będzie można posłuchać również podczas festiwalu Gdańsk Dźwiga Muzę, którego ósma edycja odbędzie się w dniach 29-31 lipca na Placu Zebrań Ludowych zobacz na mapie Gdańska. Program imprezy nie jest jeszcze znany, ale należy spodziewać się kontynuacji koncepcji programowej z roku poprzedniego. Zadowoleni będą fani hip-hopu oraz popu - w tym polskich przebojów. Nieodłącznym elementem programu będą również warsztaty taneczne z uznanymi na świecie choreografami.

Znany jest natomiast częściowy program festiwalu D.I.Y. Hardcore Punk Fest, który w tym roku odbędzie się po raz dwunasty. W dniach 8-9 lipca w klubie Ucho zobacz na mapie Gdyni zagra szesnaście zespołów z szeroko pojętej sceny punkowej i hardcorowej z Polski i Europy. Wystąpią między innymi szwedzkie Doom, Victims i Misantropic. Impreza - jak co roku - będzie zorganizowana oddolnie, bez współpracy sponsorów, zgodnie z ideą "Do It Yourself". Cena karnetu nie powinna przekroczyć 50 zł. Z kolei od 2 do 6 czerwca na Skwerze Arki Gdynia zobacz na mapie Gdyni wystąpi kilkunastu bluesmanów z całego świata. Na corocznym Gdynia Blues Festival zagrają między innymi: Nina Hill, Green Grass, Johnny Mastro & Mama Boys oraz Sławek Wierzcholski & Nocna Zmiana Bluesa. Wstęp jest wolny.

Sporo alternatywnego grania będzie można posłuchać również na festiwalach Fląder i Soundrive. Ten pierwszy - jak co roku - będzie miał miejsce na dwóch plażowych scenach w Brzeźnie zobacz na mapie Gdańska. Lista zespołów, które wystąpią tam w dniach 17-18 czerwca, nie jest jeszcze znana, ale z pewnością będzie to kilkudziesięciu polskich artystów - zarówno już uznanych, jak i dopiero zaczynających muzyczną karierę. Wstęp - jak co roku - będzie wolny. Na niszowych artystów z całego świata stawia z kolei organizator Soundrive Fest. Stoczniowy festiwal muzyki niezależnej odbędzie się w dniach 1-3 września. W klubie B90 zobacz na mapie Gdańska będzie można posłuchać zarówno singer-songwriterów, muzyki elektronicznej, gitarowej, jak i eksperymentalnej. Dotychczas ogłoszono między innymi takich wykonawców, jak Henry David's Gun, Calm The Fire, Júníus Meyvant, Hinds, Pixx czy Petite Noir. Karnet kosztuje 100 zł.

Dźwięków z pograniczna muzyki świata i folku, które to zaproszeni wykonawcy często łączą ze współczesnymi inspiracjami, między innymi rockiem, jazzem czy elektroniką będzie można posłuchać podczas festiwali Dźwięki Północy i Globaltica. Organizatorzy tego pierwszego skupiają się przede wszystkim na prezentacji zespołów z państw nadbałtyckich. Tegoroczną edycję zdominują artyści ze Skandynawii. W dniach 14-17 lipca w Centrum św. Jana zobacz na mapie Gdańska zagrają między innymi Valkyrien allstars, Vassvik, czy Kimmo Pohjonen, który będzie gwiazdą imprezy. Ceny biletów nie są jeszcze znane. Można już natomiast kupować bilety na koncerty w ramach Globaltiki. Wstęp na jeden dzień imprezy, która potrwa od 20 do 24 lipca będzie kosztować 30 zł. W zielonym otoczeniu Parku Kolibki zobacz na mapie Gdyni zagrają między innymi tak różni artyści, jak rumuńska orkiestra dęta Fanfare Ciocărlia, tybetański pieśniarz Ngawang Lodup czy rodzinna Kapela Maliszów z Beskidu Niskiego.

Miłośnicy jazzu z pewnością z entuzjazmem przyjęli informację, że nowym kuratorem Sopot Jazz Festival został legendarny saksofonista Greg Osby. Niestety Amerykanin nie zdradził jeszcze swojej koncepcji programowej. Wiadomo tylko, że w ramach imprezy odbędzie się cykl koncertów, na których spotkają się muzycy z Zachodu ze swoimi kolegami z Europy Wschodniej, a jedna z gwiazd przygotuje na festiwal premierowy materiał. Impreza odbędzie się w dniach 13-15 października w różnych lokalizacjach kurortu. Z kolei 13 i 14 sierpnia na plenerowej scenie na tyłach Filharmonii Bałtyckiej zobacz na mapie Gdańska odbędą się dwa koncerty "z plusem" w ramach Solidarity of Arts. Kuratorem i gospodarzem pierwszego będzie młody kompozytor Radzimir Dębski, z kolei na drugim publiczność usłyszy największe kompozycje Wojciecha Kilara.

Na koniec warto odnotować największy i dla wielu najważniejszy festiwal muzyczny w Polsce. Open'er potrwa w tym roku od 29 czerwca do 2 lipca i będzie to prawdopodobnie jedna z jego najgłośniejszych edycji od wielu lat. Na lotnisku w Kosakowie zobacz na mapie Gdyni zagrają takie gwiazdy, jak Red Hot Chili Peppers, Florence and The Machine, Foals, PJ Harvey czy Sigur Ros. Karnet kosztuje 549 zł, a bilet jednodniowy 239 zł.
Jak często bywasz na trójmiejskich festiwalach muzycznych?
19%

kilka razy podczas festiwalowego sezonu

36%

zawsze przynajmniej na jednym w roku

45%

sporadycznie albo w ogóle

zakończona

łącznie głosów: 301