Planuj Tydzień: pomysły na pożegnanie lata

30 sierpnia 2018 (artykuł sprzed 2 lat)
Aleksandra Wrona

Przed nami ostatni wakacyjny weekend. Lato warto pożegnać z przytupem i wyjść w tym tygodniu na miasto. Czekają nas rekonstrukcje historyczne, koncerty w plenerze, a także sztuka uliczna, food trucki i zabawa taneczna.
KoncertyPrzed nami jeszcze dwa dni festiwalu muzyki alternatywnej Soundrive Fest w B90. Tymczasem w piątek w Protokulturze wystąpi Grave Desecrator, Stary Maneż zaprasza na kolejną odsłonę Muzycznego Lata, podczas której wystąpi zespół Watermelon Crash, a na scenie postawionej przy Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się finał Wakacyjnej Trasy Dwójki. Podczas koncertu "Pożegnanie lata z Solidarnością" wystąpią m.in. Shanguy, No Mercy, Ewa Farna, Ewelina Lisowska, Sztywny Pal Azji, Jary Oddział Zamknięty i Kombi.

W sobotni wieczór w Klubie Ucho zagra Pablopavo i Ludziki, w Oliwskim Ratuszu Kultury wystąpi Piotr Krępeć, a w Blues Clubie usłyszymy piosenki The Doors w wykonaniu The Doorsz. PTH Kąpielisko Morskie Sopot zaprasza na ostatnie wakacyjne występy w muszli koncertowej, czyli Johnny Blues i Klenczon Projekt. Dzień później w Blues Clubie wystąpi Zagi. Muzycznie zapowiada się też czwartek - w Tarasach przy Aquaparku zobaczymy Sylwię Banasik, w Blues Clubie zagra Two Timer, a w ramach Tygodnia Izraelskiego w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim wystąpi Esev Yam.

Imprezy kluboweW piątkowy wieczór Bunkier zaprasza do zabawy, którą rozkręcą Komar i PZ, w Wydziale Remontowym pobawimy się na Hard 11 Zone, a Drugi Dom zaprasza na Rock end of Summer / Sain, Fosfor, Section 8 / After Alkor XIII. Warto też zajrzeć do Klubu Tan na imprezę taneczną Save the last dance. Chudy x Define. W sobotę sopocki Klub Sfinks700 zaprasza na wspólne świętowanie swoich siódmych urodzin, w Bunkrze odbędzie się kolejna konfrontacja z weekendem, a w Metrze pobawimy się do muzyki Depeche Mode i The Cure. Protokultura zaprasza na całonocną sesję muzyki dub, a ci, którzy nie mogą doczekać się sylwestra powinni odwiedzić Klub Tan.

Wydarzenia, wystawy, spotkaniaW najbliższy weekend na placu Zebrań Ludowych odbędzie się Street Food & Art Festival, czyli jeden z największych zlotów food truckowych na Pomorzu oraz występy twórców sztuki ulicznej. A już w niedzielę na Dolnym Mieście pobawimy się w stylu retro! W programie koncerty, goście, strefa dla najmłodszych, parada i wielka potańcówka.

Miłośnicy literatury powinni wybrać się na festiwal Miasto Słowa, podczas którego odbędzie się m.in. wręczenie Nagrody Literackiej Gdynia oraz liczne spotkania z nominowanymi i laureatami. Dodatkowo Instytut Kultury Miejskiej oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na Piknik Literacki. Przed nami też 10. edycja festiwalu Grassomania, tym razem pod hasłem "Z oranżadą w proszku na językach".

W weekend w gdyńskiej marinie zobaczymy 19 jachtów z 11 państw, żeglarze upamiętnią setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Miasto Gdynia zaprasza na VIII edycję Weekendu Architektury w Gdyni. W Sztuce Wyboru zobaczymy dwie ciekawe wystawy: Peter Klint "Wyrzucone na brzeg" i Zuza Gadomska "Technicolor".

W Gdynia Arenie odbędzie się kolejna edycja targów Nowy Dom Nowe Mieszkanie, a w Amberexpo zobaczymy 19. Międzynarodowe Targi Bursztynu Ambermart. Koło widokowe AmberSky zaprasza na akcję Koło Życia, podczas której będzie można m.in. oddać krew, zapisać się do bazy dawców szpiku i przejść darmowe badania profilaktyczne.

Obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej1 września przypada 79. rocznica wybuchu II wojny światowej, z tej okazji w Trójmieście odbędą się wydarzenia upamiętniające ten dzień. Muzeum II Wojny Światowej zaprasza na koncert "W hołdzie wolności", podczas którego wykonane zostaną powszechnie znane utwory patriotyczne. Specjalny koncert "Muzyka Polska - Muzyka Gdańska" odbędzie się też dzień później w kościele Chrystusa Króla. Natomiast w piątek, 31 sierpnia, na Westerplatte zobaczymy III Koncert Niepodległości "Westerplatte", czyli pomorską premierę programu "Niepokorne", w całości poświęconego kobietom, które walczyły o niepodległość Rzeczypospolitej.

Sobotnie uroczystości upamiętniające 79. rocznicę wybuchu II wojny światowej tradycyjnie rozpoczną się o godz. 4:45 na Westerplatte. Przez weekend Wartownia nr 1 na Westerplatte i inne obiekty na półwyspie staną się bohaterami corocznego festiwalu "Westerplatte. Spotkania z Historią" podczas którego odbędzie się cykl pokazów rekonstruktorów nawiązujących do obrony Wojskowej Składnicy Tranzytowej, na półwyspie będzie można zobaczyć także zabytkowy sprzęt wojskowy.

Teatr, kabaret i muzyka poważnaW Teatrze Szekspirowskim trwa Tydzień Izraelski, warto sprawdzić program odbywających się w ramach niego spektakli, spotkań i wydarzeń. Na uwagę zasługują spektakle "Carmina Burana", "Guliwer", "Two room apartment" i "Memo". Wciąż trwa 7. Festiwal Teatru Dokumentalnego i Rezydencji Artystycznej Sopot Non-Fiction. Grupa teatralna "Po Godzinach" i zespół muzyczny "Grupa Strasznego" zapraszają na wspólną imprezę do Luks Sfery na Ulicy Elektryków na spektakl "Kolejne dni życia z..." oraz koncert. W Bunkrze odbędzie się "Bitwa na Suchary", a w Tarasach przy Aquaparku wystąpi kabaret Neo-nówka.

Trwa 13. Festiwal Goldbergowski, podczas którego mamy okazję posłuchać kompozycji dawnych kompozytorów gdańskich i historycznych instrumentów pochodzących z Gdańska. W bazylice Mariackiej na organach zagra Thomas Nipp. Przed nami zakończenie 41. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej. W cyklu Niedziela Melomana czeka nas prawykonanie podwójnego koncertu fletowego Adama Sławińskiego. PTH Kąpielisko Morskie Sopot zaprasza na ostatnie wakacyjne występy w muszli koncertowej, w niedzielę wystąpią tam Sopocka Orkiestra Promenadowa oraz Bogusław Nowicki, a już w poniedziałek rozpocznie się nowa, jesienna odsłona muzycznych wieczorów - Scena Młodych w Pałacu Uphagena.

Materiał archiwalny

SportW najbliższą sobotę na Motławie odbędą się charytatywne wyścigi smoczych łodzi, w których wezmą udział trójmiejskie firmy, w tym redakcja Trojmiasto.pl. Magnum Arena zaprasza na Crushmageddon, czyli bieg zniszczenia po opuszczonym budynku. Kolarze mogą wybrać się na ostatni spotkanie tegorocznej serii Cyklo Kartuzy. W niedzielę po raz kolejny wystartuje największa charytatywna sztafeta w kraju - Poland Business Run, biegaczy zaprasza też park Kolibki w Gdyni, gdzie odbędzie się Park Tour. Port Brzeźno zaprasza na wspólne pożegnanie wakacji. W nadchodzącym tygodniu czekają nas też mecze: LECHIA Gdańsk - Korona Kielce i ARKA Gdynia - Zagłębie Sosnowiec.

KinoWraz z wakacjami kończą się letnie seanse w kinach plenerowych. Na pocieszenie Cinema 3D zaprasza na maraton "Władcy Pierścieni". W cyklu "Etnomatograf" zobaczymy film "Podejrzany: Ai Wei Wei", Gdyński Infobox zaprasza na pokaz filmu "Śladami Wagnera", a Gdyńskie Centrum Filmowe na Filmy w Mieście Słowa. Na terenie boiska Szkoły Podstawowej nr 29 w Gdyni zobaczymy film "Najlepszy".

Informacje na temat repertuaru trójmiejskich kin znajdziesz w serwisie Kino.
Z imprez najciekawiej zapowiada się:
34%

Retro zabawa na Dolnym Mieście

23%

Wakacyjna trasa Dwójki

3%

Wydarzenia i rekonstrukcje historyczne

22%

Street Food & Art Festival

6%

Targi mieszkaniowe w Gdynia Arenie

9%

Soundrive Fest

3%

Crushmageddon

zakończona

łącznie głosów: 90